John Wesley

John Wesley urodził się w miejscowości Epworth w dniu 17 czerwca 1 703 roku.

Jego ojciec Samuel był proboszczem miejscowej parafii Kościoła anglikańskiego. Ojciec, który był sługą Kościoła i matka pochodząca z pobożnej rodziny wywarli niemały wpływ na postawę dzieci, a w szczególności synów Jana i Karola.

John Wesley początkowo pobierał nauki w domu, a następnie w szkole w Londynie i na uniwersytecie w Oxfordzie (Christ Church College). Tam tez poznał doskonale języki hebrajski i grecki, co umożliwiło mu studiowanie Pisma Świętego w językach oryginalnych.

Podczas swej pracy na uniwersytecie w Oxfordzie, którą rozpoczął w roku 1729 (już po dwuletnim pełnieniu funkcji wikariusza w Epworth i przyjęciu święceń na prezbitera), John Wesley przystępuje do grona studentów, którzy postanowili prowadzić życie uporządkowane i gorliwie religijne. Wkrótce do grona tego dołączyli inni studenci i profesorowie. Prof. W. Benedyktowicz tak pisze o nich: „Przyjaciele spotykali się każdego wieczora, aby porozmawiać na temat swych zajęć, problemów osobistych, studiów, przeżyć. Spotkanie to rozpoczynali modlitwą, kończyli zaś wspólnym posiłkiem (Bracia z Epworth, s. 58). John przejął kierownictwo tej grupy, której uczestników nazwano metodystami.

W roku 1735 obaj bracia, Jan i Karol Wesleyowie wraz z kilkoma innymi towarzyszami wyruszyli do Ameryki Północnej, decydując się na pracę wśród emigrantów angielskich. W drodze Jan Wesley poznał grupę braci morawskich, których pobożność wywarła na nim głębokie wrażenie. Po trzech latach pobytu w Ameryce na skutek niepowodzeń powrócił do Anglii, gdzie ponownie nawiązał kontakt z braćmi morawskimi. Pod ich wpływem odczuł zrozumienie i potrzebę osobistego zbawienia, nowego narodzenia, które przeżył 24 maja 1738 roku, poruszony Słowem Bożym (2Piotra 1,4 oraz Psalm 130).

Teraz Jan Wesley stał się kaznodzieją ludu. Szedł i niósł poselstwo Krzyża, wzywając do pokuty. „Wiedział, że „miejsce Krzyża jest pośrodku grzesznego i potrzebującego ratunku świata" (op. cit. str. 92).

Gdy zamknęły się przed Janem i jego przyjaciółmi kościelne kazalnice, zaczęli oni zwiastować Ewangelię pod otwartym niebem. Rozwinął się wielki ruch przebudzeniowy, który oczywiście ze strony oficjalnego Kościoła spotkał się z protestem, potępieniem, a także akcjami przeciwko metodystom.

John Wesley był nie tylko kaznodzieją, który wiele tysięcy mil przemierzył z Dobrą Nowiną; to również autor pieśni, wielu prac o charakterze dogmatycznym i etycznym, kazań oraz „Not wyjaśniających do Nowego Testamentu". Ten wielki mąż Boży odszedł do Zbawiciela 2 marca 1791 roku w Londynie.

Czesław Mikulski