ENCYKLOPEDIA BIBLIJNA / Tłumaczenie i opracowanie - K. Wojnikiewicz / Daniel2010.eu


Cedry Libanu
CEDR (1Krl.10:27). Jedno z cenniejszych drzew wschodnich lasów, z rodziny sosnowatych. Cedr zawsze był używany w cenniejszych budowach. Góry Libanu były kiedyś sławne ze swoich wysokich cedrów. Każdy czytelnik Biblii często może natknąć się w niej na bardzo poetyckie porównania do cedrów. Psalmista mówi: Obficie napojone są drzewa Pańskie, cedry Libanu, które posadził (Ps.104:16). Cedr należy do rodzaju wiecznie zielonych drzew: Sprawiedliwy wyrośnie jak palma – świadczy psalmista w innym miejscu – rozrośnie się jak cedr Libanu (Ps.92:13). Cedr z powodu swojej wonnej żywicy, wydaje szczególną woń i napełnia nią całe góry Libanu. Dlatego prorok Ozeasz mówi o Panu: Stanę się jakby rosą dla Izraela, tak że rozkwitnie jak lilia i jak topola rozpuści korzenie. Rozwiną się jego latorośle, będzie wspaniały jak drzewo oliwne, woń jego będzie jak woń Libanu (Oz.14:6-7 BT). Ta sława cedrów libańskich daleko przewyższała sławę innych drzew i dlatego cedr stał się symbolem ludzkiej wielkości: Bo dla Pana Zastępów nastanie dzień sądu nad wszystkim, co pyszne i wysokie, i nad wszystkim, co wyniosłe, aby było poniżone. Nad wszystkimi wysokimi i sterczącymi cedrami Libanu, i nad wszystkimi dębami Baszanu (Iz.2:12-13). Głównym materiałem podczas budowy świątyni, jak też pałaców Dawida, Salomona i innych, było drzewo cedrowe (2Sm.5:11; 7:7; 1Krl.5:6-10). Używano je też do budowy okrętów (Ez.27:5). Z czasem liczba cedrów w górach libańskich stopniowo zmniejszała się i w tej chwili jest bardzo mało, zgodnie ze słowem proroka: A pozostałych drzew lasu będzie tak niewiele, że chłopiec będzie mógł je spisać (Iz.10:19).

CEGŁA (1M.11:3). Materiał budowlany, lecz wielkość w starożytności była znacznie większa niż obecnie. Cegły, będące w ruinach Babilonu, mają wymiar boku wynoszący jedną stopę ang. Interesujące szczegóły, odnoszące się do wyrobu cegieł, są związane z niewolnictwem i niewolą Izraelitów w Egipcie, z budową wieży Babel itd. Słowo cegła w Biblii użyte jest pierwszy raz w 1M.11:3, w następujących słowach: I mówili jeden do drugiego (potomkowie Noego): Nuże, wyrabiajmy cegłę i wypalajmy ją w ogniu! I używali cegły zamiast kamienia, a smoły zamiast zaprawy. Później: I uprzykrzali im (Egipcjanie) życie – mówi Pismo – uciążliwą robotą w glinie i przy cegłach (2M.1:14). Cegły zwykle suszono na słońcu, chociaż nierzadko wypalano je w piecach (2Sm.12:31 BG). Na brzegach Nilu zawsze było dużo gliny. Kiedy nie miała ona należytej twardości, zwykle mieszano ją ze słomą. Cegły były używane do budowania różnych budowli, pałaców, świątyń itp. Wyrabianie cegieł było pracą ciężką i należącą do niewolników. Było to też udziałem Izraelitów, będących w niewoli u Egipcjan: Egipcjanie zmuszali Izraelitów do ciężkich robót i uprzykrzali im życie uciążliwą robotą w glinie i przy cegłach (2M.1:13-14). Na pomnikach wiernie przedstawione są wszystkie rodzaje tej ciężkiej, czysto egipskiej pracy, np.: mieszanie gliny, suszenie cegieł, przenoszenie jej na miejsce budowy itp. Domy z cegły nierzadko spotykane były w Palestynie zamiast kamiennych (Iz.9:9 BT). Prorok Izajasz mówi, że nawet niekiedy ołtarze Izraelici budowali z cegieł zamiast z kamieni (65:3). Ściany domów, budowane z cegieł suszonych na słońcu, były bardzo niebezpieczne. Można je było szybko i bez hałasu rozebrać. W ten sposób do takich domów łatwo mógł wejść złodziej i zabójca (Mt.6:19).

CELNIK (Łk.18:10). Poborca rzymskich podatków i danin. Główni poborcy tych podatków mieli wielkie poważanie i zaufanie; lecz ich pomocnicy często zajmowali się grabieżą i byli uważani za gnębicieli, grzeszników i złodziei, tak że nierzadko Żydzi nie pozwalali im nawet wchodzić do świątyni lub synagogi i uczestniczyć w ogólnych modlitwach i nabożeństwach. Do poboru podatków były budowane przez Rzymian oddzielne budynki, odpowiadające w jakiś sposób do naszych urzędów celnych. Główni poborcy przekazywali swoje prawa innym, a ci wynajmowali różnych ludzi z niższej klasy społecznej i im powierzali pobór, wskutek czego wynikały różne niesprawiedliwości, oszustwa i gwałty. U Żydów pojęcie: grzesznik, poganin i celnik, znaczyło prawie to samo. W czasach Zbawiciela w Judzie było wielu celników. Zacheusz był jednym z głównych poborców i dlatego nazywa się on przełożony nad celnikami. Apostoł Mateusz, inaczej Lewi, należał też do celników. Żydzi wypominali Panu Jezusowi to, że: Oto żarłok i pijak, przyjaciel celników i grzeszników (Łk.7:34).

Pozostałości Cezarei
CEZAREA (Cezarea Stratonis [nadmorska] – Dz.9:30 i inne). Miasto w Palestynie, na wschodnim brzegu Morza Śródziemnego. Wybudowana przez Heroda Wielkiego i nazwana na cześć cesarza Cezara Augusta. Przedtem było tam miasto Turris Stratonis, lecz Herod rozbudował je, wybudował w nim duże kamienne pałace, wspaniały port, zbudował wielki amfiteatr i nazwał nowe miasto Cezareą. Do Cezarei przybył Filip, jeden z siedmiu diakonów, po swoim spotkaniu z Eunuchem (Dz.8:40). Prawdopodobnie mieszkał tutaj przez parę lat (Dz.18:22). Tutaj pierwszy raz otworzyły się drzwi wiary dla pogan wskutek kazania apostoła Piotra, skierowanego do Korneliusza setnika (Dz.10:1,24; 11:17). Tutaj zmarł Herod Agryppa w strasznych mękach, stoczony przez robactwo (Dz.12:19-23). W historii apostoła Pawła Cezarea ma szczególne znaczenie. Stąd odpłyną on do Tarsu, gdy był zmuszony opuścić Jerozolimę (Dz.9:30). Tutaj przebywał przez parę dni w domu diakona Filipa (Dz.21:8). Później z Jerozolimy znowu był odprawiony do Cezarei, lecz już pod wojskową strażą (Dz.23:23-33). Tutaj stał przed Feliksem, który umieścił go w więzieniu, w którym przebywał dwa lata, a później stanął przed sądem Festusa i Agryppy, którzy odesłali go do Rzymu (Dz.25; 26; 27). Po zburzeniu Jerozolimy, Cezarea stała się metropolią Palestyny. W IV wieku w Cezarei przez długi czas mieszkał znany historyk kościoła Euzebiusz, który napisał tutaj większą część swoich naukowych dzieł (Eceles. Historia V,23,XIII,X).

CEZAREA FILIPOWA (Mt.16:13; Mk.8:27). Miasto w Palestynie, leżące w pobliżu miasta Hermon, u wschodnich źródeł Jordanu. Prawdopodobnie wcześniej to miasto nazywało się Paneas, chociaż historycznych danych na to nie ma, lecz według wszelkiej wiarygodności to miasto kiedyś było poświęcone bożkowi Panowi. W jednym ze starożytnych napisów, ocalałych na ruinach, napisano, że kiedyś tutaj istniała świątynia, poświęcona temu bożkowi. W późniejszym okresie to miasto należało do tetrarchy Filipa, który znacznie poszerzył je i nazwał Cezarea Filipowa, w odróżnieniu od Cezarei Palestyńskiej. Według Ewangelii Cezareę Filipową tylko raz odwiedził Pan Jezus. Według słów Mt.16:13, Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, i według Mk.8:27, do wiosek koło Cezarei Filipa. Tutaj apostoł Piotr wyznał Chrystusa jako Syna Boga żywego: Tyś jest Chrystus, Syn Boga żywego (Mt.16:16). W pobliżu tego miasta, na górze Tabor, było przemienienie Pana (Mt.17:1).

CHABASINIASZ (zgromadzenie Boże – Jr.35:3). Rekabita, przodek Jaazaniasza, który prawdopodobnie był naczelnikiem Rekabitów w czasach Jeremiasza.

CHABOR (królestwo roślin? – 2Krl.17:6; 18:11). Rzeka w Asyrii, nad którą zostali uprowadzeni do niewoli Izraelici przez Pula i Tiglat-Pilesera. Płynęła ona w Gozanie. Sąsiednim okręgiem Gozanu był Chalach.

CHACHMONI (mądry – 1Krn.27:32). Ojciec Jechiela, który opiekował się synami królewskimi, króla Dawida.

CHADASZA (nowy – Joz.15:37). Jedno z miast plemienia Judy.

CHADID (ostry koniec – Ezd.2:33). Miasto plemienia Beniamina, wymienione razem z Lod i Ono; to ostatnie w Nowym Testamencie nazywa się Lydda (Dz.9:32).

CHADLAJ (słaby, wątły – 2Krn.28:12). Ojciec Amasy, jednego z naczelników plemienia Efraima.

CHAFARAIM (dwa źródła, podwójne źródło – Joz.19:19). Miasto plemienia Issachara.

CHAGAB (szarańcza – Ezd.2:46). Jeden ze sług świątynnych, potomkowie którego wrócili z niewoli babilońskiej z Zerubabelem.

CHAGABA (szarańcza – Ezd.2:45; Neh.7:48). Jeden ze sług świątynnych, potomkowie którego wrócili z niewoli babilońskiej z Zerubabelem.

CHAGGI (święto, świąteczny – 1M.46:16; 4M.26:15). Jeden z synów Gada, od którego wywodzi się rodzina Chaggitów.

CHAGGIASZ (radość Jahwe – 1Krn.6:15). Jeden z potomków Merariego, których Dawid ustanowił do prowadzenia śpiewu w świątyni Pana, odkąd znalazła tam pomieszczenie Skrzynia.

CHAGGITA (uroczysta – 2Sm.3:4). Jedna z żon Dawida, matka Adoniasza. Nic więcej o niej nie wiemy.

CHAKALIASZ (Jahwe zasmuca – Ne.1:1; 10:2). Ojciec Nehemiasza, niewątpliwie pochodzący z jakiegoś znamienitego judzkiego rodu, gdyż był naczelnikiem w ziemi judzkiej, a jego syn Nehemiasz był podczaszym królewskim.

CHAKILA (ciągniony – 1Sm.23:19; 26:1). Nazwa wzgórza w pobliżu pustyni Zif. Na tym wzgórzu Dawid dwa razy ukrywał się przed Saulem (1Sm.23:19-28; 26:1-25). Saul dwa razy, powiadomiony przez mieszkańców Zif, próbował schwytać go, lecz na próżno. Pierwszy raz przeszkodzili mu Filistyńczycy, a drugi raz sam Dawid, który nocą z Abiszajem z namiotu Saula zabrał włócznię i dzbanek, i odszedł przez nikogo nie zauważony (26:12). Przypuszcza się, że to wzgórze znajdowało się w południowej części ziemi plemienia Judy.

CHAKUFA (skrzywiony – Ezd.2:51; Neh.7:53). Ze sług świątynnych, którego potomkowie powrócili z niewoli babilońskiej z Zerubabelem.

CHALACH (2Krl.17:6). Asyryjska prowincja, gdzie zostało przesiedlonych przez Tiglat-Pilesera i Salmanasara 10 plemion izraelskich. Według słów Pisma Świetego zostały one uprowadzone do Asyrii i osiedlone w Chalach nad Chaborem, rzeką Gozanuo oraz w miastach medyjskich. Dokładne określenie położenia Chalach obecnie jest trudne.

CHALAK (gładki, obnażony – Joz.11:17 BT i BG). Jedna z gór po południowej stronie Morza Martwego. Swoją nazwę otrzymała od tego, że w ogóle nie ma lasu, w przeciwieństwie do Seiru (włochaty), gęsto pokrytego drzewami.

CHALCEDON (Ob.21:19). Kamień szlachetny; trzeci kamień, którymi będą ozdobione kamienie węgielne nowego Jeruzalemu (Ob.21:19).

CHALCHUL (drżeć, trząść się – Joz.15:58). Jedno z miast należących do plemienia Judy.

CHALDEA, Chaldejczycy (Jr.50:10; Job.1:17). Azjatycka kraina, gdzie Babilon był stolicą i która dlatego nazywa się Babilonią. Nawadniana była przez dwie rzeki: Tygrys i Eufrat, między którymi się znajdowała. Babilońska równina była bardzo żyzna. Pola pszenicy, zżętej dwa razy w roku, i później dawały obfitą karmę dla bydła. W 630 roku przed Chrystusem Chaldejczycy zeszli z kaukaskich gór, zawładnęli zachodnią Azją, zburzyli Jerozolimę, pokonali Tyr i Fenicję, i założyli państwo rozpościerające się do brzegów Morza Śródziemnego, nazwane Chaldeą. Dwie nazwy: Chaldea i Babilonia - bardzo często stosowane były w odniesieniu do tego kraju (Jr.24:5; 25:12; Ezch.12:13). Żydzi przez dłuższy czas znajdowali się w babilońskiej niewoli i stopniowo przyswoili sobie język swoich władców. Znajomość hebrajskiego języka znacznie została zapomniana, przede wszystkim wśród prostego ludu, i żeby dać mu możliwość czytania i rozumienia Pisma Świętego, powstały parafrazowane przekłady starotestamentowych pism w chaldejskim języku, zwykle zwane Targum.

CHALI (ozdoba – Joz.19:25). Nazwa granicznego miasta plemienia Asera, znajdującego się prawdopodobnie w małej odległości od Morza Śródziemnego.

CHAM (ciepły, gorący – 1M.6:10). Jeden z trzech synów Noego. Cham razem ze swoją żoną uratował się w arce przed potopem. Później z Biblii wiemy, że nie uszanował swego ojca, wskutek tego popadł pod jego klątwę. Imperia asyryjskie i egipskie zostały założone przez potomków Chama. Synami Chama byli: Kusz, Misraim, Put i Kanaan. Ich potomków i miejsca zamieszkania znadziemy w 1M.10:6-20. Według tradycji żydowskiej Cham jest wynalazcą bałwanów, a niektórzy utożsamiają go z pogańskim bożkiem Ammonem, czczonym w Egipcie.

CHAMAT (twierdza, zamek warowny). Nazwa miasta i imię osoby:
  1. Chamat (4M.13:21; 34:8; Sdz.3:3) - nazwa miasta w Syrii, w pobliżu północnej granicy Palestyny. W czasach Dawida było rezydencją królów i król Chamatu, Toi, posyłał Dawidowi dary (2Sm.8:10). Było ono granicą królestwa Salomona (1Krl.8:65), a także królestwa Jeroboama (2Krl.14:25,28). Część jego mieszkańców została przesiedlona do Samarii przez króla asyryjskiego (2Krl.17:24). W czasach faraona Necho już mówiło się o ziemi Chamat (2Krl.23:33). prorok Amos (6:14) nazywa je Chamat-Rabba – Chamat wielkie. O nim niejednokrotnie mówią prorocy: Izajasz, Jeremiasz, Zachariasz i inni. Wszystko to świadczy, że Chamat było bardzo starym i ważnym miastem, królewską rezydencją i że od jego nazwy została nazwana cała sąsiednia okolica. Mieszkańcy Chamat byli Chamatytami (1M.10:18) lub potomkami Chama. Słowa: wejście do Chamat – spotykane w Biblii (Sdz.3:3; 2Krl.14:25), niewątpliwie powinny być rozumiane jako Bukaa: wąskie przejście, wiodące z ziemi kananejskiej do Syrii i będące północną granicą Palestyny. W Joz.13:5; Iz.10:9;11:11; Am.6:14 – zamiast Chamat jest Hamat;
  2. Chamat (1Krn.2:55) - ojciec domu Rekaba, od niego wywodzą się Kenici, rodziny pisarzy, mieszkających w Jabesz.

CHAMAT SOBA (twierdza Soba – 2krn.8:3-4). Miasto w pobliżu Damaszku, zdobyte przez Salomona. Według starożytnej tradycji, powstało ono po 160 latach od obietnicy danej Abrahamowi.

CHAMATYCI, Chamatczycy (1M.10:18; 1Krn.1:16). Z potomków Kanaana, syna Chama.

CHAMICI (1Krn.4:40). Potomkowie Chama, syna Noego, zamieszkujący w pobliżu Gerary.

CHAMMAT (gorące żródła – Joz.19:35). Umocnione miasto plemienia Naftaliego nad jeziorem Tyberiackim. Żydowscy pisarze utożsamiają Chammat z Tyberiadą, gdzie od starożytnych czasów są gorące żródła lecznicze. Niektórzy przypuszczają, że jest to Chammot-Dor z Joz.21:32.

CHAMMOM (gorący, słoneczny – Joz.19:28). Jedno z miast plemienia Asera, położenie którego nie jest znane.

CHAMMON (gorący, słoneczny – 1Krn.6:61). Jedno z miast plemienia Naftaliego, przekazane Lewitom.

CHAMMOT-DOR (ciepłe źródła z Dor – Joz.21;32). Lewickie miasto, z miast plemienia Naftaliego.

CHAMMUEL (płomień Boży – 1Krn.4:26). Syn Miszmy, z plemienia Symeona.

CHAMOR (osioł – 1M.33:19). Imię Chiwwity z Sychem w czasach Patriarchów. Od niego Jakub kupił część pola za 100 kesytów, na którym pochowano kości Józefa. W Dz.7:16 nazywa się on Hemor.

CHAMUL (oszczędzony – 1M.46:12). Syn Peresa i wnuk Judy.

CHAMUTAL (ciepła rosa – 2Krl.23:31; 24:18; Jr.52:1). Córka Jeremiasza z Libny, matka króla judzkiego Jehoachaza.

CHANAN (łaskawy). Imię osób:
  1. Chanan (1Krn.9:44) - jeden z synów Asela, Lewita;
  2. Chanan (1Krn.11:43) - syn Maaki, dzielny rycerz Dawida;
  3. Chanan (Ezd.2:46) - przodek sług świątynnych, którzy przybyli z Zerubabelem do Jeruzalemu po niewoli babilońskiej;
  4. Chanan (Ezd.10:20) - miał żonę obcoplemienną, którą odprawił;
  5. Chanan (Ne.8:7) - Lewita, jeden z tych, którzy wyjaśniali Zakon ludowi w czasach Nehemiasza;
  6. Chanan (Ne.10:23 i 27) - dwaj naczelnicy ludu, którzy podpisali umowę posłuszeństwa Bogu;
  7. Chanan (Ne.13:13) - syn Zakkura, pomagał kapłanowi Szelemiaszowi, pisarzowi Sadokowi i Pedajaszowi, Lewitom, w dozorze nad składnicami z dziesięcinami w Jeruzalemie w czasach Nehemiasza;
  8. Chanan (Je.35:4) - syn Jigdaliasza, za czasów Jojakima, króla judzkiego. Jego synowie za czasów Jeremiasza mieli swoją komnatę w świątyni, domu Bożym.

CHANANEL (Bóg jest dobry – Neh.3:1; 12:39; Zach.14:10). Baszta lub wieża, która znajdowała się na północno-wschodnim załomie muru Jerozolimskiego, w pobliżu Baszty Stu. Nazywa się tak prawdopodobnie na cześć budowniczego. W Jr.31:38 czytamy, że jest to wieża Chananeela.

CHANANI (łaskawie usposobiony). Imię osób:
  1. Chanani (2Krn.16:7; 1Krn.16:1-7) - jasnowidz, w czasach panowania Asy, króla judzkiego. Za napominanie wtrącony przez króla do więzienia;
  2. Chanani (1Krn.25:4) - potomek Hemana, śpiewak za czasów Dawida;
  3. Chanani (2Krn.19:2) - ojciec jasnowidza Jehu, który piętnował Jehoszafata, króla judzkiego;
  4. Chanani (Ezd.10:20) - z synów Immera, mający żonę obcoplemienną w czasach Ezdrasza;
  5. Chanani (Ne.1:2) - brat proroka Nehemiasza;
  6. Chanani (Ne.12:36) - kapłan, uczestniczący w poświęceniu murów Jeruzalemu.

CHANANIASZ (Jahwe jest łaskawy gr. Ananiasz). Imię osób:
  1. Chananiasz (1Krn.3:19) - syn Zerubbabela;
  2. Chananiasz (1Krn.8:24) - syn Szaszaka;
  3. Chananiasz (1Krn.25:4) - syn Hemana, jasnowidza królewskiego;
  4. Chananiasz (1Krn.25:23) - na którego padł szesnasty los w służbie w świątyni;
  5. Chananiasz (2Krn.26:11) - dowódca wojsk Uzzjasza, króla judzkiego;
  6. Chananiasz (Ezd.10:28) - mający żonę obcoplemienną;
  7. Chananiasz (Ne.3:8) - jeden z naprawiających mur Jeruzalemu po powrocie z niewoli babilońskiej;
  8. Chananiasz (Ne.3:30) - syn Szelemiasza, naprawiający mur Jeruzalemu po powrocie z niewoli babilońskiej;
  9. Chananiasz (Ne.7:2) - komendant twierdzy, wystawiony przez Nehemiasza na przełożonego Jeruzalemu po odbudowaniu murów Jeruzalemu;
  10. Chananiasz (Ne.10:24) - jedna z osób, które podpisały umowę wierności Bogu;
  11. Chananiasz (Ne.12:12) - kapłan, głowa rodziny w rodzinie Jeremiasza, w czasach Jojakima;
  12. Chananiasz (Je.28:1) - syn Azura, niepowołany przez Boga prorok z Gibeonu, żyjący w czasach panowania Sedekiasza, króla judzkiego;
  13. Chananiasz (Je.36:12) - ojciec księcia Sedekiasza;
  14. Chananiasz (Je.37:13) - dziadek Jeriasza, strażnika w Bramie Beniamińskiej.

CHANES (Iz.30:4). Miasto w środkowym Egipcie, leżące w centrum Egiptu, na wyspie.

CHANNATON (powabny – Joz.19:14). Miasto plemienia Zebulona, na jego północnej granicy.

CHANNIEL (łaska Boża). Imię osób:
  1. Channiel (4M.34:23) - syn Efoda, książę plemienia Manassesa;
  2. Channiel (1Krn.7:39) - z synów Ulli, z walecznych rycerzy.

CHANOCH (nauczyciel). Imię osób:
  1. Chanoch (1M.15:4; 1Krn.1:33) - syn Midiana, syna Abrahama i Ketury;
  2. Chanoch (1M.44:9; 4M.26:5) - syn Rubena, pierworodnego patriarchy Jakuba.

CHANUN (ten, któremu okazuje się łaskę). Imię osób:
  1. Chanun (2Sm.10:1) - imię króla Ammonitów;
  2. Chanun (Neh.3:13) - naprawiał Bramę nad Doliną i mur w jerozolimie, w czasach Nehemiasza;
  3. Chanun (Neh.3:30) - szósty syn Salafa, naprawiający mur Jerozolimy, razem z Chananiaszem, w czasach Nehemiasza.

CHARADA (strach, przerażenie – 4M.33:24-25). Jeden z obozów Izraelitów na pustyni, miejsce nie znane.
CHARAN (Haran) (asyr. droga, ulica). Imię osobv i nazwa miasta:
  1. Charan (1Krn.2:46) - syn Kaleba z nałożnicy Efy;
  2. Charan (Ez.27:23) - miasto w południowej Arabii, prowadzące handel z Tyrem.

CHARBONA (pers. poganiacz osłów ? – Est.1:10). Jeden z siedmiu eunuchów w czasach Artarkserksa, króla perskiego.

CHARCHAS (blask, lśnienie – 1Krl.22:14). Przodek Szalluma, męża prorokini Chuldy, przełożony szatni. W 2krn.34:22 nazywa się on Chasra.

CHARCHUR (rozpalenie, gorączka – Ezd.2:51; Neh.7:53). Z niewolników świątynnych, jego potomkowie w rócili z niewoli babilońskiej z Zerubabelem.

CHAREF (wczesny, wcześnie dojrzały, urodzony na jesieni – 1Krn.2:51). Syn Kaleba i ojciec Bet-Gadera.

CHARES (słońce – Sdz.8:13). Górzysta okolica po drugiej stronie Jordanu, w pobliżu Sukkot.

CHARHAJASZ (obrońca, chroniący – Neh.3:8). Ojciec Uzzjela, naprawiającego mur Jerozolimy w czasach nehemiasza.
CHARIF (wcześnie urodzony). Nazwa miejscowości i imię osób:
  1. Charif (1Krn.12:6) - miejscowość, stąd pochodził Szefatiasz, jeden z dzielnych rycerzy Dawida;
  2. Charif (Ezd.2:18; Neh.7:24) - jego potomkowie, stu dwunastu, powrócili z Zerubabelem z niewoli babilońskiej;
  3. Charif (Neh.10:20) - jeden z naczelników ludu w czasach Nehemiasza.

CHARIM (perkaty nos). Imię osób:
  1. Charim (1Krn.24:8) - kapłan, na którego padł trzeci los, w tej kolejności stawiał się na służbę w świątyni Pana, w czasach Dawida;
  2. Charim (Ezd.2:32; Neh.7:35) - jego potomkowie, trzystu dwudziestu, powrócili z Zerubabelem z niewoli babilońskiej;
  3. Charim (Ezd.2:39; Neh.7:42) - kapłan, jego potomkowie, tysiąc pięćdziesięciu dwuch, powrócili z Zerubabelem z niewoli babilońskiej;
  4. Charim (Neh.3:11) - ojciec Malkiasza, który naprawiał mur w Jerozolimie w czasach Nehemiasza, odcinek z Basztą pieców;
  5. Charim (Neh.10:6) - jeden z kapłanów w czasach Ezdrasza i nehemiasza, który podpisał umowę wierności Bogu.

CHARNEFER (1Krn.7:36). Z synów Sofasa, syna Chelema, potomek Asera.

CHAROD (lęk, strach – Sdz.7:1). Źródło i miejscowość w pobliżu niego. Tutaj Gedeon ze swoim zastępem rozłożył się obozem przed bitwą z Midiańczykami.

CHAROSZET-HAGGOIM (pogańskie rzeźbiarstwo w kamieniu lub drewnie – Sdz.4:2). Miasto Sysery, dowódcy Jabina, króla Kanaanu, pokonanego przez Deborę i Baraka. Znajdowało się ono w ziemi plemienia Naftaliego, w okolicy nazwanej później Galileą pogan.

CHARSZA (aram. taub: milczenie przed Jahwe – Ezd.2:52; Neh.7:54). Ze sług świątynnych, którego potomkowie powrócili z niewoli babilońskiej.

CHARUMAF (rozszczepiony nos – Neh.3:10). Syn Jedajasza, naprawiał mur jerozolimski na przeciw swego domostwa w czasach Nehemiasza.

CHARUS (gorliwy, pilny – 1Krl.21:19). Ojciec Meszullemet, matki króla judzkiego Amona.

CHASADIASZ (Jahwe miłuje – 1Krn.3:20). Jeden z synów Meszullama, potomek Dawida.

CHASAR-ADDAR (zagroda Addara – 4M.34:4). Miejscowość w ziemi plemienia Judy (Patrz Adar).

CHASAR-GADDA (zagroda Gadda – Joz.15:27). Miasto graniczne na południu, plemienia Judy.

CHASAR-SUSA (zagroda koni – Joz.19:5). Miasto plemienia Symeona. w 1Krn.4:31 nazywa się Chasar-Susim.

CHASAR-SZUAL (zagroda lisia – Joz.15:28; 19:3; 1Krn.4:28; Neh.11:27). Miasto plemienia Judy, oddane później plemieniu Symeona. W nim zamieszkali potomkowie Judy po powrocie z niewoli babilońskiej.

CHASARMAWET (zagroda śmierci – 1M.10:26; 1Krn.1:20). Trzeci syn Jiktana, syna Hebera, z potomstwa Sema i Arpachszada. W 1Krn.1:20 nazywa się Chasarwamet.

CHASASON-TAMAR (rzędy palm – 1M.14:7; 2Krn.20:2). Miasto plemienia Judy na pustyni, na zachodzie Morza Martwego, słynące ze swych palm. Później nazywane En-Gedi.

CHASEROT (zagrody chłopskie – 4M.11:35; 12:16). Postój Izraela na pustyni podczas czterdziestoletniej ich wędrówki przez nią. Tutaj Aaron i Miriam źle zachowali się w stosunku do Mojżesza, za co zostali napiętnowani przez Boga, a Miriam została ukarana siedmiodniowym trądem.

CHASO (wizja, proroctwo – 1M.22:22). Jeden z synów Nachora i Milki.

CHASOR (podwórze, zagroda chłopska). Nazwa miast:
  1. Chasor (Joz.11:1) - miasto plemienia Naftaliego, stolica Kananejczyków, gdzie panował Jabin podczas zdobywania ziemi kananejskiej i które zdobył Jozue (Joz.11:1-13). Miasto znów odbudowano i było pod panowaniem innego króla, też Jabina, którego wojsko zostało rozbite przez Baraka (Sdz.4:2-17. Umocnione przez Salomona (1Krl.9:15), zostało zdobyte przez Piglat-Pilesara, króla asyryjskiego (2Krl.15:29), a jego mieszkańców uprowadzono do Asyrii. Ostateczną zagładę miasta przepowiedział prorok Jeremiasz w następujących słowach: I będzie Chazor legowiskiem szakali, pustkowiem po wszystkie czasy, nikt tam nie zamieszka i nie będzie tam przebywał żaden człowiek (Je.49:33). Z treści proroctwa wynika, że Chasor leżał w Arabii i miał szczególnie ważne znaczenie. Po mieście nie pozostało żadnych śladów;
  2. Chasor (Joz.15:25 – Chasor-Chadatta: Nowy Chasor) - miasto w południowej części ziemi plemienia Judy, jego położenie jest nieznane;
  3. Chasor (Ne.11:33) - miasto plemienia Beniamina, być może leżące na północ od Jeruzalem;
  4. W Je.49:28 oprócz Kedaru, wymienia się państwa Chazoru (Chasoru).

CHASOR-CHADATTA (nowy Chasor – Joz.15:25). Miasto plemienia Judy, prawdopodobnie tożsamy z Chasor.

CHASRI (spokój, odpoczynek, miejsce spokoju – 1Krn.2:52). Wymienieni tutaj: Reajasz, Chasri i Manachat, są synami Szobala. W tekście hebrajskim i w LXX te imiona czyta się rozdzielnie i przyjmuje się je za imiona własne.

CHASUFA (obnażony – Ezd.2:43; Neh.7:46). Z niewolników świątynnych, którego potomkowie powrócili z niewoli babilońskiej z Zerubabelem.

CHASZABIASZ (Jahwe troszczy się). Imię osób:
  1. Chaszabiasz (1Krn.6:30) - Lewita, przodek Etana;
  2. Chaszabiasz (1Krn.9:14) - Lewita, z potomków Merariego;
  3. Chaszabiasz (1Krn.25:3) - Lewita, z synów Jedutuna;
  4. Chaszabiasz (1Krn.25:19) - naczelnik 12 zmiany służącej w świątyni;
  5. Chaszabiasz (1Krn.26:30) - Hebronita, on i jego bracia mieli nadzór nad Izraelem na zachód od Jordanu za panowania króla Dawida;
  6. Chaszabiasz (1Krn.27:17) - syn Kemuela, naczelnik plemienia Lewiegoza panowania króla Dawida
  7. Chaszabiasz (2Krn.35:9) - z naczelników lewickich w czasach króla Jozjasza. Podczas święta Paschy dobrowolnie darowali Lewitom na ofiary paschalne pięć tysięcy baranów i pięćset wołów;
  8. Chaszabiasz (Ezd.8:19) - jeden z kapłanów w Babilonie w czasach Ezdrasza;
  9. Chaszabiasz (Neh.3:17) - Lewita, naczelnik połowy okręgu Keila, uczestniczył w odbudowie muru w Jerozolimie po powrocie z niewoli babilońskiej w czasach Nehemiasza;
  10. Chaszabiasz (Neh.11:22) - dziadek Uzziego, zwierzchnika nad Lewitami w Jeruzalemie, w czasach Nehemiasza;
  11. Chaszabiasz (Neh.12:21) - głowa rodziny Chilkiasza w czasach Jojakima;
  12. Chaszabiasz (Neh.12:24) - naczelnik rodu w czasach Eljasziba, Jojady, Jochanana i Jadduy.

CHASZABNA (Neh.10:26). Z przywódców ludu w czasach Nehemiasza, podpisał umowę posłuszeństwa Bogu.

CHASZABNEJASZ (Jahwe troszczy się). Imię osób
  1. Chaszabnejasz (Neh.3:10) - ojciec Chattusza, który naprawiał mur jerozolimski w czasach Nehemiasza;
  2. Chaszabnejasz (Neh.9:5) - Lewita, który uczestniczył razem z innymi w Święcie Szałasów po powrocie z niewoli babilońskiej w czasach Nehemiasza.

CHASZBADDANA (mądry sędzia – Ne.8:4). Stał z lewej strony Ezdrasza podczas czytania Zakonu.

CHASZMONA (obfitość, żyzność ziemi – 4M.33:29-30). Obóz Izraelitów na pustyni, między obozem w Mitka i obozem w Moserot.

CHASZSZUB (rozumny). Imię osób
  1. Chaszszub (1Krn.9:14; Neh.11:15) - ojciec Szemajasza, z Lewitów;
  2. Chaszszub (Neh.3:11) - syn Pachat-Moaba, naprawiał mur jerozolimski w czasach Nehemiasza;
  3. Chaszszub (Neh.3:23) - razem z Beniaminem naprawiał mur jerozolimski na przeciw swojego domostwa;
  4. Chaszszub (Neh.10:24) - z naczelników ludu w czasach Ezdrasza i Nehemiasza

CHASZUBA (przyjaźń – 1Krn.3:20). Z synów Meszullama, potomków Dawida.

CHASZUM (bogaty, dostojny). Imię osób:
  1. Chaszum (Ezd.2:19) - przodek tych, którzy powrócili z Zerubabelem z niewoli babilońskiej;
  2. Chaszum (Ezd.10:33) - jego potomkowie mieli żony obcoplemienne;
  3. Chaszum (Ne.7:22) - przodek tych, którzy powrócili z Zerubabelem z niewoli babilońskiej;
  4. Chaszum (Ne.8:4; 10:19) - naczelnik ludu, stał przy Ezdraszu, gdy ten czytał Zakon całemu ludowi, podpisał też umowę wierności Bogu.

CHATAM (pieczęć – 1Krn.7:32). Z Aroeru, ojciec Szamy i Jeuela, dzielnych rycerzy Dawida.

CHATAT (strach – 1Krn.4:13). Syn Otniela, syna Kenaza.

CHATIFA (ograbiony, schwytany – Ezd.2:54; Neh.7:56). Ze sług świątynnych, którego potomkowie powrócili z niewoli babilońskiej z Zerubabelem.

CHATITA (wykopać, zbadać – Ezd.2:42; Neh.7:45). Z odźwiernych, którego potomkowie powrócili z niewoli babilońskiej z Zerubabelem.

CHATTIL (chwiejny – Ezd.2:57; Neh.7:59). Ze niewolników Salomona, którego potomkowie powrócili z niewoli babilońskiej z Zerubabelem.

CHATTUSZ (zebrany, zgromadzony). Imię osób:
  1. Chattusz (1Krn.3:22; Ezd.8:2) - syn Szechaniasza, potomek Dawida, w czasach Ezdrasza;
  2. Chattusz (Neh.3:10) - syn Chaszabnejasza, naprawiał mur jerozolimski w czasach Nehemiasza;
  3. Chattusz (Neh.10:5) - podpisał umowęwierności Bogu w czasach Nehemiasza;
  4. Chattusz (Neh.12:2) - kapłan, który powrócił z Zerubabelem i Jeszuą z niewoli babilońskiej.

CHAWILA (kraina piasków). Nazwa krainy i miasta oraz imię osób:
  1. Chawila (1M.2:11) - kraina; w powyższym wersecie czytamy, że rzeka Piszon opływa cały kraj Chawila, w której znajdowało się dużo złota. Bardzo dużo pisano o położeniu tej krainy, lecz nawet do obecnego czasu nie rozstrzygnięto, gdzie właściwie ona znajdowała się;
  2. Chawila (1M.25:18; 1Sm.15:7) - niewątpliwie, że pod nazwą Chawila w dwóch powyższych wersetach rozumie się miejsce inne od wymienionego wyżej. W pierwszym wersecie czytamy, że potomkowie Ismaela mieszkali od Chawili do Szur,a w drugim, że pobił Saul Amalekitów od Chawila aż do Szur, które leży na wschód od Egiptu;
  3. Chawila (1M.10:7) - drugi syn Kusza, syna Chama;
  4. Chawila (1M.10:29) - dwunasty syn Joktana, syna Hebera.

CHAZAEL (widzenie Boże – 1Krl.19:15). Król syryjski. Kiedy Chazael był jeszcze sługą Benhadada, króla syryjskiego, prorok Eliasz otrzymał polecenie od Boga, aby namaścić go na króla Aramu i jednocześnie z nim, Jehu na króla nad Izraelem. Jedenaście lat później Benhadad, mieszkający w Damaszku i będący chory, nakazał Chazaelowi wziąć królewskie dary dla proroka Elizeusza i zapytać go o swoją chorobę. Prorok powiedział Chazaelowi, że choroba Benhadada nie jest śmiertelna, ale że i tak wkrótce umrze, i później ze łzami przepowiedział mu, że zajmie on tron króla syryjskiego i spowoduje mnóstwo nieszczęść synom izraelskim. Chazael, przyniósłszy królowi pomyślną odpowiedź odnośnie jego choroby, następnego dnia udusił go. Lecz następnego dnia wziął Chazael derkę, zamoczył ją w wodzie i narzucił ją na jego twarz tak, że umarł (2Krl.8:15). Później zajął jego tron. Dalsze przepowiednie proroka wypełniły się dokładnie. Prowadził on wiele wojen z królami judzkimi i izraelskimi i rzeczywiście spowodował im dużo nieszczęść.

CHAZAJASZ (Jahwe widział – Neh.11:5). Z przodków Maasejasza, który zamieszkał w Jerozolimie po powrocie z niewoli babilońskiej.

CHAZAR-ENON (zagroda źródlana – Ezch.47:17). Okręg między okręgiem Damaszku i okręgiem Chamat, na granicy Hauranu.

CHAZJEL (oglądanie Boga – 1Krn.23:9). Imię jednego z synów Szimejego, z Gerszonitów.

CHCIWOŚĆ (Kol.3:5). Zbyteczna troska o bogactwo i pozyskiwanie ziemskich dóbr. Ten grzech jest bałwochwalstwem. Apostoł Paweł mówi wprost: chciwość... jest bałwochwalstwem, gdyż chciwy człowiek pracuje dla bogactwa, a nie dla Boga.

CHEBER (wędrowiec). Imię osób:
  1. Cheber (1M.46:17) - syn Berii, wnuk Aszera. Od niego wywodzi się rodzina Cheberytów;
  2. Cheber (Sdz.4:11) - Kenita, mąż Jael. która przebiła skroń Sysery palikiem od namiotu;
  3. Cheber (1Krn.4:18) - ojciec Sochy;
  4. Cheber (1Krn.8:17) - syn Elpaala.

CHEBRON (strach). Imię osób:
  1. Chebron (2M.6:18) - jeden z Lewitów, syn Kahata, syna Lewiego, od niego pochodzi rodzina Chebronitów;
  2. Chebron (1Krn.2:42-43) - syn Mareszy, z potomstwa Kaleba.

CHEFER (dół, studnia). Imię osób i nazwa miasta:
  1. Chefer (4M.26:32-33) - z synów Gileada, od niego wywodzi się Cheferytów;
  2. Chefer (1Krn.4:6) - z synów Aszchura, ojca Tekoi;
  3. Chefer (1Krn.11:36) - z Mekery, z głównych rycerzy Dawida;
  4. Chefer (Joz.12:17; 1Krl.4:10) - miasto kananejskie, należące do plemienia Judy; wcześniej było miastem stołecznym jednego z królów kananejskich (Joz.12:17).

CHEFSIBACH (moje w niej upodobanie – 2Krl.21:1). Imię matki króla judzkiego Manassesa.

CHELAM (mocne, umocnione miejsce – 2Sm.10:16-17). Miasto za Jordanem, gdzie Dawid pokonał wojsko Hadadezera. Dokładne położenie miasta nie jest znane.

CHELBA (tłuszcz, tłustość, urodzajna ziemia – Sdz.1:31). Miasto plemienia Asera. Miejsce położenia tego miasta nie jest znane.

CHELBON (tłuszcz, żyzny – Ezch.27:18). Syryjskie miasto, wymienione tylko w powyższym wersecie.

CHELDAJ (żyjący, długowieczny – 1Krn.27:15). Z Netofy, pochodzący od Otniela, jego oddział liczył 24 tysiące. On i jego oddział służył przy Dawidzie w w dwunastym miesiącu.

CHELDAJASZ (żyjący, długowieczny – Zach.6:10,14). Jeden z przesiedleńców, którzy wrócili z niewoli babilonskiej ze srebrem i złotem na świątynię.

CHELEA (słabość, bezsilność – 1Krn.4:5,7). Jedna z żon Aszchura, ojca Tekoi.

CHELEB (tłustość – 2Sm.23:29). Syn Baany z Netofy, jeden z rycerzy Dawida. W 1Krn.11:30 nazywa się Cheled.

CHELEF (zamiana – Joz.19:33). Miasto plemienia Naftaliego, na północnej granicy.

CHELEK (część, udział – 4M.26:30; Joz.17:2). Syn Gileada, syna Machira, syna Manassesa. Od niego wywodzi się rodzina Chelekitów.

CHELEM (cios, uderzenie, młot – 1Krn.7:35). Brat Szomera, wymieniony w rodowodzie Asera. Być może ta sama osoba co Chotam (1Krn.7:32).

CHELES (biodro, siła, krzepkość). Imię osób:
  1. Cheles (2Sm.23:26) - z Pelet, jeden z trzydziestu dzielnych rycerzy Dawida;
  2. Cheles (1Krn.2:39) - syn Azariasza, ojciec Eleasy;
  3. Cheles (1Krn.27:10) - Pelonita z Efraimitów, dowódca 24 tysięcy, służący w siódmym miesiącu królowi Dawidowi we wszystkich jego sprawach.

CHELKAT (część ziemi, dział – Joz.19:25; 21:31). Miasto plemienia Asera. W 1Krn.6:60 nazywa się ono Chukok.

CHEMDAN (miły, przyjemny – 1M.36:26). Najstarszy syn Diszona, syna Any, z potomków Seira, Choryty. W 1Krn.1:41 nazywa się Chamran.

CHENADAD (zadowolenie, życzliwość). Imię osób:
  1. Chenadad (Ezd.3:9) - Lewita, którego potomkowie odbudowywali drugą świątynię w czasach Nehemiasza i Ezdrasza;
  2. Chenadad (Neh.3:18) - ojciec Banuja, naprawiającego mury jerozolimskie w czasach Nehemiasza;
  3. Chenadad (Neh.3:24) - ojciec Binnuja, naprawiającego mury jerozolimskie w czasach Nehemiasza;

CHERESZ (majster, rzemieślnik – 1Krn.9:15). Z naczelników rodów lewickich, żyjących w Jerozolimie.

CHERET (las – 1Sm.22:5). Zalesiona okolica w górzystej, południowo-zachodniej części ziemi plemienia Judy, w pobliżu Keili (1Sm.23:1). Stąd wyruszył Dawid, aby ratować Keilę przed Filistynami.

CHERUBY. To słowo spotykamy pierwszy raz w Pierwszej Księdze Mojżeszowej: I tak wygnał (Bóg) człowieka, a na wschód od ogrodu Eden umieścił cheruby i płomienisty miecz wirujący, aby strzegły drogi do drzewa życia (1M.3:24). Później mówi się o cherubach podczas budowy Przybytku w czasach proroka Mojżesza (2M.25:18-22) i podczas budowy świątyni Salomona (1Krl.6:27; 8:6-7; 2Krn.3:10-13). Przedstawione są w postaci ludzkiej, lecz ze skrzydłami, a umieszczenie tych postaci w miejscu najświętszym nad Skrzynią Świadectwa i przebłagalnią, ze skierowanymi ku niej twarzami, daje nam ujrzeć, że one jako wyższe duchowe istoty, godne są szczególnej bliskości z Bogiem, stojąc przed Jego tronem i służąc Mu z bojaźnią, zawsze gotowe wykonywać Jego wolę, przenikając w tajemnice naszego zbawienia (2M.25:18-22; 1P.1:12). W psalmach Dawida (18:11; 80:2) i u proroka Izajasza (37:16), i w innych miejscach Pisma Świętego (1Sm.4:4; 2Sm.6:2; 22:11; 2Krl.19:15; 1Krn.13:6) Pan przedstawiony jest jako siedzący na cherubach, przez co widzimy też ich szczególną bliskość z Bogiem. Prorok Mojżesz i Ezechiel, i ewangelista Jan mówią o nich jako rzeczywistych istotach, które są razem z aniołami i w liczbie aniołów (Ps.18:11; Ob.4:6-9; 5:11). Cheruby chronią tajemnicze drzewo życia w ogrodzie Eden. Cheruby przysłaniają Skrzynię Świadectwa i przebłagalnię, przenikając w tajemnicę zbawienia (Hbr.9:5). Cheruby otaczają tron Boży w niebie, i ciągle, w dzień i noc, wysławiają bezgraniczną doskonałość jego nie tylko w wielkim dziele stworzenia, lecz i naszego odkupienia.

CHESRAJ (otoczony, oszańcowany – 2Sm.23:35). Z Karmelu, jeden z trzydziestu dzielnych i silnych rycerzy Dawida. W 1Krn.11:37 nazywa się Chesro.

CHESRON (otoczony, ogrodzony). Imię osób i nazwa miasta:
  1. Chesron (1M.46:9) - trzeci syn Rubena;
  2. Chesron (1M.46:12) - syn Peresa
  3. Chesron (Joz.15:3,25) - miasto w ziemi plemienia Judy, na granicy Edomu między Kadesz-Barnea i Adar. W 4M.34:4 nazywa się Chasar-Addar. To samo miasto nazywa się inaczej: Keriot-Chesron, to jest Chasor (Joz.15:25).

CHESZBON (rachunek, sprawozdanie – 4M.21:26-34; 5M.2:24-25). Stolica Sychona, króla amorejskiego. Pierwotnie władali nim Moabici, lecz Amorejczycy zdobyli to miasto i zrobili swoją stolicą do czasu, kiedy w czasach Mojżesza Izraelici nie odebrali im. Później Cheszbon został oddany plemieniu Rubena, które też odbudowało to miasto (4M.32:37). Cheszbon znajdował się na granicy plemienia Gada (Joz.13:26) i stał się miastem Lewitów z rodu Merariego (Joz.21:39). Po niewoli babilońskiej miasto znowu przeszło we władanie Moabitów i często jest wymieniane w proroctwach proroków przeciwko Moabowi. Cheszbon istniał jeszcze parę stuleci po Chrystusie i jeden z jego biskupów był obecny na Soborze Nicejskim w 325 r., a inny na Trzecim Efeskim w 431 r. Mówią o nim Flawiusz, Pliniusz, Hieronim i inni.CHESZBON (rachunek, sprawozdanie – 4M.21:26-34; 5M.2:24-25). Stolica Sychona, króla amorejskiego. Pierwotnie władali nim Moabici, lecz Amorejczycy zdobyli to miasto i zrobili swoją stolicą do czasu, kiedy w czasach Mojżesza Izraelici nie odebrali im. Później Cheszbon został oddany plemieniu Rubena, które też odbudowało to miasto (4M.32:37). Cheszbon znajdował się na granicy plemienia Gada (Joz.13:26) i stał się miastem Lewitów z rodu Merariego (Joz.21:39). Po niewoli babilońskiej miasto znowu przeszło we władanie Moabitów i często jest wymieniane w proroctwach proroków przeciwko Moabowi. Cheszbon istniał jeszcze parę stuleci po Chrystusie i jeden z jego biskupów był obecny na Soborze Nicejskim w 325 r., a inny na Trzecim Efeskim w 431 r. Mówią o nim Flawiusz, Pliniusz, Hieronim i inni.

CHESZMON (tłustość, urodzajność – Joz.15:27). Miasto na południu ziemi plemienia Judy.

CHET (strach, przygnębienie – 1M.10:15; 1Krn.1:13). Drugi syn Kanaana, syna Chama, syna Noego. Od niego wywodzą się Chetyci.

CHETLON (ukryte, na uboczu miejsce, schronienie – Ezch.47:15; 48:1). Miasto na północy Palestyny, wymienione w widzeniu proroka Ezechiela.

CHETYCI (1M.15:20; 23:3 i inne). Lud kananejski, wywodzący się od Cheta, syna Kanaana. W czasach Abrahama zamieszkiwali oni górzyste miejsca na południe od Hebronu i Beer-Szeby (1M.23:3; 26:23,33-34). Byli w przyjaznych stosunkach z Abrahamem i Abraham kupił od nich część ziemi, aby pogrzebać Sarę (1M.23:3-20). Wbrew woli Bożej Ezaw wziął sobie dwie żony Kananejki, na złość swoim rodzicom (1M.26:34-35; 27:46). W casach Mojżesza Chetyci i Amorejczycy mieszkali w górach (4M.13:30) i byli bardzo liczni oraz silni (5M.7:1). Podczas zdobywania Ziemi Obiecanej ich udział był jednakowy z innymi kananejskimi plemionami, lecz Jozue nie mógł całkowicie wytępić ich (Joz.1:4; Sdz.1:26; 3:5) i żyli wśród Izraelitów też w późniejszym czasie, będąc pokuszeniem dla Izraela (Sdz.3:1-7). W czasach Dawida Chetyci znajdowali się wśród jego wojowników (1Sm.26:6; 2Sm.11:3). Za panowania Salomona byli oni zmuszeni do robót pańszczyźnianych (1Krl.9:20-21). Ich pogańska moralność zawsze była zarazą dla Izraelitów. Sam Salomon wśród mnóstwa swoich żon miał też Chetytki (1Krl.11:1). W późniejszych czasach moralność Izraelitów z powodu bliskości i zmieszania z Chetytami i innymi kananejskimi plemionami tak zmieniła się na gorsze, że, według słów proroka, oni sami jakby nie wywodzili się od Abrahama, lecz od Amorejczyków i Chetytów (Ezch.16:3,45).

CHEZIR (dzik). Imię osób:
  1. Chezir (1Krn.24:15) - kapłan, na którego w czasach Dawida padł 17 los, w kolejności służby w świątyni;
  2. Chezir (Neh.10:21) - z naczelników ludu w czasach Nehemiasza, którzy podpisali umowę wierności Bogu.

CHIEL (Bóg jest życiem – 1Krl.16:34). Betelczyk, odbudował w czasach Achaba Jerycho i w ten sposób naruszył klątwę Jozuego (Joz.5:1-26), co ściągnęło na niego samego klątwę, a na jego rodzinę sąd Boży, co było przyczyną straty jego synów: pierworodnego Abirama, który zginął podczas zakładania fundamentów miasta, i młodszego syna Seguba, który zginął, kiedy powstały bramy miasta (Joz.6:25). Na Abiramie, swoim pierworodnym, założył jego fundamenty, a na Segubie, swoim najmłodszym jego, bramy, według słowa Pana, jakie wypowiedział przez Jozuego, syna Nuna.

CHILKIASZ (moim działem jest Jahwe). Imię osób:
  1. Chilkiasz (2Krl.18:18) - ojciec Eliakima, przełożony domu króla Hiskiasza;
  2. Chilkiasz (2Krl.22:4,8,10,12,14; 23:4; 2Krn.34:9; Ezd.7:1) - arcykapłan w czasach panowania Jozjasza, który podczas odnawiania świątyni znalazł księgę zakonu i został posłany przez Jozjasza do prorokini Chuldy po wyrocznię Boga, odnośnie swego losu i losu całego ludu;
  3. Chilkiasz (1Krn.6:30) - jeden z potomków Merariego, przodek śpiewaka Etana;
  4. Chilkiasz (1Krn.26:11) - syn Chosy, z potomków Merariego, jeden z odźwiernych w świątyni, w czasach Dawida;
  5. Chilkiasz (Neh.8:4) - prawdopodobnie jeden z kapłanów, stojący z prawej strony Ezdrasza, kiedy on czytał ludowi księgę Zakonu;
  6. Chilkiasz (Neh.11:11) - ojciec Serajasza, jednego z naczelników kapłanskich w czasach Nehemiasza;
  7. Chilkiasz (Neh.12:7) - jeden z naczelników kapłanów, którzy powrócili z babilońskiej niewoli z Zerubabelem;
  8. Chilkiasz (Jr.1:1) - ojciec proroka Jeremiasza i kapłan w Anatot;
  9. Chilkiasz (Jr.29:3) - ojciec Gemariasza, jednego z wysłanników króla Sedekiasza do króla babilońskiego.

CHILLEZ (mocny, twardy – 1Krn.6:43). Z miast danych potomkom Aarona od plemienia Judy. W Joz.15:51 i 21:17 prawdopodobnie to samo miasto nazywa się Cholon.

CHIOS (Dz.20:15). Jedna z wysp Morza Egejskiego, obok której przepływał i na której pozostawał przez jakiś czas apostoł Paweł w czasie swojej ostatniej podróży z Filippi do Jerozolimy.

CHIRA (szlachetność – 1M.38:1,12). Imię pewnego męża z Adullam, do którego przyłączył się Juda, syn patriarchy Jakuba, gdy oddzielił się od braci swoich po sprzedaniu Józefa kupcom.

CHIRAM (szlachetnie urodzony). Imię osób:
  1. Chiram (1Krl.7:13) - był odlewnikiem brązu niezwykle mądrym, roztropnym i znawcą wszelkiej roboty w brązie. Syn wdowy z plemienia Naftaliego, przysłany do Salomona przez króla Tyru, do wykonania różnych prac w świątyni. W 2Krn.2:13 powiedziano o nim: Zna się on na obróbce złota i srebra, spiżu i żelaza, kamieni i drewna, purpury i niebieskiej purpury, bisioru i szkarłatu oraz na wszelakim snycerstwie i potrafi wykonać wszelki pomysł, jaki mu się podsunie. W 2Krn.2:12 nazywa się Churam-Abi.
  2. Chiram (2Sm.5:11; 1Krl.5:1-18; 9:11-14; 10:11; 1Krn.14:1; 2Krn.2:3,11; 8:2) - król Turu, współczesny Dawida i Salomona, będący z nimi w przyjacielskich stosunkach. Za jego panowania Tyr osiągnął największy rozkwit. Zbudował największe budowle i umocnienia na wyspie Turu, żeby mieć tutaj chroniący bastion całej Fenicji. Wkrótce po swoim wstąpieniu na tron, Chiram nawiązał przyjacielskie stosunki z Dawidem. Przysłał on posłów do Dawida z drzewem cedrowym oraz cieśli i murarzy, i ci zbudowali Dawidowi dom (2Sm.5:11; 1Krn.14:1). Jego przyjacielski stosunek do Dawida i jego domu nie skończył się i po śmierci Dawida, lecz przeszedł na jego syna i następcę, Salomona. Kiedy Salomon objął tron, Chiram, żeby podtrzymać poprzedni przyjacielski związek z domem Dawida, przysłał do niego posłów (1Krl.5:1). Chiram był poganinem, lecz znał imię Jahwe, Boga Izraela, a usłyszawszy zamiary Salomona, błogosławił Pana, który dał Dawidowi mądrego syna jako władcę nad tym wielkim ludem (1Krl.5:7; 2Krn.2:12). Nazywany też w iinych miejscach Pisma: Churam.

CHIWWIJCZYCY (1M.10:17). Jedno ze starożytnych plemion kananejskich, żyjące w Palestynie do czasu zajęcia jej przez Izraelitów. W czasach patriarchy Jakuba Chiwwijczycy zamieszkiwali centrum Kanaanu, w Sychem (1M.34:2). W tamtym czasie, jak się wydaje, Chiwwijczycy nie byli liczni i silni. W 1M.36:2 jedna z żon Ezawa pochodziła z Chiwwijczyków. Chiwwijczycy są wymienieni w Joz.9:1,7; 11:19 jako mieszkańcy Gibeonu (patrz Awwijczycy).

CHIZKI (silny, mocny – 1Krn.8:17). Z synów Elpaala, z naczelników rodów plemienia Beniamina.

CHLEBY POKŁADNE (2M.25:30; 3M.24:5,9; Mt.12:4; Mk.2:26; Łk.6:4). Stół na chleby pokładne w miejscu świętym był zrobiony z drewna akacjowego i obłożony złotem; do niego należały pierścienie i żerdzie do noszenia. Na nim znajdowało się 12 chlebów, według liczby plemion izraelskich, w każdy sabat wymieniane na nowe. Chleby były bez zakwasu i przaśne. Leżały jeden na drugim w dwóch rzędach, po sześć w każdym, a przy nich dla każdego rzędu paliło się kadzidło. Chleby zabrane ze stołu po tygodniu należały do kapłanów, którzy musieli zjeść go tylko w miejscu świętym (3M.24:8-9). Stół, na którym leżały chleby pokładne, znajdował się obok zasłony zakrywającej miejsce najświętsze, i nie był taki sam w Przybytku a później w świątyni, pierwszej i drugiej (3M.24:6; 2Krn.13:11; 4M.4:7; 1Krn.28:16). Józef Flawiusz mówi, że w czasach ziemskiego życia Chrystusa stół na chleby pokładne był złoty i miał parę talentów (Bell. Jud. VII,5,5). Chleby pokładne były obrazem tego duchowego chleba, który miał dać nam Pan i o którym On sam powiedział: Ja jestem chlebem żywota (J.6:35).

CHLOE (zielona trawa – 1Kor.1:11). Jedna z pobożnych chrześcijanek w Koryncie, wymieniona tylko w powyższym wersecie. Jej dom, według wszelkiego prawdopodobieństwa, był domowym kościołem.

CHOBA (ukryte miejsce, schronienie – 1M.14:15). Jedno z miast na północ od Damaszku. Jego położenie nie jest znane.

CHOBAJASZ, Chobajjasz (Jahwe ukrywa – Ezd.2:61; Neh.7:62). Prawdopodobnie jeden z potomków Aarona. Jego potomkowie byli w liczbie kapłanów, którzy powrócili z niewoli babilońskiej z Zerubabelem; lecz oni, razem z niektórymi innymi, nie byli ujęci w spisie rodowodów i zostali usunięci od sprawowania kapłaństwa. W Ezd.2:61 jest: Chobajjasz.

CHODESZA (nów, nowy miesiąc – 1Krn.8:9). Jedna z żon Szacharaima, z plemienia Beniamina. Miał z nią siedmiu synów.

CHOFNI (ściśnięta ręka, pięść - 1Sm.1:3; 2:34). Jeden z synów arcykapłana Heliego i ostatniego z Sędziów. Ofni i jego brat, Pinechas, czynili nikczemność w świątyni i demoralizowali lud swoim postępowaniem, przez co ściągnęli na siebie groźny sąd Boży. Ostrzeżenie odnośnie zachowania dzieci i skutki tego, zostało przekazane Heliemu przez nieznanego męża Bożego (1Sm.2:27), a później przez Samuela (3:11-14), że Bóg osądzi jego i jego dom, i że Chofni i Pinechas zginą w jednym dniu. Przepowiednia ta spełniła się wkrótce po jej ogłoszeniu (4:11).

CHOGLA (kuropatwa – 4M.26:33 i inne). Jedna z córek Selofchada.
CHOLON (miejsce pobytu). Nazwa miast:
  1. Cholon (Joz.15:51; 21:15) - miasto schronienia, oddane potomkom Aarona, w ziemi plemienia Judy;
  2. Cholon (Jr.48:21) - Miasto w Moabie, w krainie równiny.

CHOR-HAGGIDGAD (góra Haggidgada – 4M.33:32-33). Jeden z obozów Izraelitów między Beene-Jaakan i Jotbata. W 5M.10:7 nazywa się on Gudgoda.

CHORAZYN (Mt.11:21; Łk.10:13). Galilejskie miasto, leżące w niedalekiej odległości od Betsaidy i Kafarnaum na brzegu jeziora Galilejskiego. Pan często odwiedzał miasta Kafarnaum, Betsaidę i Chorazyn, dokonując tutaj wiele cudów i znaków, lecz mieszkańcy nie upamiętali się i nie uwierzyli w Niego, a Pan piętnował ich za to: Biada tobie, Chorazynie, biada tobie, Betsaido; bo gdyby w Tyrze i Sydonie działy się te cuda, które u was się stały, dawno by w worze i popiele pokutowały (Mt.11:21).

CHORĄGIEW, SZTANDAR (Iz.5:26). Chorągwie u Izraelitów odróżniały się swoim kolorem i być może wyszytym na nich wizerunkiem. Sztandar na wzgórzu (Iz.30:17) był rozumiany u Izraelitów jako tyczka z kawałkiem tkaniny, ustawiona na szczytach gór, w czasach wojny jako punkt zborny. Chorągiew lub sztandar u Izraelitów zawsze były symbolem obrony i zadatkiem wierności oraz bezpieczeństwa (Ps.20:6; PnP.2:4 i inne).

CHOREM (poświęcony – Joz.19:38). Jedno z miast warownych, które przypadły plemieniu Naftaliego.

CHORI (poświęcony ). Imię osób:
  1. Chori (1M.36:22; 1Krn.1:39) - jeden z synów Lotana, potomków Ezawa;
  2. Chori (4M.13:5) - ojciec Szafata, z plemienia Symeona.

CHORMA (wygnanie, klątwa – 4M.14:45; 21:3; 5M.1:44; Joz.12:14; 15:30; Sdz.1:17; 1Sm.30:30; 1Krn.4:30). Z miast kananejskich na południu Palestyny, na granicy Edomu. na granicy Ziemi Obiecanej Izraelici, nie raz buntujący się na pustyni przeciwko Mojzeszowi i Aaronowi, znowu wbrew zakazowi Mojżesza, zostawiwszy Skrzynię Przymierza i Mojżesza, zdobyć góry, gdzie mieszkali Amalekici i Kananejczycy. Lecz, jak przepowiedział im Mojżesz, zostali pokonani przez Amalekitów i Kananejczyków, i przepędzeni aż do Chormy (4M.14:40-45). Po zwycięstwie króla Aradu, Kananejczyka, nad Izraelem, (4M.21:1-3). Jedna z miejscowości, którą często odwiedzali Dawid i jego ludzie podczas przebywania w Syklag.

CHOROBY. W księgach Starego i Nowego Testamentu wymienione są następujące choroby: suchoty (3M.26:16 BG; 5M.28:22), wycieńczenie, trwoga, zaraza, zimnica, gorączka, zapalenie, wrzody, guzy, świerzb, liszaj, obłęd, ślepota, przytępienie umysłu (3M.26:16,25; 5M.28:22,27-28; 32:24). Prócz tych wymienia się: czerwonka (Dz.28:8), szaleństwo (Zach.12:4 BG), mór (Hb.3:5), upławy, trąd (2Sm.3:29), uschła ręka (Mt.12:10), plaga (1Krl.8:37), paraliż lub osłabienie członków (J.5:3-5 BT), udar słoneczny (2Krl.4:18-20), puchlina (Łk.14:2), krwotok (Mt.9:20), gangrena, rak (2Tm.2:17 BG i BT), głuchoniemość (Mk.7:32), chromość (2Sm.4:4), głuchota (Mk.7:32) i inne. Były jeszcze choroby nadzwyczajne i nieuleczalne, przeciw którym cała medycyna była bezskuteczna, jak np. trąd Joba (Job. 2:7), choroby długotrwałe (J.5:5), naturalna ślepota od urodzenia (J.9:1), choroba Jehorama, z powodu której wyszły z niego wnętrzności (2Krn.21:12-15), duchowa choroba Saula (1Sm.16:14-16), nierozumność Nebukadnesara (Da.4:13; 5:21), zżarcie przez robactwo Heroda Agryppy (Dz.12:23). Szczególnego rodzaju chorymi byli opętani (patrz Opętany).

Pan Jezus Chrystus w czasie Swego ziemskiego życia uzdrawiał ludzi, chorych na nieuleczalne choroby, w mgnieniu oka, jednym Swoim słowem lub dotknięciem ręki, lub nawet przez dotknięcie się Jego odzieży, i wskrzeszał martwych. Uzdrawiając Sam, darował też On tę samą moc i władzę apostołom: aby uzdrawiali wszelką chorobę i wszelka niemoc (Mt.10:1). Specjalny traktat De morbis Biblicis (O biblijnych chorobach) został napisany przez Bartolomeusza w 1672 roku.

CHORONAIM (dwie pieczary – Jr.48:3,34). Moabickie miasto, którego zniszczenie zostało przepowiedziane przez proroka Izajasza i Jeremiasza. Jego położenie nie jest znane.

CHORYCI (dół, pieczara – 1M.14:6; 36:21,30; 5M.2:12,22). Mieszkańcy gór Seir, na południu ziemi kananejskiej. Od pieczar i rozpadlin otrzymali swoją nazwę: Choryci. Pierwszą wzmiankę o nich mamy w 1M.14:6. W czasach Abrahama zostali pokonani przez króla Elamu, Kedorlaomera. Lecz jak widzimy w 5M.2:4,12, pozostawali oni jeszcze niezależni do czasów Ezawa, którego potomstwo zawładnęło Seirem.

CHOSA (schronienie). Nazwa miasta i imię osoby:
  1. Chosa (Joz.19:29) - miasto w ziemi plemienia Asera, między Tyrem i Achzib;
  2. Chosa (1Krn.16:38) - z potomków Merariego, odźwierny w świątyni w czasach Dawida.

CHOTAM (pieczęć, pierścień do pieczętowania – 1Krn.7:32). Syn Chebera, z plemienia Asera.

CHOZAJ (widzący – 2Krn.33:19 BG i BT). Jeden z proroków, których w swoich zapisach przekazał dzieła i życie króla Manassesa.

CHRYSTUS-MESJASZ (Ef.2:10 i inne). Chrystus jest greckim słowem, znaczącym pomazaniec, zaś słowo mesjasz jest hebrajskie i oznacza to samo co greckie. Dlatego też Żydzi nazywają Pana Mesjaszem, my zaś chrześcijanie – Chrystusem. Nazwa: pomazaniec, powstała od namaszczenia. Pomazańcami dawniej nazywano królów, arcykapłanów i proroków. Jezus, Syn Boży, nazywa się Pomazańcem, gdyż Jego człowieczeństwu bezmiernie powierzone zostały wszystkie dary Ducha Świętego i w ten sposób do Niego w najwyższym stopniu należy wiedza proroka, świętość arcykapłana i potęga króla. Cyrus, przeznaczony przez Boga do szczególnej wyższej służby, nazywa się Jego pomazańcem (Iz.45:1). Prorocy, kapłani, tak jak królowie, namaszczeni, nazywali się pomazańcami Pańskimi (1Sm.24:7; 2Sm.19:21). Syn Boży – prorok, arcykapłan i król, w pierwszym rzędzie i w najwyższym stopniu przed wszystkimi wymienionymi osobami, nazywa się: Pomazańcem. Tak np. w drugim Psalmie czytamy o Nim co następuje: Powstają królowie ziemscy i książęta zmawiają się społem przeciw Panu i Pomazańcowi jego (w.2). I sam Pan Jezus Chrystus tak mówi o swoim duchowym pomazaniu: Duch Wszechmocnego Pana nade mną, gdyż Pan namaścił mnie, abym zwiastował ubogim dobrą nowinę; posłał mnie, abym opatrzył tych, których serca są skruszone... (Iz.61:1). Prorok Daniel także wskazuje na Niego jako na Mesjasza, albo jak na Pomazańca Pana: A po sześćdziesięciu dwóch tygodniach Pomazaniec będzie zabity i nie będzie go (9:25-26). Z drugiej strony, słowo Jezus pochodzi od hebrajskiego słowa: zbawiać lub posłanego zbawić (Mt.1:21; Łk.2:21). Imię Jezus miało takie samo znaczenie jak słowo i to imię spotykano bardzo często wśród Żydów. Było ono ludzkim imieniem Pana. Kiedy pierwsi ludzie wyznali przed Bogiem swój grzech, to Bóg według miłosierdzia swego dał im nadzieję zbawienia. Wtedy rzekł Pan Bóg do węża – tak mówi Pismo – I ustanowię nieprzyjaźń między tobą a kobietą, między twoim potomstwem a jej potomstwem; ono zdepcze ci głowę, a ty ukąsisz je w piętę (1M.3:14-15). W tych paru krótkich słowach zawiera się główny i wielki początek całej naszej religii. Jest to korzeń i istota wszystkich proroctw i obietnic we wszystkich następnych czasach. Została ukazana nieprzejednana wrogość między grzechem i sprawiedliwością, wrogość nieprzerwanie ciągnąca się od tego czasu (Rz.7:23). Syn Boży i wszyscy prawdziwie wierzący są potomstwem kobiety; diabeł i wszyscy jego słudzy utożsamiają sobą węża i jego potomstwo. Pokusy, cierpienia i śmierć na krzyżu Pana Jezusa, złośliwy sprzeciw i okrutne prześladowania, którym podlegali w ciągu wielu wieków i podlegają nawet dotąd, obecnie, wszyscy prawdziwi Jego naśladowcy. Te ukąszenia w piętę oczywiście są bezskuteczne i bezsilne, bo pełne zwycięstwo, osiągnięte przez Pana i Odkupiciela nad grzechem i śmiercią, zwycięstwo według łaski i miłosierdzia Jego, jest darowane każdemu wierzącemu w Niego, a jeszcze pełniejsze i doskonalsze zwycięstwo, które On odniesie nad wężem na koniec widocznego świata, przedstawione jest w obrazie zdeptania głowy węża.

Księgi pogańskiej mitologii zawierają w sobie zadziwiająco interesującą analogię z powyższym miejscem Biblii. W jednej z nich Tor jest najstarszym synem, średnim pośród osób pogańskiego bóstwa, pośrednikiem między Bogiem i człowiekiem, kruszącym głowę węża i zabijającym go; a w jednej ze starożytnych pagod Indii dotąd znajdują się dwa rzeźbione posągi, przedstawiające dwa wyższe pogańskie bóstwa, z których jedno kąsa w piętę, a drugie uderza węża w głowę.

Wyżej przytoczone słowa z 1M. Są pierwszym wskazaniem na mającego przyjść na świat Bożego Zbawiciela, po upadku w grzech naszych prarodziców w raju; są one pierwszą ewangelią, pierwsza radosna nowiną o Nim. We wszystkich późniejszych wiekach Kościoła, w zadziwiająco barwnym systemie ofiarnych i obrzędowych czynności, we wszystkich praobrazach i przepisach zakonu Mojżeszowego, w całym szeregu proroctw, przy wszystkich przemianach i przewrotach starożytnych królestw i ludów, Izraelici tak wyraźnie mogli rozumieć charakter i służbę obiecanego Mesjasza, że ich niewiara i odrzucenie, kiedy On rzeczywiście przyszedł na świat, nie można wyjaśnić czymkolwiek innym, jak tylko ich krańcową duchową ślepotą. Ta myśl szczególnie potwierdza się, jeśli zwrócimy uwagę na to, że przepowiednie i proroctwa o Jego narodzeniu, życiu i śmierci, były przepowiedziane przez starotestamentowych proroków z taką dokładnością i jasnością, jakby oni sami byli naocznymi świadkami wszystkich wydarzeń Jego ziemskiego życia, nie patrząc na całe wieki i tysiąclecia, dzielące ich od czasów Chrystusa.

Żydzi jako naród szeroko rozumieli charakter Mesjasza i cel jego misji. Przepowiednie proroków o Jego przyjściu i służbie były tak jasne, że panowało ogólne oczekiwanie pojawienia się w świecie jakiegoś wielkiego Wyzwoliciela i na Jego przyjście patrzono jak na jedno z największych wydarzeń w światowych kronikach. Przy czym, w ogóle poglądy Żydów były bardzo wąskie i ograniczone w tym odniesieniu i naród bardzo rzadko podejmował powyższe pojęcia o czasowej potędze i chwale swojej. Żydzi cierpieli pod obcym jarzmem i niecierpliwie oczekiwali uwolnienia spod niego; mieli nadzieję, że obiecany Mesjasz, jako król, poprowadzi ich do walki z wrogami i wypędzi rzymskie legiony z ich świętej ziemi. W zaślepieniu nie rozumieli tego, że Jego królestwo jest duchowe, że uwolnienie przez Niego Żydów pociągnie za sobą uwolnienie nie tylko ich, lecz i całej ludzkości od pęt i panowania grzechu, że owocami tego uwolnienia będzie świętość i życie wieczne, i że powołani do tego są wszyscy, nie tylko Żydzi ale nawet i poganie, pokutujący i wierzący w Ewangelię. Dość długi czas panowały wśród Żydów te przekonania o Mesjaszu, nawet w umysłach tych osób, które lepiej niż inni mogły znać prawdę i widzimy to w Ewangelii wg Łukasza (24:21), i w Dziejach Apostolskich (1:6).. Nawet po zmartwychwstaniu Pana Jego uczniowie nie wznieśli się do prawidłowego rozumienia o duchowym królestwie Mesjasza. Przy czym należy zauważyć, że to rozumienie nie było powszechne, gdyż w czasie pojawienia się w świecie Mesjasza widzimy Symeona, Annę i parę innych osób, oczekujących obiecanego zbawienia. Wydarzenie w świątyni jerozolimskiej, kiedy Symeon wziął w swoje objęcia niemowlę Jezus, ma szczególny i głęboko wzruszający charakter, gdyż było to tryumfem wiary wśród otaczającego i mrocznego sceptycyzmu.

Pan Jezus Chrystus przyszedł na świat, żeby złożyć Siebie w ofierze za grzechy rodzaju ludzkiego. Opowiadanie o nieprzerwanych, zbawiennych czynach Bożego zamysłu w losach Kościoła Chrystusowego, od samego początku i do tej pory, w przekonywający sposób udowadnia całą bezgraniczna wielkość ofiary Pana, Jego wstawiennictwo między Bogiem i ludźmi, i że On jest końcem zakonu... aby był usprawiedliwiony każdy, kto wierzy. Wyraźne i pełne pouczenie odnośnie tego, przekazał nam Syn Boży, będący po prawicy Ojca. On jest drogą, prawdą i życiem, i nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przez Niego (J.14:6).

On złożył Siebie w ofierze, pełne zadośćuczynienie za grzechy nasze, zadowolił tym nieunikniony sąd Boży. Jako wielki Arcykapłan i Orędownik rodzaju ludzkiego (Rz.8:34; Hbr.4:14), który wszedł ze Swoja krwią do miejsca najświętszego (Hbr.9:12), stał się On wiecznym odkupicielem wszystkich nas. W Nim mamy odkupienie przez Jego krew, odpuszczenie grzechów, według bogactwa łaski Jego (Ef.1:7). On wykupił nas od przekleństwa zakonu, stawszy się za nas przekleństwem (Ga. 3:13). On, podobnie do wszystkich nas, przyjął ciało i krew, żeby przez Swoją śmierć pozbawić mocy diabla, mającego w swym władaniu śmierć, i wybawić tych, którzy z powodu strachu przed śmiercią byli poddani niewoli (Hbr.2:14-15). Przez Niego pojawiły się na świecie życie i nieśmiertelność (2Tm.1:10). On powiedział o Sobie: Ja żyję i wy żyć będziecie (J.14:19). On pociesza, podtrzymuje i prowadzi wszystkich prawdziwie wierzących w Niego, obojętnie od narodowości i kraju, otwiera im źródła na pustyni, przeprowadza ich przez ogień i wodę, daje im zwycięstwo nad grzechem i śmiercią, i w końcu, nigdy nie więdnący wieniec chwały.

Jeśli uważniej wgłębimy się myślą w wielkie dzieło odkupienia nas przez Pana Jezusa Chrystusa, to mimowolnie wykrzykniemy z apostołem: Bo bezsprzecznie wielka jest tajemnica pobożności: Ten, który objawił się w ciele, został usprawiedliwiony w duchu, ukazał się aniołom, był zwiastowany między poganami, uwierzono w niego na świecie, wzięty został w górę do chwały (1Tm.3:16). Objawienie o wcielonym Synu Bożym obejmuje sobą wszystkie poprzedzające i następujące czasy, a istota treści całej Biblii polega na otwarciu tej wielkiej tajemnicy Bożej, w celu pokazania, jak zostało dokonane nasze zbawienie przez potomstwo kobiety, i tym samym zwrócić całą naszą uwagę, wszystkie nasze myśli ku Barankowi Bożemu, który wziął grzechy świata.

Syn dziewicy Marii jest obiecanym mesjaszem, oczekiwanym Chrystusem. On pojawił się na świecie w przepowiedzianym przez proroków okresie czasowym (1M.49:10). Nie wchodząc w szczegóły proroctwa, które umierający Jakub przekazał swemu synowi Judzie, o władcy, wystarczy zauważyć tylko to, że od plemienia Judy nie oddala się berło do czasu narodzenia się Pana Jezusa Chrystusa, kiedy inne plemiona dawno już były w rozsypce. Ogólny sens proroctwa daniela (Da.9:24-25) na pewno jest jaśniejszy i pewniejszy, i proroctwo o siedemdziesięciu tygodniach wypełniło się z całą dokładnością, kiedy po ich upływie pojawił się w świecie Chrystus Zbawiciel. Według proroctwa Aggeusza (2:7-10 BG) On musiał pojawić się w drugiej jerozolimskiej świątyni, która wkrótce po Jego śmierci została zniszczona. Urodził się On zgodnie z proroctwem Micheasza, w Betlejemie (5:1), według szczególnego zrządzenia Bożego, urodził się w mieście Dawidowym, do którego przyszli zapisać się Józef i Maria, gdyż pochodzili z rodu i domu Dawidowego.

Ziemskie życie i służba Pana Jezusa Chrystusa były zgodne ze starymi proroctwami. Tak np. Zachariasz przepowiadał o Nim: Oto twój król przychodzi do ciebie, sprawiedliwy on i zwycięski, łagodny i jedzie na ośle, na oślęciu, źrebięciu oślicy (9:9). Syn Boży urodził się w biednej i niskiej grupie społecznej; i pod koniec Jego ziemskiego życia zadziwiająco dokładnie wypełniło się to interesujące proroctwo, kiedy On uroczyście wchodził do Jerozolimy. Jego charakter zawsze wyróżniał się niezmierną pokorą, cichością, cierpliwością i współczuciem dla wszystkich biednych i nieszczęśliwych, i w pełni był zgodny z przepowiednią proroka Izajasza: Nie będzie wołał, ani się będzie wywyższał, ani będzie słyszany na ulicy głos jego. Trzciny nałamanej nie dołamie, a lnu kurzącego się nie dogasi; ale sąd wyda według prawdy (42:2-3 BG). Jego czyny były nie mniej w ścisłym związku z proroctwami starotestamentowych Pism. Tak np. uczniom Jana, wysłanym aby zapytali Go: Czy On jest Chrystusem? – odpowiedział: Idźcie i oznajmijcie Janowi, co słyszycie i widzicie: Ślepi odzyskują wzrok i chromi chodzą, trędowaci zostają oczyszczeni i głusi słyszą, umarli są wskrzeszani, a ubogim zwiastowana jest ewangelia (Mt.11:4-5). W tej wypowiedzi z własnych ust Pana słyszymy wspaniałe potwierdzenie i wypełnienie proroctwa, które parę stuleci przedtem wypowiedział Izajasz: Wtedy otworzą się oczy ślepych, otworzą się też uszy głuchych (35:5). Szczegóły śmierci krzyżowej Pana Jezusa też są opisane z niezwykłą dokładnością przez starotestamentowych proroków. Umarł On haniebną śmiercią na krzyżu. Król i prorok Dawid w jednym ze swoich Psalmów mówi o Nim: Przebodli ręce i nogi moje... Między siebie dzielą szaty moje i o suknię moją los rzucają (22:17-19). Kiedy On w śmiertelnych mękach zmagał się na krzyżu, podano Mu do picia szczególny rodzaj napoju, o czym psalmista prorokował tak: Dodali żółci do pokarmu mego, a w pragnieniu moim napoili mnie octem (Ps.69:22). Śmiano się z Niego, kiedy On umierał na krzyżu, i oto nawet same szyderstwa i przekleństwa zostały przepowiedziane przez psalmistę wiele wieków przed wydarzeniem: Wszyscy, którzy mnie widzą, szydzą ze mnie, wykrzywiają wargi, potrząsają głową; zaufał Panu, niechże go ratuje! Niech go wybawi, skoro go miłuje!... (22:8-9). Został On ukrzyżowany między dwoma zbójcami. Prorok Izajasz przepowiedział to w słowach: I wyznaczono mu grób wśród bezbożnych i wśród złoczyńców jego mogiłę (53:9). Jak dokładnie i zadziwiająco wiernie wykonało się to, łatwo możemy zobaczyć z uważnego porównania proroctw z faktami. Jeszcze wcześniej zostało przepowiedziane, ze będzie On odrzucony przez Żydów, ale po śmierci i zmartwychwstaniu zatryumfuje On nad wszystkimi Swoimi wrogami (Iz.53:1-3,12).

W Nim wypełniły się też wszystkie starotestamentowe obrzędy praobrazy. O tym tak mówi apostoł: Najpierw mówi: Nie chciałeś i nie upodobałeś sobie ofiar krwawych i darów, i całopaleń, i ofiar za grzechy, które przecież bywają składane według zakonu; Potem powiada: Oto przychodzę, aby wypełnić wolę twoją. Znosi więc pierwsze, aby ustanowić drugie (Hbr.1):8-9). Można byłoby przytoczyć jeszcze wiele dowodów, lecz wystarczające są te przytoczone, żeby przekonać się, że Jezus z Nazaretu jest obiecanym mesjaszem. Przy czym, nie patrząc na wszystkie te objawienia, proroctwa i praobrazy o Mesjaszu, Żydzi nie rozpoznali w Nim obiecanego Wyzwoliciela, bo pojawił się na świecie nie w takiej postaci i wyglądzie, które mogłyby odpowiadać ich poglądom i wyobrażeniom.

Najważniejszym dowodem tego, że Pan Jezus Chrystus jest prawdziwym Bogiem, są przypisywane Mu: Boże imiona, Boże atrybuty, Boże działanie i oddawanie Mu czci jako Bogu (Rz.9:5; 1J.5:20; Ob.1:10, porównaj Iz.6:1-10; J.12:41). Dowód zawarty w ostatnich dwóch odnośnikach, jest bardzo mocny i porażający. Wydarzenie ukazane w księdze proroka Izajasza (6:1-4) jest wielkie i prawdziwie wstrząsające. Autor księgi nie pozostawia w nas najmniejszej wątpliwości odnośnie Tego, Który siedział w chwale na tronie wysokim i wywyższonym, przyjmując od wszystkich chwałę i cześć; tak jak też ewangelista Jan potwierdza to słowami: To powiedział Izajasz, gdyż ujrzał chwałę jego (tj. Chrystusa) i mówił o nim (J.12:41).

Panu Jezusowi Chrystusowi przypisuje się atrybuty Boże, jak np. wieczność (J.1:1; 8:58 i inne), wszechwiedzę (Mt.9:4; J.16:30), wszechmoc (Flp.3:21; Kol.2:9-10), wszechobecność (Mt.18:20; 28:20) i niezmienność (Hbr.13:8).

Jemu przypisuje się Boże czyny i wyższość. On jest twórcą i stworzycielem wszystkiego (Iz.44:24; J.1:1-8), zdobywca świata (Hbr. 1:3), odpuszczający grzechy (Da.9:9 porównaj z Ps.40), zmartwychwstanie i sąd całego świata (Mt.25:31-33; J.5:22-29).

Jest On drugą Osobą Świętej trójcy, przed którą, jak i przed Bogiem Ojcem i Duchem Świętym, oddaje pokłon z bojaźnią wszelkie stworzenie (Flp.2:10-11; Hbr.1:6).

Opis uroczystego oddawania pokłonów przed Nim zawiera się w księdze Objawienia (5:9-13). Oddają Mu pokłon w niebie święci i aniołowie. Oni oddają cześć i kłaniają się przed Tym, który umarł za ludzi, przed Bożym Odkupicielem, niezmiennie świadcząc tym o Jego wiecznym bóstwie.

Będąc prawdziwym Bogiem Pan nasz Jezus Chrystus jest prawdziwym człowiekiem. W wyznaniu wiary mówi się, że On ze względu na nas, ludzi, i ze względu naszego zbawienia zstąpił z nieba i przez Ducha Świętego i Marię Dziewicę stał się człowiekiem. Pod słowami: stał się człowiekiem – rozumiemy to, że Syn Boży przyjął ciało ludzkie, prócz grzechu, i stał się człowiekiem nie przestając być Bogiem. Do takiego sformułowania wykorzystano słowa ewangelisty Jana: A Słowo ciałem się stało (J.1:14). Apostoł Paweł pisze tak: Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus (1Tm.2:5). Tym sposobem w Jezusie Chrystusie są nierozdzielne dwa jestestwa, Boże i ludzkie.

Niektórzy z heretyków w pierwotnym Kościele odrzucali człowieczeństwo Jezusa Chrystusa, gdyż uznawali obecność grzeszności w każdym człowieku. Owładnięci tym, twierdzili że jak Jezus Chrystus był w najwyższym stopniu święty, to On nie mógł mieć materialnego ciała, podobnego do naszego, lecz w miejsce jego nosił na Sobie ciało przezroczyste, dające Mu podobieństwo do synów ludzkich. Lecz jeśli Pan Jezus nie był prawdziwym człowiekiem, to On nie mógł w rzeczywistości umrzeć za człowieka, cierpieć za niego.

Arianie w drugim wieku po Chrystusie odrzucali Boskość Jezusa Chrystusa i twierdzili, że Chrystus był tylko stworzeniem, chociaż i wyższego rzędu. Inni, potwierdzając prawdę Boskości Pana Jezusa Chrystusa, popadli w różne zbłądzenia odnośnie Jego natur i osoby: tak dopuszczali w Nim tylko jedną naturę; inni – tylko jedną wolę. Naśladowcy Apoloniusza nauczali, że Boża natura w Jezusie Chrystusie zamieniała się w ludzką duszę. Wszystkie te i inne podobne im herezje powstawały wskutek pragnienia mędrkowania tam, gdzie potrzebna była jedynie wiara. Ludzie zapomnieli tę wielką niezmienną prawdę, że muszą przyjmować Królestwo Boże jak małe dzieci, a zapomniawszy o tym zaczęli popadać w różne religijne zbłądzenia.

Pan Jezus Chrystus był w najwyższym stopniu czysty i bez skazy. Takiego to przystało nam mieć arcykapłana – mówi o Nim apostoł Paweł – świętego, niewinnego, nieskalanego, odłączonego od grzeszników i wywyższonego nad niebiosa (Hbr.7:26). Mógł On w swojej sprawiedliwości powiedzieć swoim wrogom: Kto z was oskarży Mnie o grzech? Juda zdrajca, umierając haniebną śmiercią samobójcy, poświadczył Jego świętość i doskonałość w następujących słowach: Zgrzeszyłem, gdyż wydałem krew niewinną (Mt.27:4).

Prawdziwie był On najdoskonalszą istotą, którą kiedykolwiek widział świat, istotą wyróżniającą się bezprzykładną czystością i dobrocią. Dobroć, będąca ozdobą ludzkości, w całej swej pełni i symetrii połączyła się w Nim z wyższą czystością i doskonałością. W Jego sercu, wypełnionym miłością do całego świata, skryta była głęboka i tkliwa miłość do swojej Matki. Miał świadomość, że umierał jako syn a jednocześnie dokonywał dzieła jako Zbawiciel. Jaka dobroć w Jego charakterze, jakie miłosierdzie i cierpliwość wśród bezprzykładnych prześladowań i mąk. Nigdy nie widziano Go z zachmurzoną twarzą i z ust Jego nigdy nie słyszano szyderstwa, ale jak często oczy Jego wypełniały się łzami, serce głębokim współczuciem dla nieszczęśliwych, a usta odpowiednim słowem pocieszenia dla wszystkich uciśnionych. Jego jedynym celem było dobro ludzkości. Dla urzeczywistnienia tego wielkiego celu w nocy się modlił, a w dzień działał i pracował. Przeciwności nie odstraszały i niewdzięczność nie drażniła Go. Z jaką gorliwością i cierpliwością naucza, z jaką godnością i męstwem cierpiał i umarł. Dla osiągnięcia wyższego i szlachetniejszego celu umarł On tragiczną śmiercią na krzyżu. Można powiedzieć, żył On w przyjemności czynienia dobra i umarł w chwale z pełną świadomością osiągnięcia najwyższego celu. Nie robił On ani jednego kroku dla siebie samego. Ani jedna niegodna słabość, ani jedno nieczyste uczucie nie zaćmiły Jego czystości i doskonałości przez cały czas Jego wielkiej służby na ziemi dla dobra ludzkości. Nakarmił tysiące głodnych ludzi, błądzili a On kierował ich na drogę prawdy. Jego uczniowie bali się podczas burzy na jeziorze Galilejskim, a oto On wstał i poskromił wiatr i wodę. Wskrzesił młodzieńca z Nain i oddał go jego matce. Na weselu w Kanie Galilejskiej, kiedy zabrakło wina, dokonał On pierwszy swój cud i zmienił wodę w wino. Brał małe dzieci w swoje objęcia i błogosławił je. Ukazawszy się po swoim zmartwychwstaniu płaczącej Marii Magdalenie, nie chciał zostawić jej w rozterce, lecz powiedział do niej jedno tylko słowo: Mario – po którym Go poznała. Siostry Łazarza płakały po śmierci swego brata, a On wskrzesił go. Apostoł Piotr trzy razy zaparł się Go i trzy razy On pocieszał go, przywracając później znowu w prawach apostolstwa. W ten sposób doświadczony we wszystkich życiowych okolicznościach, zawsze mądry w słowie i nauce, niezmiennie doskonały i bezgrzeszny w całym swoim życiu, pełen współczucia i miłosierdzia, całkowicie wypełniony dobrymi cnotami, które zachwycają i przyciągają ludzi, On prawdziwie był ucieleśnieniem i odbiciem miłości Bożej w całej jej pełni.

Pan Jezus Chrystus zawsze był pokorny i cichy. Szuka On przede wszystkim ubogich, bezsilnych, odrzuconych i ze względu na ludzi dobrowolnie przyjmuje krańcowe uniżenie, i umiera haniebną śmiercią na krzyżu. Nic nie może zrównać się z godnością, z którą zaświadczył Pan Jezus Chrystus o samym Sobie przed rzymskim prawodawcą i sędzią: Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu (J.18:37 BT). Jaka cudowna moc i wielkość w tych słowach i jak bledną przed nimi wszystkie inne głośne frazy innych ludzi o swojej wielkości i wyższości.

Te słowa, pełne życia i mocy, wypowiedziane z prawdziwie królewską wielkością, działają na dusze każdego wierzącego. Widzimy w nich człowieka w wyższym znaczeniu tego słowa, zwycięskiego króla, który jest ponad każdą zewnętrzną moc i potęgę, porażając jednocześnie mieczem duchowej mocy i wielkości.

CHRYZOLIT (2M.28:20). Kamień szlachetny, pierwszy w czwartym rzędzie napierśnika arcykapłana. Wymieniony jest w liczbie wielu szlachetnych kamieni, które znajdowały się w skarbcu króla Tyru (Ez.28:13). Siódmy kamień, którymi będą ozdobione kamienie węgielne nowego Jeruzalemu (Ob.21:20).

CHRYZOPRAS (Ob.21:20). Kamień szlachetny, dziesiąty kamień, którymi będą ozdobione kamienie węgielne nowego Jeruzalemu.

CHRZEST. Jest symbolem śmierci dla życia cielesnego oraz grzesznego i odrodzeniem przez Ducha Świętego do życia duchowego, świętego. Jeśli się kto nie narodzi z wody i z Ducha – powiedział Pan – nie może wejść do Królestwa Bożego (J.3:5). Jako wodę rozumiemy tutaj Słowo Boże. Chrzczenie wodą rozpoczął Jan Chrzciciel. Jan chrzcił chrztem upamiętania i mówił ludowi, żeby uwierzyli w tego, który przyjdzie po nim, to jest w Jezusa (Dz.19:4). Później Jezus Chrystus swoim przykładem uświęcił chrzest, przyjmując go od Jana. W końcu, po swoim zmartwychwstaniu, dał apostołom uroczysty nakaz: Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego (Mt.28:19). Od tego, kto pragnie się ochrzcić, wymagane jest upamiętanie i wiara. Upamiętajcie się i niechaj się każdy z was da ochrzcić w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a otrzymacie dar Ducha Świętego (Dz.2:38). Kto uwierzy i ochrzczony zostanie, będzie zbawiony (Mk.16:16).

CHRZEST PANA (Mt.3:13-17; Mk.1:9-11; Łk.3:21-22). Kiedy lud był chrzczony przez Jana, w tym czasie przychodzi z Nazaretu nad Jordan do Jana Jezus i prosi o chrzest. Jan, jeszcze z dzieciństwa znając Jego życie, powstrzymywał Go i mówił: Ja potrzebuję chrztu od ciebie, a ty przychodzisz do mnie? Lecz Jezus powiedział: Ustąp teraz, albowiem godzi się nam wypełnić wszelką sprawiedliwość. Wtedy Jan dopuszcza Go do chrztu. Zanurzywszy się w Jordanie, Jezus zaraz wyszedł z wody i modlił się. I nagle Jan ujrzał, że otworzyły się niebiosa i Duch Święty, w cielesnej postaci gołębicy, zszedł i spoczął na Jezusie. I nagle rozległ się z nieba głos: Ten jest Syn mój umiłowany, którego sobie upodobałem.

CHRZEŚCIJANIE (Dz.11:26; 26:28; 1P.4:16). Pochodzenie tej nazwy mamy w Dz.11:19-26. Po śmierci pierwszego męczennika Szczepana w wyniku prześladowań uczniów Jezusa, przeszli oni do Fenicji, Antiochii i na Cypr, głosząc Pana Jezusa. I ręka Pańska była z nimi, wielka też była liczba tych, którzy uwierzyli i nawrócili się do Pana. Do Antiochii ze zboru w Jerozolimie został wyprawiony Barnaba, a z Tarsu przyszedł Saul. Przez cały rok zbierali się i nauczali ludzi; w Antiochii też nazwano po raz pierwszy uczniów chrześcijanami. Nazwa ta, jak widać, szybko stała się powszechnie znana. Król Agryppa, wysłuchawszy mowy apostoła Pawła w Cezarei, powiedział: Niedługo, a przekonasz mnie, bym został chrześcijaninem (dZ.26:28). Chrześcijanin, według Słowa Bożego, jest dzieckiem Bożym, obrazem Chrystusa, świątynią Ducha Bożego, dziedzicem królestwa (Rz.8:17-18; Flp.2:5; 1Kor.3:16; 2Kor.6:16; Ef.2:21; 1P.2:5; 2P.1:4 i inne). Wszystkie zajęcia chrześcijanina w obecnym życiu, według słów apostoła, powinny polegać na: wierze, nadziei i miłości (1Kor.13:13), tzn. chrześcijanin powinien wierzyć w Boga i w tajemnice, które On objawia; mieć nadzieję w Bogu i korzystać ze środków przez Niego wskazanych, aby utwierdzać się w tej nadziei; kochać Boga i wszystko, co On kochać nakazuje.

CHUFAM (mieszkaniec wybrzeża – 4M.26:39). Z potomków Beniamina, od niego pochodzi rodzina Chufamitów.

CHUL (okręg, ziemia – 1M.10:23; 1Krn.1:17). Syn Arama, syna Sema, potomek Noego.

CHULDA (2Krn.22:14). Prorokini, żona Szalluma, przełożonego szatni, współczesna proroków Jeremiasza i Sofoniasza, być może na początku ich prorockiej służby. Kiedy kapłan Chilkiasz znalazł księgę zakonu, której czytanie zatrwożyło króla Jozjasza, wtedy prorokini Chulda, do której z nakazu króla zwrócili się o wyrocznię dla króla, dla ludu i dla całej Judei w związku ze słowami tej księgi, wygłosiła interesujące proroctwo o losie Izraelitów (2Krl.22:14-20; 2Krn.34:14-28). Ciesząc się dużym autorytetem za życia, też po śmierci otoczona była szczególna czcią. Według tradycji rabinów, została pochowana w murach Jerozolimy.

CHUMTA (warownia – Joz.15:54). Z miast plemienia Judy, między Afeką i Hebronem.

CHUPPA (przykrycie, baldachim – 1Krn.24:13). Osoba z potomstwa Aarona, na którą padł 13 los w kolejności służby w świątyni Pana.

CHUPPIM (pokrycie). Imię osób:
  1. Chuppim (1M.46:21) - z synów Beniamina, będący w spisie osób, które przyszły z Jakubem do Egiptu;
  2. Chuppim (1Krn.7:12) - syn Ira, umieszczony w rodowodzie, w księdze Kronik.

CHUR (błyszczący, czysty). Imię osób:
  1. Chur (2M.17:10) - osoba, z którą spotykamy się w opisie bitwy Izraelitów z Amalekitami w Refidim, towarzysząca Mojżeszowi i Aaronowi na górze, pomagając podtrzymywać ręce Mojżesza w czasie modlitwy do zachodu słońca. Według Józefa Flawiusza, był on mężem Miriam, siostry Mojżesza. Razem z Aaronem kierował ludem podczas nieobecności Mojżesza (2M.24:14);
  2. Chur (2M.31:2; 35:30) - syn Kaleba, z potomków Judy, dziadek Besalela, największego rzemieślnika, głównego budowniczego Przybytku. U Flawiusza i innych, niekiedy jest on tożsamy z osobą powyżej, lecz z Pisma Świętego jasno to nie wynika;
  3. Chur (4M.31:8) - jeden z królów midiańskich, zabitych przez Izraelitów w bitwie;
  4. Chur (1Krn.4:1) - syn Judy;
  5. Chur (1Krn.5:14) - ojciec Abichaila, z potomków Gada. Mieszkali oni w Gileadzie, w Baszanie i w podległych im okręgach oraz na wszystkich pastwiskach Sirionu aż do ich krańców (w.16);
  6. Chur (Neh.3:9) - ojciec Refajasza, naczelnika połowy okregu jeruzalemskiego, który naprawiał Bramę Staromiejską w Jeruzalemie po powrocie z niewoli babilońskiej.

CHURAJ (tkacz bawełny – 1Krn.11:32). Z dzielnych rycerzy Dawida, z Potoków Gaasz. W 2Sm.23:30 nazywa się: Hiddaj.

CHURAM (szlachetnie urodzony – 1Krn.8:5). Syn Beli, wnuk Beniamina.

CHUSZA (pośpiech). Nazwa miasta i imię osoby:
  1. Chusza (2Sm.23:27) - miasto, z którego pochodził Mebunai, jeden z dzielnych rycerzy Dawida;
  2. Chusza (1Krn.4:4) - syn Ezera, z rodu Judy.

CHUSZAJ (szybki). Imię osób:
  1. Chuszaj (2Sm15:32) - Arkijczyk, przyjaciel Dawida;
  2. Chuszaj (1Krl.4:16) - ojciec Baany, namiestnika w w Aszer i Bealot, w czasach Salomona;

CHUSZAM (szybki – 1M.36:34-35; 1Krn.1:45-46). Z krainy Temańczyków, król w Edomie, następca Jobaba.

CHUSZIM (prędkość, szybkość). Imię osób:
  1. Chuszim (1M.46:23) - syn Dana, syna Jakuba. W 4M.26:42 jego imię brzmi: Szucham;
  2. Chuszim (1Krn.7:12) - syn Achera, z plemienia Beniamina;
  3. Chuszim (1Krn.8:8,11) - żona Szacharaima, z którą miał synów Abituba i Elpaala.

CHUZA (widzący, prorok – Łk.8:3). Zarządca dóbr Heroda. Żona Chuzy, Joanna, razem z innymi kobietami, które zostały uzdrowione przez Pana, towarzyszyła Mu w Jego podróżach, służąc swoją majętnością.

CHWAŁA (Ps.33:1). W biblijnym znaczeniu to słowo oznacza czczenie, oddawanie chwały Bogu i często występuje jako synonim dziękczynienia. W psalmach Dawidowych bardzo często spotyka się wyrażanie chwały w całej mocy i pięknie.


Chwasty
CHWASTY (Mt.13:25-27 BT). Pod tym słowem rozumiemy wszystkie rośliny, które są chwastami, jak: kąkol, dziki owies i inne rośliny pośród pszenicy. Ojcowie Kościoła opisują chwasty jako szczególne rośliny, podobne do pszenicy, lecz szkodliwe ze względu na swoje nasiona. Jan Złotousty pisze: Chwasty z wyglądu podobne są trochę do pszenicy, a według słów Makarego z Egiptu, są niezauważalne w mnóstwie pszenicy; ale chleb pieczony z pszenicy, nieoczyszczonej z nasion chwastów, powoduje szkodliwe działanie na żołądek i głowę. Tylko dokładny wzrok może odkryć różnicę między pszenicą i chwastami, dlatego zwykle pozostawiano je razem do czasu rozpoczęcia żniw. Słudzy, w przypowieści Pana o kąkolu (chwastach), prosili swego pana o pozwolenie usunięcia chwastów, lecz on odpowiedział im: Nie, byście zbierając chwast nie wyrwali razem z nim i pszenicy. Pozwólcie obojgu róść aż do żniwa (Mt.13:29-30 BT).

CIELCE ZŁOTE JEROBOAMA (1Krl.12:28). Jeroboam, król izraelski, obawiając się, żeby jego poddani chodząc do Jerozolimy czcić Boga, nie odeszli od niego i nie przyłączyli się do Rechabeama, króla judzkiego, odlał dwa złote cielce i postawił je na granicach swego królestwa, jednego w Betelu, a drugiego w Dan. Ogłosił, że lud nie musi już więcej chodzić do Jerozolimy: Oto bogowie twoi, Izraelu - powiedział on - którzy cię wyprowadzili z ziemi egipskiej. Przypuszcza się, że ten król zapoznał się z formami i obrzędami pogańskiego kultu wtedy, kiedy przebywał w Egipcie (1Krl.12:2). I wyda (Pan) Izraela - mówi prorok w imieniu Pana - z powodu grzechów Jeroboama, które popełnił i którymi przywiódł do grzechu Izraela (1Krl.14:16). Patrz Jeroboam.

CIELEC, cielę (1M.18:7; Łk.15:23). Mięso odkarmionego cielęcia było wśród Izraelitów najlepszym pokarmem mięsnym. Wskazanie w słowach proroka Jeremiasza (34:18-20) ma pewną szczególność. I postąpię z tymi ludźmi, którzy przekroczyli moje przymierze, nie dotrzymali warunków przymierza, jakie zawarli przede mną, jak z cielcem, którego rozcięli na dwoje i przeszli między jego połówkami, z książętami Judy i z książętami Jeruzalemu... Wydam ich w ręce ich wrogów - i dalej. Te słowa wskazują na stary obyczaj umacniania umowy lub przymierza w następujący sposób: Zawierający między sobą przymierze rozcinali cielca na dwoje i przechodzili między rozciętymi częściami, potwierdzając tym swoją gotowość bycia rozdzielonym na części w przypadku, jeśli jakaś strona naruszy przymierze. W przymierzu, zawartym przez Boga z Abrahamem, został zachowany ten sam obrzęd (1M.15:9-10,17). Patrz Abraham.

CIELEC ZŁOTY (2M.32:4). Pogański bożek lub bałwan, zrobiony przez Aarona po usilnym nacisku synów Izraela z powodu długiej nieobecności Mojżesza, który był na górze Synaj. Zapragnęli oni mieć wśród siebie jakiekolwiek widoczne wyobrażenie bóstwa. Prawdopodobnie było ono zrobione na wzór egipskiego czarnego świętego byka Apisa lub białego byka Mnewisa. Z Biblii wiadomo, jaka surowa kara dosięgła czczicieli odlanego cielca i samego bałwana (2M.32). Patrz Aaron.

Złoty cielec

CIMNOŚĆ (1M.1:2-5). Na początku stworzenia, według słów Pisma, ciemność była nad otchłanią, i która została nazwana nocą. O ciemności, która była jedną z egipskich plag, mówi się, że była ona tak gęsta, że można było ją dotknąć (2M.10:21). Przez trzy dni nie widział jeden drugiego i nikt nie mógł wstać z miejsca swego (2M.10:23). Ciemność, która objęła całą ziemię podczas krzyżowej śmierci Pana, niewątpliwie była też cudownym zjawiskiem. Słowo ciemność często użyte jest w Biblii w znaczeniu przenośnym do określenia niewiary, smutku, kary, śmierci i okręgów złych duchów.

CIEŃ (Hbr.10:1). To słowo wyraża starotestamentowe wydarzenia, będące pierwowzorem wydarzeń nowotestamentowych; cień inaczej jest archetypem. Na przykład, starotestamentowy baranek paschalny był cieniem lub archetypem ofiary Baranka Bożego za grzechy całego świata. Słowo cień niekiedy oznacza głęboki mrok, jak na przykład: cień śmierci, a też chłodne, cieniste miejsce, osłonięte gałęziami cienistych drzew przed słonecznymi promieniami (Iz.32:2). Jest też symbolem obrony. Strzeż mnie jak źrenicy oka - mówi psalmista - ukryj mnie w cieniu swych skrzydeł (Ps.17:8).


Ciernie i osty
CIERNIE I OSTY (1M.3:18). Trudno powiedzieć, jakie właściwie rodzaje roślin należy rozumieć pod tymi słowami. Słowa ciernie i osty w ogóle są nierozerwalne w Piśmie Świętym i oznaczają bardzo często wszelką roślinność bezużyteczną, chwasty itp. W przenośnym znaczeniu użycie tych słów oznacza opuszczenie (Prz.24:30-31; Iz.5:6 i inne), nawiedzenie Bożej opatrzności (4M.33:55), trudności i przeszkody (Prz.22:5). Ciernie i osty zostały przysądzone ziemi przez Boga, obarczonej przekleństwem wskutek upadku w grzech pierwszych rodziców (1M.3:17-19). Przeklęta niech będzie ziemia z powodu ciebie! - powiedział Pan Adamowi, wypowiadając Swój sprawiedliwy sąd - W mozole żywić się będziesz z niej po wszystkie dni życia swego! Ciernie i osty rodzić ci będzie... Te chwasty rosły w Palestynie szczególnie w ruinach i w miejscach zapuszczonych.

CIERPLIWOŚĆ. Cecha, która pozwala znosić wszystkie nieszczęścia, smutki, które są nieuniknione w życiu prawie każdego człowieka. Bóg jest źródłem cierpliwości i pociechy (Rz.15:5), Pan jezus Chrystus jest największym przykładem cierpliwości dla wszystkich wierzących (Iz.53:7 i inne). W Starym Testamencie za przykład cierpliwości służy nam Job. Słyszeliście o wytrwałości Joba - mówi o nim apostoł Jakub - i oglądaliście zakończenie, które zgotował Pan (Jk.5:11). Apostoł Paweł pobudza do cierpliwości wszystkich wierzących następującymi słowami: Przeto i my, mając około siebie tak wielki obłok świadków, złożywszy z siebie wszelki ciężar i grzech, który nas usidla, biegnijmy wytrwale w wyścigu, który jest przed nami, patrząc na Jezusa, sprawcę i dokończyciela wiary, który zamiast doznać należytej mu radości, wycierpiał krzyż, nie bacząc na jego hańbę, i usiadł na prawicy tronu Bożego, przeto pomyślcie o tym, który od grzeszników zniósł tak wielkie sprzeciwy wobec siebie, abyście nie upadli na duchu, utrudzeni (Hbr.12:1-3).

CIEŚLA (Mt.13:55; Mk.6:3). Rzemieślnik zajmujący się wyrobami z drewna. Według starej chrześcijańskiej tradycji, święty Józef, któremu była powierzona Maria, zajmował się ciesielką. Według świadectwa Justyna, wyrabiał pługi i jarzma. Pan Jezus Chrystus szedł za przykładem Józefa. Czyż nie jest to syn cieśli? - mówili Żydzi w synagodze o Jezusie (Mt.13:55), albo: Czy to nie jest ów cieśla? (Mk.6:3). Syn Boży pracował na Swój chleb w pocie czoła, jak i wszyscy podlegający klątwie Bożej z powodu grzechu pierwszych rodziców, i w ten sposób uświęcił Swoim przykładem wszelką uczciwą pracę całego ludzkiego rodzaju.

CÓRKA (1M.24:48). Słowo, które nie tylko oznacza bezpośrednio żeńskie potomstwo, ale oznacza też żeńskie potomstwo ogólnie. Prócz tego, słowo córka jest określeniem kobiety (1M.6:2; Łk.23:28) i określeniem kobiety oddanej bałwochwalstwu, jest też określeniem miast zależnych od innych miast (2Sm.20:19; Ps.137:8). Żydzi mieli w zwyczaju nazywać miasta i osiedla ich córkami lub dziewicami (Mt.21:5).

CÓRKA SYJOŃSKA (Mt.21:5). Tak jest nazywana przez proroków Jerozolima z jej mieszkańcami. Nazywa się tak też dlatego, że leży na najwyższym szczycie Syjonu.

CUD (2M.3:20; 34:10; Sdz.6:13; Ps.78:12; 105:5; 106:7; 111:4; Jr.21:2; Dn.6:28; Dz.2:19,22; 4:30; 15:12 i inne). Cuda są dziełami, które nie mogą być uczynione mocą ani sztuką ludzką, lecz tylko wszechmogącą mocą Bożą. Pismo Święte wypełnione jest opowiadaniami o wielorakich cudach Pana lub mężów wybranych przez Pana, wyposażonych w moc Bożą, w Starym i Nowym Testamencie. Odrzucenie cudu jako coś nienaturalnego i niemożliwego oraz uznawanie go tylko jako dzieło ślepej i nierozumnej wiary, oznacza zamach na czystość i pełnię Bożego objawienia, na co niestety pozwala sobie zaślepiony pychą filozofujący rozum. Z punktu widzenia materializmu i towarzyszącemu mu tzw. naukowego poglądu, cud nie jest możliwy. Materializm uznaje tylko materię jako praprzyczynę świata i te tylko prawa, według których żyje i kieruje się świat materialny; stąd dla niego niedopuszczalne są zjawiska będące poza tymi prawami jako zjawiska nienaturalne i dlatego niemożliwe.

Cuda odrzuca panteizm. W panteizmie są nie do pomyślenia zjawiska, których przyczyna byłaby poza światem, gdyż panteizm, jak materializm, prócz tego świata niczego nie zna i nie uznaje. Cud nie jest dopuszczalny i w deizmie, który twierdzi, że dla rozwoju i kontynuacji bytu świata wystarczająco jest dotychczasowych jego mocy i ustanowionych kiedyś na zawsze praw, i zbyteczne jest mieszanie się do życia świata wyższej mocy, dlatego z tego powodu w świecie nie mogą mieć miejsca zjawiska niezależne od mocy i praw wszechświata.

Obok wskazanych tych trzech kierunków lub światopoglądów, jest jeszcze teizm, który zupełnie inaczej odnosi się do zagadnienia i możliwości tego, co nazywa się cudem. Pierwotną przyczyną wszechświata jest Osoba, napełniona życiem, wszechmogąca, mądra, dobra i w Swojej dobroci opiekująca się światem, przez Nią stworzonym, i troszcząca się o niego. Przy takim spojrzeniu na praprzyczynę wszystkiego, co istnieje, rzeczywistość cudu nie tylko nie podlega najmniejszej wątpliwości, lecz okazuje się koniecznością. Bo jeśli praprzyczyną wszystkiego jest Osoba wypełniona życiem, to zrozumiałe jest, że ta Osoba działa; jeśli Ona napełniona jest dobrocią, to niewątpliwie Jej działanie bezpośrednio skierowane jest na wszechświat, który od Niej otrzymał początek; w końcu, jeśli najwyższa Istota jest wszechmogącym twórcą początku świata, będącym poza nim, to Jej działania, oczywiście, muszą być niezależne od praw tego świata, są ponad nimi, tzn. koniecznie muszą być nadnaturalne, tj. cudami.

Jezus Chrystus Sam przykładał szczególne znaczenie cudom, które dokonywał. Choćbyście Mnie nie wierzyli - powiedział On - wierzcie moim dziełom (J.10:38 BT). Jan Chrzciciel wysłał dwóch uczniów swoich do Jezusa z pytaniem: Czy Ty jesteś tym, który ma przyjść, czy też innego oczekiwać mamy? W odpowiedzi odpowiedział im Jezus: Ślepi odzyskują wzrok, chromi chodzą, trędowaci zostają oczyszczeni, a głusi słyszą, umarli są wskrzeszani, ubogim opowiadana jest ewangelia (Łk.7:19,22). Wszyscy wierzący Ewangelii wiedzą, że nauka ewangeliczna nadaje życiu ludzkiemu głęboki i radosny sens; takie znaczenie ewangelicznej nauce daje zmartwychwstanie i wniebowzięcie Chrystusa, o czym zwiastuje się w Ewangelii, tzn. wydarzenia nadzwyczajne, cudowne, w których właśnie zawiera się rękojmia niezmienności obietnic danych przez Chrystusa, i tylko dzięki którym nadzieja pobudzona tymi obietnicami przekształca się w całkowitą pewność, a wszelkie ziemskie jarzmo staje się do zniesienia, wszelkie brzemię - lekkie. Dlatego też apostoł Paweł mówi: A jeśli Chrystus nie został wzbudzony, tedy i kazanie nasze daremne, daremna też wasza wiara (1Kor.15:14).

Cudów dokonanych przez Pana Jezusa opisanych jest w Ewangeliach ponad trzydzieści.

Ewangelista Mateusz pisze: I obchodził Jezus wszystkie miasta i wioski, nauczał w ich synagogach i zwiastował ewangelię o Królestwie, i uzdrawiał wszelką chorobę i wszelką niemoc (Mt.9:35). Ewangelista Łukasz mówi: Przybyli - mnóstwo uczniów i ludu - aby go słuchać i dać się wyleczyć ze swych chorób; a także dręczeni przez duchy nieczyste byli uzdrawiani. A cała rzesza pragnęła się go dotknąć, dlatego że moc wychodziła z niego i uzdrawiała wszystkich (Łk.6:17-19). Ewangelista Jan na koniec swojej Ewangelii dodaje: I wiele innych cudów uczynił Jezus wobec uczniów, które nie są spisane w tej księdze (J.20:30), i dalej: Wiele też innych rzeczy dokonał Jezus, które, gdyby miały być spisane jedna po drugiej, mniemam, że i cały świat nie pomieściłby ksiąg, które by należało napisać (J.21:25). Po zmartwychwstaniu Swoim Pan Jezus Chrystus ukazał się uczniom i powiedział im: I rzekł im: Idąc na cały świat, głoście ewangelię wszystkiemu stworzeniu. Kto uwierzy i ochrzczony zostanie, będzie zbawiony, ale kto nie uwierzy, będzie potępiony. A takie znaki będą towarzyszyły tym, którzy uwierzyli: w imieniu moim demony wyganiać będą, nowymi językami mówić będą, węże brać będą, a choćby coś trującego wypili, nie zaszkodzi im. Na chorych ręce kłaść będą, a ci wyzdrowieją (Mk.16:15-18).

Cuda mają miejsce i w obecnym czasie, chociaż nie w takiej obfitości, jak w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, po części z powodu małej wiary, a po części z powodu grzechów naszych. Kto z nas nie słyszał o wielorakich uzdrowieniach po modlitwach wybranych Bożych? Głównym warunkiem do otrzymania cudownej pomocy Bożej jest gorąca, serdeczna modlitwa do Pana i połączona z nią głęboka wiara, również świadomość swojej marności przed Bogiem. Wierzę, pomóż niedowiarstwu memu - taki powinien być modlitewny krzyk duszy cierpiącej i atakowanej przez życiowe trudności, podczas proszenia o cudowną pomoc Pana.
Cuda dokonane przez Jezusa Chrystusa były nie zliczone; oto wykaz najbardziej znanych Jego cudów, wymienionych w czterech Ewangeliach, w tym porządku i kolejności, w których miały one miejsce:
  1. Przemienienie wody w wino. Miejsce dokonania cudu - Kana Galilejska. J.2:1-11.
  2. Uzdrowienie syna dworzanina. Miejsce: Kana Galilejska. J.4:46-54.
  3. Cudowny połów ryb. Miejsce: jezioro Galilejskie. Łk.5:1-11.
  4. Uzdrowienie opętanego. Miejsce: Kafarnaum. Mk.1:23-26.
  5. Uzdrowienie teściowej Piotra. Miejsce: Kafarnaum. Mk.1:30-31.
  6. Uzdrowienie trędowatego. Miejsce: Kafarnaum. Mk.1:40-45.
  7. Uzdrowienie sługi setnika. Miejsce: Kafarnaum. Mt.8:5,13.
  8. Wskrzeszenie syna wdowy z Nain. Miejsce: Nain. Łk.7:11-17.
  9. Uciszenie burzy. Miejsce: jezioro Galilejskie. Mt.8:23-27.
  10. Uzdrowienie opętanych w krainie Gadareńczyków. Miejsce: Gadara. Mt.8:28-32.
  11. Uzdrowienie sparaliżowanego. Miejsce: Kafarnaum. Mt.9:1-8.
  12. Wskrzeszenie córki Jaira. Miejsce: Kafarnaum. Mt.9:18-26.
  13. Uzdrowienie niewiasty, która miała krwotok. Miejsce: Kafarnaum. Łk.8:43-48.
  14. Uzdrowienie dwóch niewidomych. Miejsce: Kafarnaum. Mt.9:27-31.
  15. Uzdrowienie niemowy, opętanego przez demona. Miejsce: Kafarnaum. Mt.9:32-33.
  16. Uzdrowienie chorego od 38 lat, w sadzawce Betezda. Miejsce: Jerozolima. J.5:1-9.
  17. Uzdrowienie chorego z uschłą ręką. Miejsce: Judea. Mt.12:10-13.
  18. Uzdrowienie opętanego. Miejsce: Kafarnaum. Mt.12:22-23.
  19. Cudowne nakarmienie pięciu tysięcy ludzi. Miejsce: Dakapol. Mt.14:15-21.
  20. Uzdrowienie córki niewiasty kananejskiej. Miejsce: w pobliżu Tyru. Mt.15:22-28.
  21. Uzdrowienie głuchoniemego. Miejsce: Dekapol. Mk.7:31-37.
  22. Cudowne nakarmienie czterech tysięcy ludzi. Miejsce: Dekapol. Mt.15:32-39.
  23. Uzdrowienie niewidomego. Miejsce: Betsaida. Mk.8:22-26.
  24. Uzdrowienie epileptyka. Miejsce: góra Tabor. Mt.17:14-21.
  25. Uzdrowienie niewidomego od urodzenia. Miejsce: Jerozolima. J.9:1-8.
  26. Uzdrowienie kobiety od 18 lat cierpiącej. Miejsce: Galilea. Łk.13:11-17.
  27. Uzdrowienie dziesięciu trędowatych. Miejsce: Samaria. Łk.17:11-19.
  28. Uzdrowienie chorego na puchlinę. Miejsce: Galilea. Łk.14:1-4.
  29. Wskrzeszenie Łazarza. Miejsce: Betania. J.11:11-14.
  30. Przywrócenie wzroku dwom niewidomym. Miejsce: Jerycho. Mt.20:30-34.
  31. Uschnięcie drzewa figowego. Miejsce: góra Oliwna. Mt.21:18-21.
  32. Uzdrowienie ucha sługi arcykapłana. Miejsce: Getsemane. Łk.22:50-51.
  33. Cudowny połów ryb. Miejsce: jezioro Galilejskie. J.21:1-14.

CUDA FAŁSZYWE (2Tes.2:9; Ob.13:13-14; 19:20 i inne). Cuda dokonane mocą szatana (Ob.16:14), przez fałszywych mesjaszy i fałszywych proroków, aby, o ile to można, zwieźć i wybranych (Mt.24:24), aby pozyskać zaufanie do fałszywych religii (5M.13:1-8; Ob.13:13-14; 19:20). Czarodzieje, wróżbici i twórcy fałszywych cudów są obrzydliwością dla Boga (3M.20:27; 5M.18:10-12) i nie wysłuchuje tych, którzy czynią fałszywe cuda (3M.19:31; 20:6; 5M.18:3,14). Przykładami czyniących fałszywe cuda są: czarownicy egipscy (2M.7:11,22; 8:7), kobieta z En-Dor (1Sm.28:7-14), Szymon czarnoksiężnik (Dz.9:11), Bar-Jezus lub Elimas (Dz.13:8).

CUDA STAROTESTAMENTOWE. Z mnóstwa cudów starotestamentowych, o których mówi się w Piśmie Świętym, dla przykładu wskażemy tylko na niektóre.
  1. Cuda dokonane bezpośrednio przez Boga: Henoch zabrany przez Boga (1M.5:24; Hbr.11:5). Pomieszanie języków (1M.11:7-9). Przejście przez Morze Czerwone (2M.14:15-31). Manna (2M.16:4-35). Przepiórki (4M.11:18-32). Miriam porażona trądem (4M.12:10-15). Cudowna woda (Sdz.15:18-19). Eliasz karmiony przez kruki (1Krl.17:2-6). Eliasz wzięty do nieba (2Krl.2:9-12). Trzej młodzieńcy w piecu ognistym (Dn.3:16-28). Daniel w lwiej jamie (Dn.6:20-24,27).
  2. Cuda dokonane przez wybranych mężów Bożych: Mojżesz - przemiana wody gorzkiej w słodką (2M.15:23,25), woda ze skały na Herobie (2M.17:6), to samo w Kadesz (4M.20:8-11); Jozue - zatrzymanie się wód Jordanu (Joz.3:13-17), słońce i księżyc zatrzymują się (Joz.10:12-14); Eliasz - mąka i oliwa wdowy w Sarepcie (1Krl.17:14-16), wskrzeszony syn wdowy w Sarepcie (1Krl.17:17-23), rozstąpienie się wód Jordanu (2Krl.2:8); Elizeusz - rozstąpienie się wód Jordanu (2Krl.2:14), woda staje się zdrowa (2Krl.2:19-22), wskrzeszony syn Szunamitki (2Krl.4:32-35); Izajasz - uzdrowienie Hiskiasza (2Krl.20:1-7), cofnięcie cienia słonecznego zegara (2Krl.20:9-11).

CYLICJA (okrągły kraj, inni tłumaczą od gr. kilikia: dywan z sierści, koc z sierści cylicyjskich kóz – Dz.6:9; 21:39). Prowincja w południowo wschodniej części małej Azji. Dzieliła się na dwie części: zachodnią, tzw. Cylicję Trachon lub skalistą; i wschodnią, tzw. Cylicję Pedias lub płaską. Na zachodzie graniczyła z Pamfilią, na północy z Kapadocją, na wschodzie z Syrią i południu z Morzem Śródziemnym. Wkrótce po nawróceniu się na chrześcijaństwo, apostoł Paweł przemierzał Syrię i Cylicję, umacniając zbory (Dz.15:41).

CYMBAŁY (1Krn.16:5). Muzyczny instrument do tej pory jeszcze powszechny na wschodzie, składający się z dwóch metalowych płytek, które grający trzyma w prawej i lewej ręce, uderzając jedną o drugą, przez co powstaje dźwięk. O cymbałach wspomina apostoł Paweł w 1Kor.13:1: Choćbym mówił językami ludzkimi i anielskimi, a miłości bym nie miał, byłbym miedzią dźwięczącą lub cymbałem brzmiącym.

CYNAMON (2M.30:23; Prz.7:17; PnP.4:14; Ob.18:13). Wonna, aromatyczna kora, zdejmowana z drzewa, z gatunku laurowych, zwanego cynamonowym. Sproszkowana jako wonny składnik wchodziła w skład świętego oleju, którym namaszczano przybytek, święte naczynia i osoby (2M.30:23-33). Cynamon rósł w ogrodzie Salomona (PnP.4:14). Jest też wymieniony w liczbie innych wonnych środków, w Prz.7:17; PnP.4:17; Ob.18:13.

Krzew cynamonowy

CYNOBR (Je.22:14). Inaczej minia, chemiczna mineralna mieszanka, używana w starożytności do malowania domów na czerwony kolor i ceniona w malarstwie. Według słów Pliniusza, cynober był piaskiem o odcieniu czerwonym, znajdowanym w wyrobiskach po wydobyciu srebra.

CYPR (miedź, hebr. Kittim: burzyciele – Dz.4:36; 11:19 i inne). Wyspa we wschodniej części Morza Śródziemnego. Przez całą wyspę ciągnie się łańcuch znanych ze starożytności i z mitologii, gór Olimpijskich, z najwyższym szczytem Olimpem. Na południe od tych gór rozpościerają się równiny. W starożytności wyspa znana była z uprawy pszenicy, winorośli, fig, z produkcji wonnej żywicy, wosku, miodu itd. Cypr znany był ze swoich złóż miedzi, z obfitej produkcji wina itp. Salamina (Dz.13:5) była głównym miastem Cypru i leżała na wschodnim wybrzeżu, a Pafos – drugie duże miasto, na przeciwległym brzegu wyspy, było ono siedzibą rzymskich władz. Wyspa pierwotnie była zasiedlona przez Fenicjan i stopniowo przechodziła we władanie Egiptu, Asyrii, Persji i Rzymu. Być może na Cypr wskazuje się w ST, w Ez.27:6, jako na wyspę Kittyjczyków. Ta wyspa była miejscem urodzenia Barnaby (Dz.4:36). Chrześcijaństwo zostało tu przyniesione przez osoby, które tutaj się schroniły przed prześladowaniami po zabiciu Szczepana (Dz.11:19), a później niektórzy poszli do Antiochii i głosili tam Pana Jezusa Grekom (Dz.11:20). Z Antiochii apostoł Paweł i Barnaba wyruszyli na misyjną niwę, a Cypr był pierwszym miejscem ich działalności. W Pafos sprzeciwili się czarnoksiężnikowi Elymasowi i spowodowali nawrócenie prokonsula Sergiusza Pawła (Dz.1:4-12). Później wyspę znowu odwiedził Barnaba w towarzystwie Marka (Dz.15:39).

CYRENA (hebr. Kir: mur – Dz.2:10). Miasto libijskie, w Afryce. Okolica, otaczająca to miasto, nazywała też Cyreną. Pierwotnie była kolonią grecką i przez długi czas miała swoich własnych królów greckich, lecz później stała się rzymską prowincją, a w końcu została przyłączona do Krety. Przez jakiś czas Cyrena znajdowała się pod władza Egiptu. O Cyrenie pierwszy raz mówi się w NT jako miejscu urodzenia Szymona, który niósł krzyż Pana (Mt.27:32). W Dziejach Apostolskich tę nazwę też spotykamy wielokrotnie (2:10; 6:9; 11:20; 13:1).

CYRENEJCZYCY (Dz.11:20). Mieszkańcy Cyreny (patrz Cyrena).

CYRUS (pers. Khurusz: słońce; hebr. koresz – Iz.44:28 i inne). Zwycięzca trzech potężnych narodów starożytności: Medów, Lidyjczyków i Babilończyków, założyciel medo-perskiej monarchii i wyzwoliciel Żydów z babilońskiej niewoli. Pierwotnie nazywał się Agradar, zaś Cyrus stał się jego królewskim tytułem, kiedy zajął znaczące miejsce w publicznym życiu i działalności. Ten godny uwagi mąż pierwszy raz wymieniony jest w Biblii jako obiekt proroctwa proroka Izajasza, półtora wieku przed jego urodzeniem się (Iz.44:28). Który mówię (tj. Pan) o Cyrusie: On moim pasterzem, wykona całkowicie moją wolę, i który mówię o Jeruzalemie: Będziesz odbudowane – a o świątyni: Będziesz na nowo założona – tak głosi to zadziwiające proroctwo. zanim Judea stała się perską prowincją lub zanim dwa plemiona zostały uprowadzone do Babilonu, prorok Izajasz pod natchnieniem Ducha Bożego wprost wypowiedział to proroctwo ze wskazaniem nawet imienia Cyrusa jako przyszłego oswobodziciela Żydów z siedemdziesięcioletniej niewoli babilońskiej (Iz.41:2,6; 44:28; 45:1). Był on szczególnym narzędziem w ręku Bożym w dziele zniszczenia Babilonu (Iz.45:1-3). Biblia nie mówi o wcześniejszych latach Cyrusa. Nie ma szczególnej potrzeby wchodzenia w jego biografię, z wyjątkiem trzech wydarzeń z jego życia, które bezpośrednio związały jego imię z historią narodu żydowskiego . Wystarczy powiedzieć o Cyrusie, że był królem potężnym i mądrym, wyróżniał się rozumnością i mądrością w czasie pokoju, jak i męstwem oraz odwagą podczas wojny. Chwała jego panowania oświeciła szczególnym blaskiem całą historię Wschodu tamtego czasu, a Biblia rzuca jeszcze większe światło na osobę tego monarchy, w najwyższym stopniu godnego uwagi. Po zdobyciu Babilonu, rozkazał wypuścić Żydów do ich ojczystej ziemi i szczodrze wsparł ich pieniężnymi środkami w celu odbudowania Jerozolimskiej świątyni (Ezd.1 ― 4). Skąd Cyrus mógł wiedzieć, że Bóg jest Panem, Bogiem niebios? I jak dowiedział się, że Pan nakazał mu odbudować świątynie w Jeruzalemie? I dlaczego, wzgardziwszy wszystkimi pogańskimi bóstwami, wszystko przypisywał jedynemu Panu Bogu? Niewątpliwie musiał on mieć jakieś szczególne rozumienie i duchowe oświecenie z góry. Żeby odpowiedzieć na te ważne pytania, zatrzymajmy się krótko na interesującym zapisie Józefa Flawiusza o Cyrusie. Ten historyk mówi: Cyrus, w czasie czytania księgi proroka Izajasza, natknął się na proroctwo, odnoszące się do jego osoby: Który mówię o Cyrusie: On moim pasterzem, wykona całkowicie moją wolę, i który mówię o Jeruzalemie: Będziesz odbudowane – a o świątyni: Będziesz na nowo założona... Tak, była to szczególna wola Boża, żeby Cyrus, władca wielkich i wielu narodów, wyprawił naród żydowski do jego ojczyzny i wybudował świątynię Panu (Iz.44:28; Ezd.1:1-4). Było to przepowiedziane przez Izajasza 140 lat przed zburzeniem świątyni, dlatego też kiedy Cyrus przeczytał to proroctwo i dziwił się Bożej potędze oraz wszechwiedzy, owładnęło nim silne pragnienie urzeczywistnienia tej przepowiedni; wskutek czego wezwał znaczących Żydów, będących w Babilonie, i powiedział do nich: Kto więc spośród was należy do jego ludu, niech jego Bóg będzie z nim! Niech wyruszy do Jeruzalemu, które jest w Judzie, i niech buduje świątynię Panu, Bogu izraelskiemu. To jest bowiem ten Bóg, który jest w Jeruzalemie (Ezd.1:3). Według słów króla, ponad 42 tys. Żydów, otrzymawszy od niego w darze naczynia domu Pańskiego i inne skarby, zabrane z Jeruzalemu jeszcze przez Nebukadnesara, powróciło do swojej ojczyzny i wkrótce zaczęli odbudowę świątyni w Jeruzalemie (Ezd.1:1,8; 3). Przy czym, być może, Cyrus został pobudzony do tak wielkodusznego dzieła przez proroka Daniela, który miał na królewskim dworze za panowania Cyrusa taką sama pozycję, jak i za panowania jego poprzednika, Dariusza (Da.6:29). Cyrus jednak nie dożył do ukończenia budowy świątyni. w jednej z bitew został ranny i zmarł od ran.

CYTRA. Narodowy instrument strunowy Izraelitów. Niewątpliwie jeden z pierwszych instrumentów muzycznych, z którymi zapoznał się człowiek. Wynalezienie cytry przypisuje się Jubalowi, synowi Lamecha (1M.4:21). U Izraelitów od wczesnej starożytności cytra służyła do wyrażania radości i wesela (1M.31:27; Job.21:12 i inne). Grą na cytrze szczególnie wyróżniał się Dawid (1Sm.16:17-23 BT). Brał Dawid cytrę i grał. Wtedy Saul doznawał ulgi, czuł się lepiej, a zły duch odstępował od niego (w.23 BT). Gra na cytrach towarzyszyła religijnym (1Krl.10:12) i państwowym świętom. Przy akompaniamencie cytry śpiewano większą część psalmów (Ps.33:2; 434 i inne). Odnośnie kształtu cytry, poglądy są bardzo różne. Jedni dają jej kształt dzisiejszej harfy, inni twierdzą, że byłą podobna z kształtu do greckiej litery delty (Δ). Józef Flawiusz twierdzi, że cytra miała dziesięć strun i że na niej grano za pomocą smyczka. Inni zaś twierdzą, że liczba strun wynosiła 24, a nawet 47.

CZAPLA (3M.11:19). Z dużych, długonogich, błotnych ptaków. Tego ptaka spotykamy wszędzie. Jesienią opuszcza on chłodne kraje, a wiosną powraca na swoje miejsce, będące zawsze w pobliżu wód obfitujących w ryby. Jego głównym pokarmem są ryby, które łowi w wodzie i połyka w całości, także żaby, robaki, owady, myszy i różne gady. Po przylocie w marcu lub kwietniu pary gnieżdżą się w przybrzeżnych lasach na wysokich drzewach. Samica składa 3-4 jajka, wysiaduje je około trzech tygodni i wykluwają się pisklęta, które jeszcze przez parę tygodni pozostają w gnieździe, a później szybko uczą się łowić ryby. W zakonie Mojżeszowym jest ptakiem nieczystym.

CZŁONEK RADY (Łk.23:50). Członek Sanhedrynu, jak np. Józef z Arymatei. Oczywiście, że w żydowskim Sanhedrynie było tylko parę osób przychylnych Panu Jezusowi Chrystusowi. Większość zaś była nastawiono wrogo do Niego i Jego uczniów.

CZŁOWIEK (1M.1:26-27; 2:7,18,21-23; Ps.8:5-9; Dz.17:25-28 i inne). Pismo Święte daje pełne i dokładne wiadomości o człowieku: o jego pochodzeniu i jego duchowej naturze, o jego ciele i doskonałości jego organów. W ciele człowieka skupione jest wszystko, co jest najlepsze i doskonałe w składzie widocznego świata, tak że jest ono prawdziwie małym światem w wielkim świecie Bożym. Lecz ciało z jego organami jest tylko zewnetrzną widoczną stroną człowieka, niewidoczną zaś i duchową stroną jest dusza, jestestwo zupełnie różniące się od ciała, górujące nad nim i nad całą widoczną naturą swoimi cechami i przymiotami.
  1. Stworzona jest ona na obraz i podobieństwo Boże, i zawiera w sobie doskonałość Bożą (1M.1:27; 2:7; Jk.3:9). Stąd odnosi się w szczególności doskonałość i wyższość jej pierwotnego stanu: prawość umysłu, czystość serca, nieskazitelność i świętość woli i błogosławiona nieśmiertelność (Kzn.Sal.7:29).
  2. Stworzona na obraz Boży dusza jest istotą nie materialną, duchową, w przeciwieństwie do ciała i wszystkiego, co materialne.
  3. Będąc duchową, obdarzona jest ona różną mocą i zdolnościami, przez które przejawia swoje duchowe działanie: ma zdolność poznawczą, ma uczucia, rozsądek i rozum, za pośrednictwem których może nie tylko bezpośrednio odczuwać i określać przedmioty widocznego świata, pamiętać i wyobrażać, rozumieć, wykorzystywać, wnioskować i w końcu wznosić się ku wyższym horyzontom, poznając świat nadnaturalny, samego Stwórcę i Architekta świata oraz człowieka (Rz.1:19-20). Dusza posiada sumienie, które mówi nam, co należy robić a czego unikać, dokonuje osądu naszych czynów; albo buduje nas, napełniając radością serce nasze, albo oskarża, napełniając nas wstydem, upamiętaniem i bojaźnią (Rz.2:15; 1Kor.4:4; 2Kor.1:12; Hbr.13:18; Dz.23:1). Dusza posiada uczucia, tzn. serce - zdolność odczuwania przyjemności lub nieprzyjemności w różnych okolicznościach, zmianach i stanach, które zachodzą; odczuwania tego, co prawdziwe, piękne i dobre w stworzeniu Bożym, w życiu moralnym i działalności człowieka, w końcu wznosić się w pobożnych uczuciach do źródła wszelkiego prawdziwego dobra - Boga, i w Nim oraz w połączeniu z Nim znajdować najwyższe swoje dobro i błogosławieństwo (J.21:20-22; Łk.6:45). Ma ona zdolność chcenia, wolę i swobodę woli, może swobodnie osiągać dobre czyny i przechodzić z doskonałości w doskonałość. Obdarzona takimi zdolnościami, nasza dusza ma najwyższe powołanie i przeznaczenie. Stworzona na obraz Boży ona powinna upodabniać się w swojej doskonałości do swojego Pierwowzoru (3M.19:2; 1P.1:15; Mt.5:48; Ef.4:13); jej głównym celem istnienia i całego działania powinna być chwała Boża (Mt.5:16; 1P.4:11), i w końcu w zjednoczeniu z Bogiem powinna osiągnąć szczyt swego szczęścia, swojej chwały i błogosławieństwa, o co sam Pan modlił się do Swego Niebiańskiego Ojca przed Swymi cierpieniami (J.17:21-26; Mt.13:43).
Z upadkiem w ogrodzie Eden człowiek pozbawił się pierwotnej swojej doskonałości i błogosławionego swego miejsca zamieszkania; jego dusza utraciła pierwotną czystość i otrzymał przewrotny kierunek. Lecz ślady obrazu Bożego w nim pozostały: dusza utrzymała swoją duchowość i część wyboru w postępowaniu (1M.9:6; Rz.7:18); pozostał rozum i jego prawo - dążenie do prawdy i pragnienie dobra (Rz.1:20; 2:14-15), i pozostało sumienie, uznające prawo (Rz.7:16) i oskarżające za jego przekroczenie (Rz.2:15). Lecz przy tym wszystkim upadek człowieka był tak głęboki, że pozostawiony sam sobie, nigdy nie mógłby wyjść z tego stanu, pozostając dzieckiem gniewu i przekleństwa, gdyby Pan w bezgranicznej Swojej łasce nie dał nam możliwości zbawienia w Swoim jednorodzonym Synu, naszym Panu Jezusie Chrystusie. Pozyskani w taki sposób miłosierdziem Stworzyciela, nie jesteśmy pozostawieni w swojej nadziei, jesteśmy znów powołani do życia, wykupieni od grzechu, odnowieni, odrodzeni, uświęceni (Ezch.33:11; 1J.2:2; Rz.5:17-19; Ef.1:4; 2:4-7; 1Tm.2:4-6 i inne).

CZOSNEK (4M.11:5). Znana roślina, która należy do rodzaju głowiastych cebul. Czosnek ma swój szczególny silny zapach, który nie każdemu może się podobać. Grecy i Rzymianie mieli wstręt do niego, lecz Egipcjanie i Izraelici korzystali z niego z dużą chęcią.

DABERAT (pastwisko). Nazwa miast:
  1. Daberat (Joz.19:12) - miasto w ziemi plemienia Zebulona;
  2. Daberat (Joz.21:28) - miasto w ziemi plemienia Issachara.

DABESZET (garb wielbłąda – Joz.19:11). Miasto na granicy ziemi plemienia Zebulona.

DACH (Mt.10:27). Tam, gdzie mieszkali Izraelici, jak i na całym Wschodzie, dzięki suchej w większości pogodzie, budowano dachy płaskie z poręczą (5M.22:8), tylko środek dachu trochę był podwyższony dla spływu wody deszczowej. Zwykle na dach prowadziły dwa wejścia (schody), jedno z wewnątrz domu, a drugie z ulicy (Mt.24:17). Dach wykorzystywano w różny sposób. Na dachu szukano ochłody i świeżego powietrza (2Sm.11:2 BG; Dan.4:26 BT), w letnim czasie sypiano (1Sm.9:26), budowano szałasy w Święto Namiotów (Neh.8:16) i odprawiano różną religijną działalność (2Krl.23:12; Jr.19:13; Sof.1:5; Dz.10:9).

DAGON (Sdz.16:23; 1Sm.5:2-7). Jedni przypuszczają, że to słowo pochodzi od dagan – róg, a inni, że od słowa dag – duża ryba. Tak nazywał się filistyński bożek, z głową i rękami ludzkimi, a tułowiem ryby. Czczono go w Gazie (Sdz.16:23), w Aszdodzie (1Sm.5:1-3), w Bet-Dagon, gdzie znajdowała się świątynia Dagona, na granicy plemienia Judy (Joz.15:41), i jeszcze w paru innych miejscach. Upadek i rozbicie bożka, kiedy Skrzynia Boża, po przeniesieniu z Eben-Haezer do Aszdodu, została wniesiona do świątyni Dagona i postawiona obok Dagona, jest jednym z bardziej interesujących wydarzeń żydowskiej historii.


Dagon filistyński

DALFON (pers. posiadający pan – Est.9:7). Drugi z dziesięciu synów Hamana, którzy zginęli z ręki Żydów w 13 dniu miesiąca Adar.

DALILA (słaba, tęskniąca, rozmarzona – Sdz.16:4). Filistynka, mieszkająca w dolinie Sorek, którą pokochał Samson i która, dowiedziawszy się o tajemnicy niezwykłej siły jego, wydała go w ręce Filistyńczyków. (Patrz Samson).

DALMACJA (2Tm.4:10). Górzysty okręg na wschodnim brzegu Morza Adriatyckiego; był częścią rzymskiej prowincji Illirii. W tej okolicy głosił ewangelię Tytus, uczeń i towarzysz apostoła Pawła.

DALMANUTA (wieża ryb – Mk.8:10). Nazwa osiedla w pobliżu Magdali. Pan Jezus po cudownym nakarmieniu 4 tys. ludzi, przepłynął jezioro Genezaret i przybył w okolice Dalmanuty.

DAMARIS (gr. młoda królowa – Dz.17:34). Mieszkanka Aten, nawrócona do Chrystusa przez zwiastowanie apostoła Pawła. Niektórzy z ojców Kościoła, w tym i Złotousty, nie bez podstawy uważają ją za żonę Dionizego Areopagity.

DAMASZEK (szybki, czynny, zajęty – 1M.15:2). Stolica starożytnego Aramu, przez trzy wieki rezydencja aramejskich królów. Jedno z najstarszych miast istniejących w obecnym czasie. Leży nad biblijna rzeką Abaną (patrz Abana).

Damaszek
Pierwszą wzmiankę o Damaszku w Biblii czytamy w 1M.14:15, gdzie mówi się, że Abraham, pokonawszy królów, którzy wzięli do niewoli Lota, ścigał ich do góry Choby, na północ od Damaszku. Tutaj też urodził się i mieszkał Eliezer, sługa Abrahama (1M.15:2). Dawid pobił 22 tys. Aramejczyków damasceńskich, którzy przyszli na pomoc Hadadezerowi, tak Aramejczycy zostali hołdownikami Izraela, a Dawid obsadził też załogami Aram Damasceński (2Sm.8:6), inaczej, cały Aram, którego stolicą był Damaszek. Później czytamy w Biblii wiele interesujących rzeczy, odnośnie losów Damaszku, jak też proroctw, dotyczących jaśniejącej kiedyś stolicy Aramu (1Krl.11:24; 15:18; 2Krl.14:28; 16:9; Iz.17:1 Am.1:3,5; Dz.9:2; 2Kor.11:32 i inne), tego sławnego miasta, zgodnie z proroctwami, opustoszałego już w czasach Jeremiasza (49:24). Jakże opuszczony jest sławny gród, miasto rozkoszne! (w.25). Około 40 roku, król arabski Aretas zdobył Damaszek (2Kor.11:32). W tym czasie było w nim wielu chrześcijan i to miasto stało się dla nasz szczególnie interesujące z powodu cudownego nawrócenia się tutaj Saula (apostoła Pawła) do Chrystusa (Dz.9:2,22; 22:4-16).

DAN (sędzia). Imię osoby i nazwa miasta:
  1. Dan - nazwany tak dlatego, że Rachela przy jego narodzeniu powiedziała: Bóg jako sędzia otoczył mnie opieką; wysłuchawszy mnie dał mi syna (1M.30:6 BT). Piąty syn Jakuba z Bilhy, służącej Racheli, protoplasta plemienia Dana. Proroctwo Jakuba odnośnie Dana: Dan – sądzi swój lud... Niech będzie Dan wężem na drodze, żmiją na ścieżce, co kąsa w pęcinę konia (1M.49:16-17), interpretuje się różnie, lecz najprawdopodobniej ono wskazuje na chytrość jego potomków, tak samo jak inna przepowiednia o Danie: Dan jako lwie szczenię wyskakuje z Baszanu (5M.33:22), wskazuje na siłę i waleczność potomków Dana. Rzeczywiście, wiemy że Samson, wywodzący się z plemienia Dana, jest najbardziej znany pośród Danitów ze swej siły, wyróżniał się też swoją zwinnością i chytrością (Sdz.14 i 15);
  2. Dan (1M.14:14; Joz.19:47; Sdz.18:29) - miasto powstało na ruinach Lajisz (Leszem). Znajdowało się ono na północnych kresach ziemi izraelskiej. Miasto Dan zostało zdobyte przez króla Aramu (1Krl.15:20). Tutaj Jeroboam postawił jednego ze złotych cielców (1Krl.12:29), chociaż bałwochwalstwo panowało tutaj i przed nim (Sdz.18:17-19, 24-31).

DANIEL (Bóg jest moim sędzią). Imię osób:
  1. Daniel (Ez.14:14) - czwarty z dużych proroków (Mt.24:15), którego historia w księdze noszącej jego imię, przekazana jest z dużymi szczegółami. Według niektórych był on potomkiem Dawida lub pochodził z królewskiego rodu i jako młodzieniec został uprowadzony do Babilonu w liczbie innych jeńców żydowskich. Obdarzony pięknymi duchowymi i cielesnymi cechami, nauczył się tutaj języka i mądrości chaldejskich, i razem z trzema swoimi towarzyszami, Ananiaszem, Azariaszem i Miszaelem, jako Baltazar, został wzięty na służbę przy królu (Da.1:1-4). Od wczesnych lat wyróżniał się pobożnością i mądrością, o czym świadczy współczesny mu Ezechiel (14:14-20; 28:3), i w końcu zajął wysoką pozycję na dworze króla babilońskiego. Daniel tłumaczył królowi jego sny i sam miał wielokrotnie widzenia, w których były mu objawione najważniejsze wydarzenia. Gdy na tron wstąpił Dariusz, został on pierwszym z trzech ministrów. Został w cudowny sposób wyratowany z paszczy lwów, gdy został wrzucony do jamy z lwami za swoje przywiązanie do swojej wiary (Da.6:8-24). Nie wiemy, gdzie zmarł Daniel, chociaż przypuszcza się, że zmarł w 90 roku życia w jednym z okręgów chaldejskich. Sława o mądrości i prawości Daniela daleko rozeszła się jeszcze za jego życia. Jest on postawiony na równi z Noem i Jobem (Ez.14:14-20). Sam Pan zwraca szczególną uwagę na proroctwa Daniela (Mt.24:15; Mk.13:14; Łk.21:20);
  2. Daniel (1Krn.3:1) - drugi syn Dawida, urodzony w Hebronie z Abigail, Karmelitki. W 2Sm.3:3 nazywa się on Kileab;
  3. Daniel (Ezd.8:2; Ne.10:7) - naczelnik, potomek Itamara, który wyruszył z Babilonu z Ezdraszem i podpisał umowę posłuszeństwa Bogu.
DANIEL (5M.14:5). Zwierzę należące do rodziny jeleniowatych. Pierwotnie daniel zamieszkiwał region śródziemnomorski i Bliski Wschód. Obecnie występuje niemal w całej Europie, aż po południową Norwegię i Szwecję. Według zakonu Mojżeszowego to zwierzę należy do rodzaju czystych. Wizerunki daniela nierzadko można spotkać na starych egipskich pomnikach.

DANINA. U Izraelitów były daniny dwojakiego rodzaju: liturgiczne i świeckie. Według zakonu (2M.30:13-15), każdy Izraelita powyżej 20 lat, zobowiązany był corocznie dawać pół sykla na świątynię jako wykup za swoje życie. To prawo i po babilońskiej niewoli, obowiązywało wszystkich Żydów, żyjących poza Palestyną. Od czasów królów u Izraelitów pojawiają się daniny (podatki) świeckie. W czasach Salomona podatki były tak ciężkie, że lud prosił jego syna Rechabeama, żeby zmniejszył podatki. Nie otrzymawszy od Rechabeama zadawalającej odpowiedzi, Izraelici podzielili się na dwa królestwa; judzkie i izraelskie. Po opanowaniu Judei przez Rzymian, Żydzi musieli płacić podatki Rzymianom, poprzez swoich własnych rządzących. Za Kwiryniusza przeprowadzono spis całego mienia (Dz.5:37), żeby nałożyć podatek gruntowy. Pan i apostołowie nauczali wierzących, żeby wykonywać wszystkie świeckie obowiązki, w tej liczbie i płacenie podatków: Oddawajcie więc, co jest cesarskiego, cesarzowi, a co Bożego, Bogu (Mt.22:21). Oddawajcie każdemu to, co mu się należy; komu podatek, podatek; komu cło, cło; komu bojaźń, bojaźń; komu cześć, cześć (Rz.13:7). Sam Pan w rozmowie z apostołem Piotrem pokazał mu, że chociaż On jako Syn Boży, może być uwolniony od płacenia podatków, lecz żeby uprzedzić wszelkie nieporozumienie wśród ludu i ze strony poborców, uczynił cud: Nakazał Piotrowi iść nad morze z wędką i wziąć pierwszą złowioną rybę. Piotr poszedł i w pyszczku złapanej ryby znalazł stater (cztery drachmy), którym zapłacił podatek za Pana i za siebie (Mt.17:24).

DANNA (nizina – Joz.15:49). Miasto w ziemi plemienia Judy. Jego położenie nie jest określone.

DAR JĘZYKÓW (1Kor.12-14). Szczególny dar Boży. Ten dar został dany apostołom i wierzącym w dniu Pięćdziesiątnicy, gdy nastało wylanie Ducha Świętego na apostołów i Kościół w postaci ognistych języków (Dz.2:1-18).

DARA (perła mądrości – 1Krn.2:6). Piąty syn Zeracha.

DARDA (perła mądrości – 1Krl.4:31). Mędrzec, współczesny Salomona. Wymieniony w liczbie czterech osób, wyróżniających się swoją mądrością, którzy jednak ustępowali w niej Salomonowi. Pierwszym z tych mędrców był Etan Ezrachida, drugim Heman, później Kalkol i Darda – synowie Machola.

DAREJK (1Krn.29:7; Ezd.8:27). Perska owalna moneta złota z wizerunkiem króla w koronie, klęczącego i trzymającego w lewej ręce łuk, a w prawej włócznię, będąca w obiegu u Żydów po niewoli zamiast świątynnego sykla jako danina na świątynię.

Moneta darejk
Jego wartość była równa żydowskiemu syklowi. Ta moneta otrzymała swoja nazwę, jak się przypuszcza, od Dariusza, króla Perskiego.

DARIUSZ (pers. król). Imię paru królów, wymienionych w Biblii:
  1. Dariusz Medyjczyk (Da.6:1; 9:1; 11:1) - syn Achaszwerosza, ostatni król Medów. W czasach tego króla Daniel został wywyższony do najwyższych godności (6:3) i otrzymał od Boga nowe objawienia. Po cudownym ocaleniu Daniela w lwiej jamie, Dariusz wydał pismo tej treści: Przeze mnie wydany został dekret, że na całym obszarze mojego królestwa winni drżeć i bać się Boga Daniela; On bowiem jest Bogiem żywym i trwa na wieki, a jego królestwo jest niezniszczalne i władza jego jest nieskończona (Da.6:27);
  2. Dariusz I Wielki (Ezd.4:5) - za jego panowania Żydzi powrócili do Jerozolimy i wznowili prace przy odbudowie świątyni Jerozolimskiej. W szóstym roku jego panowania budowa świątyni została ukończona. Został pokonany przez Greków w znanej bitwie pod Maratonem;
  3. Dariusz III (Ne.12:22) - trzeci i ostatni król perski, pokonany przez Aleksandra Macedońskiego.

DARKON (rozproszenie – Ezd.2:56; Ne.7:58). Z niewolników Salomona; jego potomkowie powrócili z niewoli babilońskiej z Zerubabelem.

DATAN (źródło – 4M.16:1-26; 5M.11:6; Ps.106:17). Rubenita, syn Eliaba, który ze swoim bratem Abiramem, Lewitą Korachem i innymi zbuntowali się przeciwko Mojżeszowi, za co został ukarany przez Boga straszną śmiercią. Rodziny Koracha, Datana i Abirama zostały żywcem pochłonięte przez rozstępującą się ziemię, jak też 250 mężów, uczestniczących w buncie. (Patrz Korach).

DAWID (ukochany – 1Sm.16:13). Był najmłodszym synem Isajego, z plemienia Judy, prawnuk Boaza i Rut. Urodził się, według większości historyków, w 1085 roku przed Chr. w Betlejemie. Pan odrzucił Saula za brak pokory i sprzeciwianie się słowu Bożemu i w jego miejsce królem nad Izraelem ustanowił jednego z synów Isajego. Nakazał Samuelowi pójść do Betlejemu, żeby namaścił wybranego na tron izraelski. Starszych siedmiu synów Isajego, przedstawionych Samuelowi, nie było wybrańcami Bożymi. Wybranym okazał się najmłodszy syn – był to Dawid, który wśród braci swoich został namaszczony przez Samuela na króla. Wtedy miał tylko 19 lat i pasł owce na polach swego ojca. Miał piękny wygląd i jasne włosy, i podobnie jak Asael, wyróżniał się szybkim biegiem i mocą mięśni (Ps.18:34-35). Jego opowiadanie Saulowi o tym, jak zabijał lwa czy niedźwiedzia, broniąc owce (1Sm.17:34-36), pasterski kij w ręku i torba na szyi, z którymi nie rozstawał się podczas swoich pasterskich obowiązków (w.40) i szczególnie liczne wskazania na życie pasterskie, które znajdujemy w Ps.23:1; 6; 78:70,72), wszystko to przemawia na korzyść tego, że Dawid większą część swojej młodości spędził wśród przyrody Palestyny, w okolicznościach, które najbardziej sprzyjały pobożnym rozmyślaniom i obserwacji stworzenia Bożego, w którym wszędzie widział nieodgadnione ślady Jego mądrości, wszechpotęgi i łaski.

Dawid nie od razu zasiadł na tronie, ale najpierw był giermkiem Saula (1Sm.16:21). Później znów odszedł do Betlejemu, lecz wkrótce powrócił, żeby walczyć z filistyńskim olbrzymem, Goliatem, którego zabił (1Sm.17), trafiając go w czoło kamieniem z procy, a później odciął mu jego mieczem głowę. To zwycięstwo bardzo rozsławiło Dawid. Kiedy wracał do Saula z pola walki, to wychodzące mu na spotkanie kobiety, ze śpiewem i pląsami, przy wtórze bębnów i dźwiękach cymbałów, wykrzykiwały: Pobił Saul swój tysiąc, ale Dawid swoje dziesięć tysięcy (1Sm.18:7). To zwycięstwo zapewniło mu wysoką pozycję na dworze i w wojsku Saula. W tych okolicznościach Dawid nawiązał bliskie i szczere stosunki z Jonatanem, synem Saula. Dusza Jonatana przylgnęła do duszy Dawida, i umiłował go Jonatan jak siebie samego (1Sm.18:1). Wkrótce potem Saul zaczął zazdrościć sławie młodzieńca z Betlejemu. Zaczął bać się, żeby Dawid nie odebrał mu jego własnej chwały, i dlatego szukał okazji, żeby go zgubić; i chociaż Dawid, po nowych szczęśliwych zwycięstwach nad Filistyńczykami, stał się zięciem Saula, żeniąc się z jego córką Michal, lecz i to nie zapewniło mu bezpieczeństwa (1Sm.18:10-29). Po wielokrotnych zwycięstwach, w których ujawniała się odwaga i mądrość Dawida, i paru przypadkach cudownego ratunku przed złością i nienawiścią Saula, co jest opisane przez świętego historyka i wyśpiewane przez samego Dawida w jego psalmach, w końcu otrzymał pomoc od plemienia Judy i Beniamina, wystarczającą w pierwszym okresie, żeby mieć obronę i pomoc na wygnaniu (1Krn.12). To jeszcze bardziej rozdrażniło Saula, gdyż widział w tym początek jawnego buntu, i dlatego zaczął prześladować Dawida z większą mocą i nienawiścią. Dwa lub trzy razy podczas pościgu Saula za Dawidem na pustyni, Saul całkowicie znalazł się w rękach Dawida, lecz on oszczędził jego życie jako pomazańca Pańskiego (1Sm.24 i 26). Któż podnosi rękę na pomazańca Pańskiego bezkarnie? – powiedział do Abiszaja ostatnim razem (1Sm.26:9), i zabronił zabijać Saula. W czasie ostatniej nieszczęśliwej wojny Saula z Filistyńczykami, Jonatan i dwaj jego bracia zostali zabici w starciu na górze Gilboa (1Sm.31; 2Sm.1), a sam Saul, ranny w podbrzusze, przebił się swoim mieczem i zakończył życie samobójstwem. Wtedy Dawid, według Bożego wskazania, udał się do Hebronu, wtedy przyszli mężowie z Judy i namaścili tam Dawida na króla nad plemieniem Judy (2Sm.2:4).

Panował nad plemieniem Judy siedem i pół roku, lecz pod koniec tego okresu, kiedy zakończyła się wrogość między domem Dawida i domem Saula, został uroczyście namaszczony na króla nad wszystkimi plemionami izraelskimi (2Sm.5:1-5), do czego, jak mówiliśmy wyżej, był przeznaczony przez Boga poprzez proroka Samuela jeszcze długo przed tym uroczystym dniem. Trzydzieści lat miał Dawid, kiedy został królem, a jego panowanie trwało 40 lat (w.4). Na początku swego panowania, Dawid zawładnął Jeruzalemem, zdobył twierdzę Syjon na Jebuzejczykach którzy władali Syjonem, i uczynił to miasto swoją stolicą, które też otrzymało nazwę: Miasto Dawida (2Sm.5:6-11). Podczas jego mądrych rządów, miasto szybko i znacznie się rozbudowało. Pojawiły się wspaniałe budowle, wzniesiono mocne umocnienia, a Skrzynia Przymierza, nie mająca dotąd określonego miejsca, uroczyście została przeniesiona do nowego miasta, do nowego przybytku. od tego czasu Jeruzalem stało się królewską stolicą, miejscem przebywania królewskiej rodziny, a co najważniejsze, miastem Boga, miastem wielkiego króla (Ps.48:2; Mt.5:35). Do niego schodzili się setkami tysięcy Izraelici, ze wszystkich krańców kraju, żeby obchodzić swoje coroczne święta, a liczba mieszkańców miasta, jego bogactwo i sława, szybko się rozprzestrzeniały. Teraz Dawid zapragnął wybudować wielką świątynię na cześć Pana, zamiast przybytku, zbudowanego tylko na jakiś czas, i przenoszonego z miejsca na miejsce. Lecz Bóg oznajmił mu przez proroka Natana, że ta świątynia zostanie wybudowana za panowania jego syna Salomona (2Sm.7). Po różnych, zawsze zwycięskich dla Dawida, wojnach z ludami zamieszkującymi przygraniczne ziemie Izraela, wybuchła wojna z Ammonitami (patrz Ammonici), podczas której Dawid popadł w ciężki grzech, polegający na tym, że związał się z żoną Uriasza, Batszebą, do którego śmierci się przyczynił, co ściągnęło na niego gniew Boży i różne nieszczęścia na rodzinę króla w ostatnich latach jego panowania (2Sm.12:9). Jego domowy spokój został naruszony przez gwałt jego syna Amnona na Tamar, jego siostrze (2Sm.13). Później nastąpił bunt Absaloma, zmuszający króla do ucieczki ze stolicy i do ukrywania się, żeby uratować swoje życie (14-15). Chociaż śmierć Absaloma przerwała wszystko, lecz w sercu rozgoryczonego ojca została głęboka i krwawa rana (2Sm.18).

Bunt Szeby (2Sm.20), trzyletni głód (2Sm.21:1-14) i zabójstwo Abnera przez Joaba, szybko następowały jedno za drugim jako nieuniknione skutki upadku w grzech, chociaż bardzo pokutował, wyrażając swoją skruchę w Ps.51, będącym dotąd najszczerszym pomnikiem uczuć prawdziwego upamiętania. Na koniec wszystkiego wybuchła zaraza, która dosięgła Dawida i jego królestwo za pustosłowie okazane przez niego podczas spisu ludu izraelskiego, który był grzechem w oczach Bożych. Dawid skończył już 70 lat. Prawie przed samą jego śmiercią, jego syn Adoniasz uczynił odważną próbę bezprawnego wstąpienia na tron swego ojca, lecz na szczęście ten zamiar mu się nie udał. Żeby zabezpieczyć swój tron na przyszłość przed wszelkimi bezprawnymi pretensjami, Dawid przekazał koronę swojemu synowi Salomonowi, plany świątyni i środki zebrane na nią; później zwołał ze wszystkich krańców swego królestwa duże zgromadzenia i zobowiązał wszystkich, i syna Salomona, do przestrzegania nakazów Pańskich. Potem zmarł i został pochowany w Mieście Dawida.

Grobowiec Dawida w Jeruzalemie

Po powrocie Żydów z niewoli babilońskiej, Groby Dawidowe były między sztucznym stawem i koszarami wojskowymi (Ne.3:16). O jego grobowcu mówi się też w późniejszych czasach. Jego grób (Dawida) jest u nas aż po dzień dzisiejszy (Dz.2:29) – mówi apostoł Piotr w dniu zesłania Ducha Świętego na apostołów. W czasach cesarza Trajana grobowiec był w ruinie, w czasach Hieronima było to ważne miejsce pielgrzymek wierzących chrześcijan. Imię Dawid u proroków niekiedy odnosi się do Mesjasza (Ez.34:23-24; Oz.3:5). W tych miejscach, gdzie Pismo Św. mówi o Dawidzie jako o mężu według serca Pana (1Sm.13:14; Dz.13:22), oczywiście wskazuje się ogólnie na jego charakter i działalność. Zawsze oddany Bogu i mający Jego przychylność, Dawid doprowadził powierzone mu królestwo do rozkwitu, umocnił jego jedność, poszerzył jego granice, od Egiptu do Libanu i od Eufratu do Morza Śródziemnego, zapewnił bezpieczeństwo przed zewnętrznymi wrogami, powiększył jego dobrobyt itd. Psalmy napisane przez Dawida, stawiają go w rzędzie z największymi pisarzami i prorokami ST. Na zakończenie powiemy, że pamięć o Dawidzie nigdy nie umierała, a samo Boże objawienie wielokrotnie wskazuje na niego jako na wybranego pomazańca Bożego, z nasienia którego miał narodzić się, i narodził się w ciele, Zbawiciel świata, Chrystus Pan (1Krl.9:4-5; 2Krl.14:3; Iz.27:35; Je.23:5; Ez.34:23; Oz.3:5; Mt.1:1; Łk.1:27; J.5:42; Dz.2:25-29 i inne).


Dąb
DĄB (1M.35:4; Iz.6:13; Joz.24:26 i inne). Powszechnie znane drzewo. Dęby w Palestynie były bardzo pospolitymi drzewami. Dąb wyróżnia się szczególną twardością i mocą. Chcąc ukazać czyjąś siłę, porównywano ją z dębem (Am.2:9). Dąb ceniony był w budownictwie. Pod dębami rozbijano namioty (1M.13:18); pod dębem zostały zakopane przez Jakuba bożki i kolczyki, będące w rękach jego rodziny (1M.35:4); grzebano zmarłych (35:8), jak np. Deborę i króla Saula z jego dwoma synami (1Krn.10:12).

W czasach bezbożności i odstępstwa od prawdziwego Boga, pod cienistymi dębami spalano kadzidła, składano ofiary i świętowano na cześć bóstw (Oz.4:13). Baszan często jest wymiany w Biblii jako szczególnie obfita kraina w ogromne i wysokie dęby (Iz.2:13; Za.11:2). Z tego drzewa mieszkańcy Tyru robili wiosła (Ez.27:6), a bałwochwalcy swoich bożków (Iz.46:14-15).

DEBIR (plecy, tył). Imię osoby i nazwa miasta:
  1. Debir (Joz.10:3) - król Eglonu;
  2. Debir (Joz.10:38-39) - miasto w górzystej części ziemi plemienia Judy. Przedtem nazywało się Kiriat-Sefer (Joz.15:15; Sdz.1:11). W Joz.15:45 nazywa się też Kiriat-Sanna. Była to twierdza Anakitów, lecz później została zdobyta przez Jozuego i oddana plemieniu Judy. Później to miasto stało się miastem Lewitów (Joz.21:15).

DEBORA (pszczoła). Imię osób:
  1. Debora (1M.35:8) - mamka Rebeki, towarzysząca jej do ziemi kananejskiej, kiedy pozostawiła dom brata swego Labana w Mezopotamii, żeby zostać żoną Izaaka W 1M.35:8 mówi się, że po śmierci swojej została pochowana pod dębem w pobliżu Betlejemu, który nazywał się dębem płaczu. Możemy z tego wywnioskować że jako służąca cieszyła się dużym szacunkiem w rodzinie patriarchy, która głęboko odczuła jej stratę. Zwyczaj grzebania zmarłych pod drzewami był bardzo powszechny wśród Izraelitów (1Sm.31:13; 2Krl.21:18);
  2. Debora (Sdz.4:5) - znana prorokini, będąca sędzią Izraela po śmierci sędziego Ehuda, żona Lappidota. Siadywała ona pod palmą Debory, pomiędzy Ramą a Betelem na pogórzu efraimskim. Izrael z powodu swego grzechu, znajdował się pod ciężkim jarzmem Jabina, króla kananejskiego. Debora, według nakazu Bożego, przywołała do siebie Baraka i w imieniu Pana nakazała mu pójść na górę Tabor z 10 tys. mężów. Ja zaś – powiedziała przy tym – ściągnę ku tobie nad potok Kiszon Syserę, wodza wojska Jabina wraz z jego wozami i z jego zgiełkliwą gromadą i wydam go w twoją rękę (Sdz.4:7). Barak zgodził się iść tylko wtedy gdy Debora będzie towarzyszyć mu, na co ona odpowiedziała: Pójdę z tobą, tylko że nie tobie przypadnie sława tej wyprawy, na którą ciągniesz, gdyż Pan wyda Syserę w ręce kobiety (w.9). Wydarzenia potwierdziły proroctwo Debory. Pokonany przez Baraka nad potokiem Kiszon, Sysera uciekł, straciwszy całe swoje wojsko, a później zginął z ręki Jael, żony Chebera, w namiocie której ukrył się przed Barakiem. W ten sposób chwała ostatecznego zwycięstwa nad Syserą rzeczywiście dostała się kobiecie. Debora i Barak uwielbili Boga dziękczynną pieśnią (Sdz.5), która jest uważana za wzorzec twórczości izraelskiego krasomówstwa i jest treścią piątego rozdziału księgi Sędziów. Za to, że w Izraelu zapuszczono bujne włosy – tak rozpoczyna się ta pieśń – za to, że ochoczo stanął lud, błogosławcie Pana! (w.2). Z nieba walczyły gwiazdy, ze swoich torów walczyły z Syserą (w.20). Błogosławiona niech będzie ponad inne kobiety Jael, żona Chebera, Kenity, ponad inne kobiety w namiocie niech będzie błogosławiona. O wodę prosił, a ona podała mu mleka... Swą lewą rękę wyciągnęła po palik, a prawą po młot roboczy, uderzyła Syserę, rozbiła mu głowę, roztrzaskała, przebiła jego skroń. Do jej nóg osunął się... gdzie się osunął, tam padł zabity. Przez okno wyglądała, biadając, matka Sysery, przez kratę: Dlaczego opóźnia się nadejście jego wozu? Dlaczego odwleka się turkot jego zaprzęgów? Najroztropniejsze z jej księżniczek odpowiedziały jej, zresztą ona sama dała sobie taką odpowiedź:. Zapewne natrafili na łup i dzielą go, jedną brankę, dwie branki na głowę rycerza... Tak niechaj zginą wszyscy twoi wrogowie, Panie, a ci, którzy go miłują, są jak słońce, gdy wschodzi w swojej mocy (w.24-31). Tymi słowami koczy się chwalebna pieśń Debory. W czasie jej sądów miała ziemia spokój przez czterdzieści lat (w.31).

DEDAN (nizina). Imię osób i nazwa okręgów:
  1. Dedan (1M.10:7) - syn Raemy, syna Kusza;
  2. Dedan (1M.25:3) - syn Jokszana, syna Abrahama z Ketury, protoplasta Aszurytów, Letuszytów i Leummitów;
  3. Dedan (Je.25:23; Ez.25:13) - okręg na południe od Edomu, zasiedlony przez potomków Dedana, syna Jokszana;
  4. Dedan (Ez.27:15,20; 38:13) - kraina w pobliżu Zatoki Perskiej, handlująca z Tyrem, zasiedlona potomkami Dedana, syna Raemy.

DEHAWEJCZYCY (Ezd.4:9 BG). Jedno z asyryjskich plemion, przesiedlonych przez Asnappara do Samarii po tym, jak Izraelici zostali uprowadzeni do niewoli przez Salmanasara. Razem z innymi przesiedleńcami starali się przeszkadzać w odnowieniu świątyni w Jeruzalemie w czasach Zerubabela i udało się im wstrzymać prace, gdy napisali list do króla Artakserksesa o szkodliwości odbudowy świątyni dla królestwa i króla. Kiedy zaś z rozkazu Dariusza prace wznowiono, Dehawejczycy znowu wmieszali się w sprawę (Ezd.5:3-6) odbudowy.

DELAJASZ (Jahwe uratował). Imię osób:
  1. Delajasz (1Krn.3:24) - jeden z siedmiu synów Elioenajasza, potomka Dawid;
  2. Delajasz (1Krn.24:18) - kapłan, naczelnik 23 grupy kapłańskiej w czasach Dawida;
  3. Delajasz (Ezd.2:60; Ne.7:62) - przodek Żydów, którzy po powrocie z niewoli babilońskiej nie mogli podać swoich rodowodów;
  4. Delajasz (Ne.6:10) - syn Mehetabeela i ojciec Szemajasza;
  5. Delajasz (Je.36:12,25) - syn Semajasza, z dostojników na dworze króla Jojakima, syna Jozjasza.

DEMAS (skrócona forma albo od Demetriusz, albo od Demarchus: naczelnik ludu – Kol.4:14). Na początku gorliwy uczeń i współpracownik apostoła Pawła (Flp.1:24), który później wyrzekł się wiary lub dzieła głoszenia ewangelii, wskutek nadmiernej miłości świata (2Tm.4:10; 1J.2:15). Jest on przykładem tych wierzących, w których umiłowanie tego świata i ułuda bogactwa zaduszają słowo i plonu nie wydaje (Mt.13:22).

DEMETRIUSZ (gr. należący do bogini Demeter). Imię osób:
  1. Demetriusz (Dz.19:24-38) - złotnik, który wyrabiał srebrne świątynki Artemidy w Efezie;
  2. Demetriusz (3J.1:12) - jeden z głosicieli ewangelii, o którym z pochwałą wypowiadał się apostoł Jan.

DEMON. Demony to złe duchy, służące diabłu i razem z nim tworzące królestwo ciemności, którego głową jest diabeł (Mt.12:24-29 i inne). Wskazania w ST i NT na istnienie demonów są liczne. W ST mówi się, że kiedy pojawiali się przed obliczem Bożym aniołowie Boży, pojawiał się też z nimi i diabeł (Job.1:6). Mówi się też, że kiedy od Saula odstąpił Duch Pański, to zaczął go trapić duch zły, też od Pana (1Sm.16:14). W NT prócz nazwy demony, istnieją jeszcze inne nazwy: złe duchy (Łk.7:21), duchy nieczyste (Mt.10:1), duchowe złości (Ef.6:12 BG), aniołowie diabła (Mt.25:41), aniołowie smoka i aniołowie węża (Ob.12:7,9).

DENAR (Mt.18:28; 20:2; 22:19 i inne). Moneta srebrna, używana w Palestynie, w czasach ziemskiego życia Zbawiciela. Miała wartość 1/4 sykla. W starożytności na dinarze był wizerunek bogini Rzymu, a w czasach imperium – rzymskiego cesarza z napisem. Były też złote denary o wartości 25 srebrnych dinarów. Jeden dinar był dniówką za pracę robotnika, jak widać to z przypowieści Pana o robotnikach w winnicy (Mt.20:2).

DERBE (znaczenie niepewne – Dz.20:4). Miasto w Likaonii, w Małej Azji. Dokładne jego położenie nie jest znane. Gajus i Tymoteusz, jak się przypuszcza, urodzili się w Derbe. Apostoł Paweł w czasie swojej pierwszej i drugiej podróży misyjnej (Dz.14:19-26; 16:1), i bardzo prawdopodobne, że też w czasie trzeciej, odwiedził powyższe miasto.

DESZCZ (1M.2:5). Żeby zrozumieć różne wskazania w Biblii na to zjawisko natury, trzeba mieć chociaż małe pojęcie o porach roku w Palestynie. Tam deszcze często padają w tzw. naszych zimowych miesiącach, od listopada do kwietnia. W tym czasie bywają silne ulewy, z grzmotami, błyskawicami i porywistymi wiatrami, które trwają przez parę dni. W letnim okresie, od maja do października, ziemia w większości wysycha, zieleń blednie i roślinność więdnie, wskutek braku deszczów. W czasach biblijnych grzmoty i deszcz podczas zbioru pszenicy były prawie cudem, powodującym wśród ludu bojaźń i zdziwienie (1Sm.12:16-18). Salomon mówił o deszczu w żniwa jako o niezwykłym przypadku (Prz.26:1). Pierwsze deszcze po letniej suszy zaczynają zwykle padać w październiku i nazywają się wczesnymi lub jesiennymi deszczami. Poprzedzały one czas siewu i sprzyjały spulchnianiu ziemi. Późne lub wiosenne deszcze zwykle są w kwietniu przed samymi żniwami i mają dobroczynny wpływ na dojrzewanie płodów ziemi. I przyjdzie (Pan) do nas jak deszcz – mówi prorok Ozeasz – jak późny deszcz, który zrasza ziemię! (Oz.6:3). W Biblii deszcz często jest symbolem Bożej łaski (Iz.44:3-4; Oz.6:3); jest też symbolem spokojnej, mocnej przekonywującej mowy: Niech kropi jak deszcz nauka moja – mówi Mojżesz w swojej mowie pożegnalnej do Izraela – niech ścieka jak rosa mowa moja, jak drobny deszcz na świeżą ruń, jak ulewa na trawę (5M.32:2). Silne burze z deszczem i wiatrami, występują często w ciepłych krajach, w tej liczbie i w Palestynie, dlatego mimo woli przypominają się nam słowa psalmisty: Obłoki spłynęły wodą, chmury odezwały się grzmotem, a pioruny twoje latały. Rozległ się grzmot twój jak turkot kół, błyskawice oświetliły świat, ziemia zadrżała i zatrzęsła się (Ps.77:18-19). W PnP. też są poetyckie wskazania na to, że po zimie deszczowa pora roku kończy się: Bo oto minęła zima, skończyły się deszcze, ustały. Kwiatki ukazują się na ziemi, czas śpiewu nastał i gruchanie synogarlicy słychać w naszej ziemi (2:11-12).

DESZCZ SIARKI (1M.19:24). Dobrze znany minerał, łatwo palny i podczas płonięcia wydający duszący i ostry zapach. Wiemy z Pisma Świętego, że bezbożne miasta: Sodoma, Gomora i inne, zostały zniszczone przez deszcz ognia i siarki. To słowo używa się niekiedy w przenośni (Job.18:5; Iz.34:9). W ostatnim z tych wersetów zawarte jest wyraźne wskazanie na tragiczne zniszczenie, które dosięgnie te miejsca.

DI-ZAHAB (złotonośne miejsce – 5M.1:1). Nazwa miejscowości na pustyni w pobliżu Synaju, gdzie Mojżesz wypowiedział do Izraelitów swoją ostatnią mowę.

DIABEŁ (z gr. oszczerca, oskarżyciel). Złe anioły z powodu swojej przewrotności i staraniom, żeby zwieść ludzi i dać im fałszywe myśli oraz złe pragnienia, nazywają się diabłami. Ojcem waszym jest diabeł – mówi Pan do niewierzących Żydów – i chcecie postępować według pożądliwości ojca waszego. On był mężobójcą od początku i w prawdzie nie wytrwał, bo w nim nie ma prawdy. Gdy mówi kłamstwo, mówi od siebie, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa (J. 8:44). Niekiedy nazywani są diabłem i dziećmi diabła, jak też szatanem, i ludzie, z powodu złych cech ich dusz (6:70; 8:44; 1J.3:10).

DIAKON (słowo gr., oznaczające: usługujący – Flp.1:1; 1Tm.3:8-12). Pierwszych siedmiu diakonów wybrał zbór Jerozolimski w czasach apostołów: Szczepana, Filipa, Prochora, Nikanora, Tymona, Parmena i Mikołaja. Tych stawili przed apostołami, którzy pomodlili się i włożyli na nich ręce (Dz.6:1-6). Pierwotnie obowiązki diakona polegały na usługiwaniu przy stołach, na troszczeniu się o ubogich i chorych. Diakoni nawet nauczali i głosili ewangelię, jak to widać z przykładu Szczepana i Filipa (Dz.6:8-10; 8:5-8 i inne). Moralne cechy wymagane od diakonów i ich żon, apostoł Paweł przedstawia w 1Tm.3:8-13.

DIAKONISA. Diakonisy pojawiają się w czasach apostolskich: A polecam wam Febę, siostrę naszą, która jest diakonisą zboru w Kenchreach – pisze apostoł Paweł do Rzymian (Rz.16:1). Na tę funkcje wybierano starsze wdowy, matki, mające nie mniej niż 60 lat i jednego męża. Główne ich obowiązki polegały na tym, żeby opiekować się dziewczętami i wdowami, nauczać ich; troszczyć się o ubogich i chorych. W czasach prześladowań chrześcijaństwa, diakonisy niekiedy usługiwały uwięzionym w więzieniach, kiedy nie mogli tego czynić diakoni.

DIAMENT (Je.17:1; Ez.3:9; Za.7:12). Najtwardszy i najdroższy wśród szlachetnych kamieni. Diament zbudowany jest z czystego węgla i kiedy podda się go silnemu działaniu ognia, wtedy całkowicie spali się. Diament całkowicie przeźroczysty zwykle jest nazywany diamentem pierwszej wody.

DIBLAIM (podwójny placek figowy? – Oz.1:3). Imię ojca Gomery, żony proroka Ozeasza.

DIBON (roztopienie, rozmycie). Nazwa miast:
  1. Dibon (4M.21:30) - miasto pierwotnie należące do Moabitów. Plemię Gada odbudowało Dibon 4M.32:34), lecz Mojżesz przeznaczył je plemieniu Rubena (Joz.13:17). W czasach Izajasza i Jeremiasza Dibon był znowu w rękach Moabitów (Iz.15:2; Je.48:18). Dibon leżał na wschodnim brzegu Jordanu. W Iz.15:9 zamiast Dibon jest Dymon;
  2. Dibon (Ne.15:25) - w ziemi plemienia Judy. W nim osiedlili się Żydzi po powrocie z Babilonu. W Joz.15:22 jest Dimona.

DIBON-GAD (4M.33:45-46). Jeden z obozów Izraela w Moabie, podczas ich 40 letniej wędrówki. Niewątpliwie, iż to miejsce jest tożsame z Dibon. Najprawdopodobniej to miejsce otrzymało swoją nazwę od tego, że zostało odbudowane przez plemię Gada.

DIBRI (wydany na zgubę – 3M.24:11). Ojciec Szelamit, z plemienia Dana, której syn bluźnił imieniu Pana i za bluźnierstwo został ukamienowany.

DIDYMOS (bliźniak – J.11:16 BT). Tak nazywano apostoła Tomasza (patrz Tomasz).

DIKLA (aram. palma – 1M.10:26). Jeden z 13 synów Joktana, syna Hebera.

DILEAN (pole dyni? – Joz.15:38). Miasto na nizinie, w ziemi plemienia Judy. Wymienione jest w Biblii tylko jeden raz.

DIMNA (użyźniony – Joz.21:35). Miasto plemienia Zebulona, oddane Lewitom, potomkom Merariego. W innych spisach miast lewickich nie występuje.

DINA (sędzina – 1M.30:21). Córka Jakuba z Lei i siostra Symeona oraz Lewiego. Kiedy w 15 lub 16 roku życia sama wyszła z ciekawości, aby rozejrzeć się między dziewczętami kraju, gdy ją ujrzał Sychem, syn Chamora, Chiwwity, księcia tego kraju, porwał ją, spał z nią i zgwałcił ją. (1M.34:2) Później namówił swego ojca, żeby zgodził się na jego ślub z Diną. Ojciec Sychema przyjechał rozmówić się z Jakubem, lecz bracia Diny postanowili się zemścić za zhańbienie ich siostry. Powiedzieli oni, że zgodzą się na jej ślub, lecz pod warunkiem, że każdy mężczyzna w Sychem zostanie obrzeżany. Ten warunek został przyjęty i trzeciego dnia po obrzezaniu, kiedy wszyscy mężczyźni byli cierpiący z tego powodu, Symeon i Lewi wtargnęli do miasta i zabili wszystkich mężczyzn, włącznie z Chamorem i jego synem. To mocno zatrwożyło Jakuba i nie zapomniał okrucieństwa swoich synów na śmiertelnym łożu. Miecze ich są narzędziami gwałtu... bo w gniewie zabili mężów, a w swawoli okaleczyli woły. Przeklęty ich gniew, bo jest gwałtowny, i zapalczywość ich, bo jest sroga, rozdzielę ich w Jakubie i rozproszę ich w Izraelu (1M.49:5-7). Dina jest wymieniona w liczbie osób, które przybyły z Jakubem do Egiptu (1M.46:15).

DINHABA (królewska podpora sądu – 1M.36:32). Główne miasto Edomu za panowania króla Beli, syna Beora. Jego położenie nie jest znane.

DIONIZY AREOPAGITA (Dz.17:34). Członek ateńskiego areopagu, nawrócony na chrześcijaństwo poprzez głoszenie apostoła Pawła, podczas jego pierwszej podróży do Aten. Jako członek areopagu, niewątpliwie miał duży wpływ na mieszkańców. Prócz krótkiej wzmianki o nim w Dziejach Apostolskich, istnieje jeszcze tradycja, że on nauczał filozofii w Atenach, a później w Egipcie. Według świadectwa Euzebiusza, Dionizy był pierwszym biskupem ateńskim. Przez parę stuleci pod imieniem Dionizego istniały mistyczno-religijne kierunki, mające szczególny wpływ w średniowieczu.

DIOSKUROWIE (Dz.28:11). Inaczej Kastor i Polluks. Według greckiej mitologii tak nazywali się bliźniacy Zeusa i Ledy. Uważani byli za bóstwa ochraniające marynarzy, dlatego ich wizerunki często umieszczano na dziobie statku. Okręt aleksandryjski, na którym apostoł Paweł odpłynął z Malty do Italii, miał godło Dioskurów (Bliźniąt).

DIOTREFES (wielki, silny za sprawą Zeusa – 3J.1:9). Z chrześcijan apostolskiego Kościoła. Sądząc po tym, co mówi o nim apostoł, można przypuszczać, że zajmował jakąś ważną pozycję w zborze, chociaż nie był w nim biskupem. Mówi się o nim, że lubił odgrywać kierowniczą rolę i nie uznawał władzy apostoła. Apostoł obiecał Gajusowi, że po swoim przybyciu przypomni o uczynkach Diotrefesa.

DISZON (gazela). Imię osób:
  1. Diszon (1M.36:21) - najmłodszy syn Seira, Choryty;
  2. Diszon (1M.36:25) - syn Any i wnuk Seira.

DNI OCZYSZCZENIA (Łk.2:22). Jeśli urodzone dziecko było męskiej płci, to 40 dni po urodzeniu (33 dni po obrzezaniu), a jeśli żeńskiej płci, to po 80 dniach, rodząca musiała według zakonu przynieść do świątyni ofiarę oczyszczenia, przy czym pierworodny męskiej płci musiał jednocześnie być stawiony przed Panem, wykupiony przez złożenie ofiary.

DOBROCZYŃCA. Nazwa i zaszczytny tytuł w greckich państwach, do takiego stopnia znany, że wszedł nawet do powiedzenia: Królowie narodów panują nad nimi, a władcy ich są nazywani dobroczyńcami – powiedział Pan (Łk.22:25). Ten tytuł posiadało dwóch Ptolemeuszy: Ptolemeusz III (247-22 przed Chr.) i Ptolemeusz VII (146-117 przed Chr.).

DODAJ (ulubiony Jahwe – 1Krn.27:4). Achochita, dowódca w wojsku Dawida, królewskiej straży w drugim miesiącu. Prawdopodobnie ta sama osoba co i Dodi, syn Achochiego (2Sm.23:9).

DODAJASZ (Jahwe jest przyjacielem – 2Krn.20:37). Mąż z Mareszy, ojciec Eliezera, piętnującego Jehoszafata za sojusz z Achazjaszem, królem izraelskim. (Jahwe jest przyjacielem – 2Krn.20:37). Mąż z Mareszy, ojciec Eliezera, piętnującego Jehoszafata za sojusz z Achazjaszem, królem izraelskim.

DODANIM (1M.10:4). Lud który pochodzi od Jawana. W LXX i w innych pismach jest: Rodanici (1Krn.1:7) i prawdopodobnie pod tą nazwą rozumie się mieszkańców Rodos. Należy tutaj zauważyć, że ten lud wymieniony jest razem z Kitejczykami, którzy pierwotnie zamieszkiwali Cypr.

DODO (przyjaciel Boga). Imię osób:
  1. Dodo (Sdz.10:1) - z plemienia Issachara, dziadek Toli, sędziego Izraela;
  2. Dodo (2Sm.23:9; 1Krn.11:12) - ojciec Eleazara, rycerza Dawida;
  3. Dodo (2Sm.23:24; 1Krn.11:26) - z Betlejemu, ojciec Elchanana, rycerza Dawida.

DOEG (bojący się, troszczący się, trzęsący się – 1Sm.21:8; Ps.52:2). Edomita, przebywał zamknięty przed Panem w Nob, prawdopodobnie w charakterze prozelity i nadzorcy nad pasterzami Saula. Widział on, jak Achimelek dawał Dawidowi chleby pokładne i miecz Goliata, o czym powiadomił Saula; a kiedy Saul za karę za to, że rzekomo Achimelek i wszyscy kapłani z Nob razem z Dawidem zmówili się przeciwko niemu, Saulowi, rozkazał żołnierzom swoim zabić Achimeleka, całą jego rodzinę i wszystkich kapłanów, Doeg okazał się jedyną osobą, która zgodziła się wziąć na siebie wykonanie tego wyroku, co też wykonał, zabijając 85 kapłanów, ich żony i dzieci, zniszczył też ich własność. Uratował się tylko jeden Ebiatar, syn Achimeleka, który uciekł do Dawida (1Sm.22:9-20).

DOFKA (egip. t-mafka: malachit – 4M.33:12). Jeden z obozów Izraelitów podczas ich wędrówki przez pustynię.
DOLINA. Doliny lub równiny w pismach ST nazwane są różnymi hebrajskimi nazwami:
  1. Bik’ah – równiny między wzgórzami lub górami (Joz.12:7; 2Krn.35:22; Ps.104:8);
  2. Emek – powszechna nazwa dla każdej równiny (1Sm.17:2; 2Sm.5:18); do takich dolin lub równin należały: Refaim, dolina dębów – znana z walki Dawida z Goliatem;
  3. Hai lub He (2Krl.23:10; Ne.11:35) – dolina lub wąwóz, w którym płynie woda, jak np. dolina Hinnom w pobliżu Jeruzalemu;
  4. Nahal (1M.26:19; PnP.6:11) – miejsce lub dolina, mająca źródło lub potok. Do takiego rodzaju dolin należały Jabbok, Arnon lub Cedron;
  5. Józafata (Jl.3:7,11) – nad potokiem Cedron w Jeruzalemie, mająca znaczenie jako miejsce przyszłego sądu nad narodami. Palestyna i sąsiednie kraje mają nadzwyczaj dużą ilość dolin, równin, wąwozów. Najbardziej interesującymi dolinami są: dolina Jezreel w centrum Palestyny, ciągnąca się wzdłuż obu brzegów Jordanu, i Solna, znajdująca się na południu Morza Martwego, i inne.


Dolina Ben-Hinnoma
DOLINA BEN-HINNOMA (dolina syna Hinnoma [Hinnom: jęczeć, lamentować] – 2Krn.28:3; Je.7:31). Nazwa głębokiego i wąskiego parowu, w którym w czasach Achaza bałwochwalczy Izraelici spalali swoje dzieci na cześć bożka Molocha, grając na instrumentach muzycznych, aby zagłuszyć ich krzyki (patrz Tofet). Król Jozjasz, tępiąc bałwochwalstwo, zbezcześcił to miejsce – zaczęto tam wyrzucać miejskie nieczystości, kości ludzkie, ciała skazanych przestępców i zdechłych zwierząt. Aby zmniejszyć smród i chronić miasto przed zarazą, w tej dolinie stale palił się ogień (Iz.66:24; Mk.9:43-48) i dlatego to miejsce zaczęto nazywać gehenną ognistą. W późniejszym okresie to miejsce stało się symbolem wiecznych mąk, gdzie robak ich nie umiera, a ogień nie gaśnie (Mk.9:44). W tym znaczeniu słowo gehenna jest używane przez Pana, samo lub ze słowem ognista (Mt.5:29-30; 10:28; Mk.9:43-45; Łk.12:6; Mt.5:22; 18:9; Mk.9:47; Jk.3:6). Słowo gehenna jest tłumaczony jako piekło.

DOLINA HORDY GOGA (dolina tłumu Goga – Ez.39:11-15). Tę nazwę prorok Ezechiel nadaje dolinie Abarim, na wschód od morza (prawdopodobnie Martwego) po pogrzebaniu w niej Goga i jego hufców.

DOLINA JORDANU (1M.13:10-11; 5:3:17). Nazwa określająca okręg nadjordański w dolnej części Jordanu, który, według słów Biblii, był obfity w wodę, jak ogród Pana, jak ziemia egipska. Według niektórych komentatorów, dolina Jordanu obecnie w znacznej swojej części pokryta jest wodami Morza Martwego, które powstało w miejscu bezbożnych miast – Sodomy i Gomory.


Dolina Józafata
DOLINA JÓZAFATA (Jl.3:7, 17). Mówi się o niej tylko w księdze Joela, w powyższych wersetach. Ta wąska dolina ciągnie się z północy na południe między Jeruzalem i górą Oliwną; płynie przez nią potok Cedron. Według niektórych, ona w 1M.14:17 i 2Sm.18:18 nazywa się doliną królewską, i przypuszczają oni, że tę nazwę otrzymała jako przypuszczalne miejsce pochowania króla Jehosza- fata lub jako miejsce dużego zwycięstwa Jehoszafata nad wojskami Moabu i sprzymierzeńcami (2Krn.20:25). W starożytności dolina służyła jako cmentarz dla uboższych warstw społecznych. O tej dolinie mówi prorok Joel w następujących słowach: Zgromadzę (Jahwe) wszystkie narody i sprowadzę je do Doliny Józafata, i tam się z nim rozprawię... Na podstawie tych słów proroka Żydzi, Mahometanie i niektórzy chrześcijanie twierdzą, że Dolina Józafata będzie miejscem ostatniego strasznego sądu Bożego nad narodami. Lecz nie ma to należytych podstaw, gdyż mówi się tutaj ogólnie o sądzie nad bezbożnymi, uciskającymi lud Boży.

DOLINA KRÓLEWSKA. Nazwana inaczej doliną Szewe (1M.35:4). Tutaj król Sodomy wyszedł na spotkanie Abrama. Tutaj też za swego życia Absalom wzniósł sobie pomnik.

DOLINA SOLNA (2Sm.8:13; 1Krn.18:12). Na południowo-wschodnim krańcu Morza Martwego ciągnie się duża i długa dolina, której gleba całkowicie nasycona jest solą i nie ma tam najmniejszych oznak roślinności. W niej na środku znajduje się góra, cała składająca się z twardej masy soli, pokrytej miejscami warstwami marglu i wapna.


Część wejścia
do wschodniego domu
DOM (2M.12:7; 3M.7:26). W najwcześniejszej starożytności miejscami, gdzie mieszkano, były niewątpliwie szałasy lub namioty, chociaż Biblia często mówi o jaskiniach (patrz Jaskinie) jako o miejscach czasowego przebywania lub ukrywania się. Panujący w tamtym czasie prosty sposób życia, życie pasterskie i sprzyjający klimat w pierwotnie zamieszkałych częściach kuli ziemskiej, powodowały że najdogodniejszymi jako mieszkanie były namioty, które w różnych rozmiarach i kształtach budowano zwykle w ten sposób: W ziemię wbijano słupy i na nich rozciągano pokrycie z płótna lub ze skóry, wiążąc je do słupów sznurami. Poszerz zasięg twojego namiotu – mówi prorok Izajasz – i zasłony twoich mieszkań, nie krępuj się, wydłuż twoje sznury i wbij mocno twoje paliki! (Iz.54:2). Niekiedy były dzielone zasłonami na parę pomieszczeń, a podłogę w nich wyściełano kobiercami lub dywanami. Wejście zakrywano kawałkiem płótna, które można było podnosić i opuszczać. Palenisko znajdowało się w zagłębieniu ziemi w środku namiotu i w nim przeważnie palił się ogień. Kuchenne przybory w tamtych czasach nie były liczne i łatwo były przenoszone z miejsca na miejsce.

Dziedziniec wschodniego domu
Niekiedy namioty były bogato zdobione w środku i na zewnątrz. W starożytności namioty ustawiano niekiedy w cieniu drzew, jak widać to z historii patriarchy Abrahama, mającego swój namiot w dąbrowie Mamre (1M.18:1-4), albo w pobliżu jakiegoś potoku lub źródła. Izraelici zaczęli mieszkać w miastach i domach dopiero po zajęciu ziemi Obiecanej, będąc do tej pory w większości ludem nie osiadłym, lecz pasterskim. Nie bez podstawy można przypuszczać, że sztuka budowania była znana Izraelitom od bardzo wczesnych czasów. Budowa Arki przez Noego, pomimo Bożych wskazówek, wymagała nie mało architektonicznych zdolności. Odważna próba wybudowania wieży Babel mogła być przedsięwzięta tylko przy udziale osób, znających się na budownictwie. Starożytne budowle w Egipcie jeszcze są przedmiotem głębokiego podziwu.

Kratownica okienna
we wschodnim domu
Mamy w Biblii wielokrotne wskazania, że Izraelici budowali często duże i drogie domy (Je.22:14; Am.3:15; Agg.1:4), chociaż trzeba zauważyć, że domy prostych ludzi w porównaniu z tymi pierwszymi były skromne i proste. Większość ich budowano z gliny, słabo zabezpieczały mienie przed kradzieżą, gdyż często były podkopywane przez złodziei (Mt.7:26; 6:19; Job.24:16). Kiedy glina zsychała się, to tworzyły się szpary, w które wpełzały różne jadowite gady i przebywały w ścianach lub węgłach domów. A gdy wejdzie (ktoś) do domu – mówi prorok Amos – i opiera rękę o ścianę, ukąsi go wąż (Am.5:19). Wchodzono do domów przez bramę lub drzwi, które zwykle były zamknięte i chronione przez odźwiernych (Dz.12:13). Drzwi z zewnątrz prowadziły do sieni z miejscami do siedzenia, a z sieni trzeba było już wejść po schodach do pomieszczeń i na otwarty kwadratowy dziedziniec.

DOR (mieszkanie). Miasto i wyżyny:
  1. Dor (Joz.12:13) - jedno ze starych miast kananejskich, którego król został pokonany przez Jozuego. Miasto założyli Fenicjanie. Chociaż miasto znajdowało się w dziale plemienia Asera, to później zostało przekazane plemieniu Manassesa (Joz.17:11). Plemię Manassesa nie mogło usunąć pierwotnych mieszkańców Dor (Sdz.1:27), lecz w czasach Dawida ponownie należało do Izraelitów;
  2. Dor (Joz.12:13) - nazwa pasma górskiego.

DOTAN (dwie studnie, źródła – 1M.37:17; 2Krl.6:13). Miejscowość, w pobliżu której bracia Józefa sprzedali go Ismaelitom; interesująca też jako miejsce przebywania Elizeusza i miejsce widzenia ognistych koni oraz wozów wokół Elizeusza i gdzie poraził ślepotą Aramejczyków.

DRABINA (1M.28:12). Cudowne widzenie w śnie Jakuba tajemniczej drabiny, łączącej niebo z ziemią, po której wstępowali i zstępowali aniołowie Boży, a nad nią stał Sam Pan, niewątpliwie świadczyło o nieustannej opatrzności Bożej w stosunku do świata i człowieka, o tym, że aniołowie są sługami Bożymi między ludźmi i że Sam Pan jest najwyższym Władcą i Twórcą wszystkiego, co stworzone. Według nauki ojców Kościoła - drabina wyobrażała też człowieczeństwo Jezusa Chrystusa, w którym połączyły się niebo i ziemia.

DRACHMA (Łk.15:8-9). Mała srebrna grecka moneta. Jej wartość była równa 1/4 sykla lub jednego srebrnika. Były też złote drachmy, znane u Greków jako darejki. Były one w obrocie wśród Żydów w Palestynie po ich powrocie z niewoli, kiedy Palestyna znajdowała się pod władaniem królów perskich. (Patrz Moneta).

Drachma

DROŻDŻE (Ps.75:9 BG; Je.48:11). Osad pozostający z wina. Nowe wino często wlewano do osadu starego, prawdopodobnie w celu zwiększenia jego mocy, aromatu i koloru. Na to niewątpliwie wskazuje prorok Izajasz, porównując duchowe dobra i triumf ewangelicznego kazania do najczystszego wina – wina na drożdżach. Przed spożyciem, wino oczyszczano z drożdży i takie wino nazywało się oczyszczone. Picie drożdży oznaczało karę (Ps.75:9). Prorok Jeremiasz (48:11) mówi o Moabitach, a prorok Sofoniasz (1:12) o Żydach, że spoczywają na swoich drożdżach, co wskazuje na to, że stali się niezdatni do niczego, niezdolni do moralnego oczyszczenia.

DRUGI LIST DO KORYNTIAN. Składa się z 13 rozdziałów. W ślad za swoim pierwszym listem, apostoł wyprawił do Koryntu Tytusa, aby zorientował się, jaki skutek on odniósł wśród wierzących i, miedzy innymi, żeby zebrał ofiarę na potrzeby chrześcijan w Palestynie. Tytus powiadomił apostoła, że jego list odniósł błogosławiony skutek, że Koryntianie przyjęli ten list z wdzięcznością i że zachowanie chrześcijan stopniowo się polepsza, lecz też dodał do tego, że zwlekanie apostoła z przyjściem do nich dało powód niektórym fałszywym nauczycielom do różnych obmów jego osoby, jakoby Paweł nie jest stały w swoich obietnicach, a co za tym idzie, nie jest stały w swojej nauce. Żeby rozwiać te podejrzenia, apostoł wykłada przyczyny, z powodu których nie mógł przybyć do Koryntu, wskazuje na wyższość Nowego Przymierza i służących mu, w porównaniu ze Starym, przekonuje Koryntian do życia w świętości i szczodrości, mówi o swojej apostolskiej pracy, prześladowaniach i objawieniach; i zapowiada, że gdy przyjdzie do nich, może okazać się surowy. Charakter tego listu w większości jest apologetyczny. Szczególnie interesującym miejscem w tym liście jest to, w którym apostoł mówi o swoich słabościach i o mocy łaski Bożej, objawiającej się w słabościach (12 rozdz.). List kończy się następującym życzeniem apostoła: Łaska Pana Jezusa Chrystusa i miłość Boga, i społeczność Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi (2Kor.13:13).

DRUGI LIST DO TYMOTEUSZA. Składający się z 4 rozdziałów, według wszelkich oznak pisany w czasie ostatniego uwięzienia apostoła Pawła w Rzymie, niedługo przed jego śmiercią, około 67 roku. Jest on kontynuacją i dopełnieniem jego Pierwszego Listu do Tymoteusza, i jakby zawiera ostatnią wolę apostoła w stosunku do swojego ukochanego ucznia, w której głosem umierającego męczennika, przekonuje go do wierności swojej służbie, aby zawsze strzegł siebie i swoją trzodę przed herezją, podziałami i wypaczeniami. Głoś Słowo, bądź w pogotowiu w każdy czas, dogodny czy niedogodny, karć, grom, napominaj z wszelką cierpliwością i pouczaniem... Ale ty bądź czujny we wszystkim, cierp, wykonuj pracę ewangelisty, pełnij rzetelnie służbę swoją. Albowiem już niebawem będę złożony w ofierze, a czas rozstania mego z życiem nadszedł (2Tm.4:2,56). Głos apostoła zamilkł, lecz jego słowo żyje i głośno rozbrzmiewa w zborach, słyszy je i zna każdy chrześcijanin.

DRUZYLLA (zroszona – Dz.24:24). Trzecia córka króla Heroda Agryppy I, była żoną Feliksa, namiestnika rzymskiego. Kiedy apostoł Paweł głosił kazanie w Cezarei przed Feliksem, Druzylla była ze swoim mężem. Feliks miał z nią syna, który zginął razem ze swoją matką podczas erupcji Wezuwiusza w czasie panowania Tytusa.

DRZEWO. Główne drzewa w Palestynie wymienione są w naszej Encyklopedii każde pod swoją własną nazwą. Drzewa występujące w Biblii są następujące:
    drzewo migdałowe (Kzn.12:5);
    drzewo sandałowe (1Krl.10:11-12);
    jabłoń (PnP. 2:3);
    drzewo akacjowe (2M.25:5);
    cedr (1Krl.10:27);
    cyprys, dąb, jodła (Iz.44:14);
    drzewo figowe, granatu, oliwne (5M.8:8);
    jałowiec (1Krl.19:4-5), sykomora (Łk.19:4);
    terebint (Iz.6:13);
    palma (Sdz.4:5) i inne.

DRZEWO AKACJOWE (2M.25:5; Iz.41:19). Giętkie, bardzo twarde drzewo, między innymi użyte w budowie Przybytku. Jest to piękne drzewo, z szeroko rozłożystymi gałęziami i pachnącym kwiatem. Drzewo akacjowe wymienione jest też w liczbie darów dla Pana (2M35:7,24). Wymienione jest ono także jako drzewo godne do sadzenia razem z mirtem i innymi pachnącymi krzewami. Zasadzę na pustyni cedry, akacje, mirty i drzewa oliwne. Zaszczepię na stepie razem cyprys, wiąz i pinie - mówi prorok Izajasz (Iz.41:19).

DRZEWO BALSAMOWE (2Sm.5:23-24). W jednej z wojen Dawida z Filistyńczykami powstało pytanie: czy powinien zaatakować ich, kiedy oni rozłożyli się w dolinie Refaim? Pan odpowiedział Dawidowi: Nie wyruszaj, lecz zajdź ich z tyłu i natrzyj na nich od strony krzewów balsamowych. A gdy usłyszysz odgłos stąpania po wierzchołkach krzewów balsamowych, wtedy natrzyj rączo, gdyż wtedy Pan pójdzie przed tobą, by pobić wojsko Filistyńczyków. Drzewa balsamowe rosną w obfitości w Syrii i Arabii. Przy nacięciu liści wydzielają białą ostrą substancję lub sok, co jest podobne do kropel łez. Drzewa balsamowe podobne są do krzewów, mając długie i szerokie liście.

Drzewo balsamowe

DRZEWO CYPRYSOWE (2Sm.6:5; 1Krl.5:10; Iz.14:8; Ez.27:5 i inne). Z rodzaju iglastych drzew, rosnące w Syrii i Fenicji. Jest to wysokie i piękne drzewo, zapewne znane większości czytelnikom Biblii. Według Pisma Świętego to drzewo było wśród innych drzew okazałością Libanu. Okazałość Libanu przyjdzie do ciebie – mówi prorok Izajasz – jałowiec, jesion i cyprys społem, aby przyozdobić moje święte miejsce, gdyż chcę uczcić miejsce, gdzie stoją moje nogi (Iz.60:13). Bogaci Rzymianie upiększali swoje domy drzewami cyprysowymi. Drzewo cyprysowe jest mocne, twarde i ma piękny czerwonawy odcień, którego, według Pliniusza, nigdy nie traci. Odporny na zepsucie, cyprys bardzo przydatny był w budowach, dlatego też to drzewo było używane przez Salomona przy budowie świątyni, w szczególności zaś bram. Używano też je do budowy okrętów, do wyrobu instrumentów muzycznych itp. Większość trumien egipskich mumii zrobionych było z drzewa cyprysowego.


figa
DRZEWO FIGOWE (Iz.34:4; 5M.8:8; Mt.21:19; J.1:48; Ob.6:13 i inne). Dobrze znane drzewo i jego owoce, w które w starożytności obfitowała Judea, i o których często mówi się w Piśmie Świętym. Owoce drzewa figowego lub figi w wyglądzie podobne są do gruszki. Drzewo figowe rozpościera swoje gałęzie w górę i na boki, a liście jego są szerokie (1M.3:7). Cień drzewa figowego był bardzo ceniony na Wschodzie, a wyrażenie: siedzieć pod drzewem figowym - w przenośnym znaczeniu oznaczało pokój i dobrobyt (1Krl.4:25; 2Krl.18:31; J.1:48). Jedna ze szczególnych właściwości drzewa figowego polega na tym, że owoc pojawia się na nim bez żadnych oznak kwitnienia i nawet przed liśćmi. Dlatego drzewo figowe z liśćmi, lecz bez owocu w paschalnym okresie, można było uznać za bezowocne drzewo po okresie roku (Mt.21:19). Kwitnienie drzewa figowego było jedną ze wczesnych oznak przychodzącego lata (PnP.2:13; Mt.24:32). Zniszczenie drzew figowych uważane było za jedną z większych kar Bożych (Jr.5:17; 8:13; Joel.1:7,12). Figi, rosnące na drzewie figowym przez 10 miesięcy roku, dzielą się na trzy rodzaje:
  1. Wczesne figi (PnP.2:13) zwykle dojrzewają z końcem czerwca. Te wczesne figi są najpiękniejsze z wyglądu i najsmaczniejsze (Jr.24:2). Tak prorok Ozeasz używa to słowo w przenośnym znaczeniu, określając wcześniejsze zadowolenie Boga z Izraela. Widziałem waszych ojców jak wczesną figę na drzewie figowym (Oz.9:10). W tym okresie roku figi łatwo spadają z gałęzi drzewa, jeśli się ją wstrząśnie. Prorok Nahum mówi o Niniwie: Wszystkie twoje twierdze są jak drzewa figowe z wczesnymi owocami; gdy się nimi potrząśnie, wpadają do ust jedzącego (Nah.3:12).
  2. Letnie figi, które pojawiają się w lipcu, w okresie dojrzewania wczesnych fig, a które dojrzewają w sierpniu. One długo wiszą na drzewie i można je dobrze przechowywać.
  3. Zimowe figi, pojawiają się w sierpniu i dojrzewają pod koniec jesieni, kiedy drzewo pozbawione już jest swoich liści. Jeśli zima nie jest surowa, to zbiera się je nawet po zimie. Te figi od poprzednich są trwalsze i zwykle mają ciemną barwę.

Gałąź drzewa figowego
Te różne rodzaje fig zjadano, gdy tylko spadały z drzewa; również suszono je. Abigail przywiozła Dawidowi 200 placków figowych (1Sm.25:18). Figi, jak zauważono wyżej, spożywano jako pokarm, lecz prócz tego były pożyteczne przy leczeniu różnych chorób. Prorok Izajasz powiedział:Przynieście placek z fig. A gdy przyniesiecie i położycie go na wrzód, zagoi się (2Krl.20:7). Przeklęcie drzewa figowego przez Zbawiciela (Mk.11:13-21) było trudnością dla niektórych interpretatorów wskutek tego, że w powyższym wersecie powiedziano, że nie była to bowiem pora na figi. Powyższe słowa mogą mieć taki sens, że nie nastąpił jeszcze czas zbierania fig i dlatego naturalne było oczekiwanie, że z czasem na nim wyrośnie parę fig; lecz nie było na nim w ogóle żadnych owoców (dojrzałych i niedojrzałych), chociaż miało liście, które na drzewach figowych pojawiają się dopiero po ukazaniu się owoców. Liście na drzewie pokazywały, że był to sezon owoców, a okres roku pokazywał, że czas zbioru fig jeszcze nie nastąpił; dlatego, jeśli to drzewo mogłoby przynieść owoce, to byłby już czas zbierać i jeść je. Dlatego zostało przeklęte przez Pana z powodu swej nieowocności. Cel tego niewątpliwie skierowany był ku temu, żeby zapieczętować wielką prawdę w umysłach uczniów.

DRZEWO GRANATU (jabłko) (4M.20:5; 5M.8:8; Joel.1:12; Agg.2:19; PnP.4:13; 7:13; 8:2). Z rodziny granatowcowatych. W dzikim stanie drzewo granatu osiąga niekiedy znaczną wysokość, zaś w sadzie, zawsze jest małym drzewkiem. Jabłka granatu rosły w obfitości w Palestynie. Z wyglądu piękne i przyjemne w smaku. Kiedy Izraelici przyszli na pustynię Syn, narzekali na Mojżesza, że nie ma na niej wody ani fig, winorośli ani jabłek granatu (4M.20:5), kiedy obieca im ziemia powinna była być krainą różnych drzew owocowych, w tej liczbie i granatów.

Jabłko granatu
Zwiadowcy przynieśli Mojżeszowi z ziemi Obiecanej razem z kiścią winogron i figami, jabłka granatu (4M.13:23). Prorocy Joel 1:12) i Aggeusz (2:19) mówią jako o karze Bożej, o uschnięciu drzew granatu. Osiedla lub miasta: Rimmon (Joz.19:7), Ain-Rimmon (Joz.15:32, Gat-Rimmon (Joz.19:45), En-Rimmon (Ne.11:29) – prawdopodobnie otrzymały nazwę od gajów drzew granatu, będących w pobliżu tych miast. Jedno drzewo granatu, prawdopodobnie szczególnie duże i piękne, w czasach Saula rosło obok Migron koło granicy Gibei (1Sm.14:2 BT). Wielokrotnie mówi się o drzewach i jabłkach granatu w PnP. W tej księdze raz mówi się o gaju drzew granatowych (4:13), to znów o skroniach niewiasty, z przyczyny ich koloru porównuje się je do rozkrojonego jabłka granatu: Twoje skronie są jak rozkrojone jabłko granatu spoza twojej zasłony (4:3); wskazuje się na piękno kwiatów i owoców drzewa granatu (6:11; 7:13). W starożytności przygotowywano z jabłek granatu trunki do picia, gdyż w PnP.8:2 mówi się tak: Uraczyłabym cię przyprawionym winem, moszczem z jabłek granatu. Owoce drzewa granatu powszechnie tak były cenione za piękno i smak, że błękitna szata lub efod arcykapłana były ozdobione wizerunkami jabłek granatu (2M.28:33-34), również głowice dwóch miedzianych kolumn (Jachin i Boaz) były ozdobione różnymi wizerunkami jabłek granatu (2Krn.3:15-16).

DRZEWO HEBANOWE (Ezch.27:15). Drzewo to rośnie w Indiach i Etiopii. Było ono w liczbie przywożonych towarów przez starożytnych mieszkańców Tyru. W starożytności z niego robiono najbogatsze sprzęty i bałwany. Drzewo hebanowe spotyka się we Wschodnich Indiach, na Cejlonie, Madagaskarze, Krecie i w innych miejscach, z których dostarcza się to drewno.

DRZEWO MIGDAŁOWE (1M.43:11). Dobrze znana uprawa, uważana za jedną z lepszych w sadach kananejskich. Listki i kwiaty tego drzewa podobne są listków i kwiatów brzoskwini. Kwitnie w styczniu i owocuje w kwietniu. Owoc okryty jest grubą łupiną, która sama otwiera się, kiedy owoc dojrzeje. W Piśmie Świętym znajduje się parę ważnych wzmianek o tym drzewie. Kiedy Jakub wysyłał drugi raz swoje dzieci do Egiptu po zboże, dał on im różne prezenty dla Józefa, a w ich liczbie migdały (1M.43:11). Przy budowie świecznika siedmioramiennego do Przybytku na pustyni, Pan nakazał uczynić kielichy na nim w kształcie kwiatu migdałowego (2M.25:33). Laska Aarona w Namiocie Zgromadzenia cudownie rozkwitła, puściła pączki, wydała kwiaty i dojrzałe migdały (4M.17:23). W Kzn.12:5 wczesne zakwitanie drzewa migdałowego jest symbolem wczesnego pojawienia się siwizny na głowie i w ogóle nieuchronnej starości. To samo wyrażenie powtarza się w księdze Jeremiasza (1:11) dla określenia szybkiego wypełnienia się nakazów Bożych. Z drzewa migdałowego wytwarza się olej migdałowy do domowego i medycznego użytku. Drzewo migdałowe osiąga wysokość 20 stóp.


Gałązka oliwna, oliwki
DRZEWO OLIWNE (Job.15:33). Gleba i klimat Syrii były bardzo sprzyjające dla drzew oliwnych, o których w Piśmie Św. wspomina się bardzo często (5M.6:11; 7:13; 8:8; 1Krl.5:11 i inne). Owoce drzewa oliwnego są elipsowate i mięsiste, podobne do śliwki. Najpierw są zielone, potem jasnożółte i w końcu całkowicie dojrzałe czernieją i zaczynają się marszczyć. Owoce tego drzewa są bardzo cenne, gdyż z nich wytwarza się oliwę, wyciskaną z nich w różne sposoby i będącą jednym z ważniejszych przedmiotów handlu (Job.24:11; Ezch.27:17). Owoce drzewa oliwnego pozyskuje się przez ich zrywanie (5M.24:20) lub przez otrząsanie drzewa. Pozostające owoce w małych ilościach na samej górze lub na urodzajnych gałęziach były dla biednych. Drzewo oliwne należy go grupy pięknych i twardych drzew, obfitujących w owoce, dlatego też w Piśmie Św. często spotyka się przenośnie wskazujące na to drzewo. Tłuszcz oliwek stał się nawet powodem przypowieści (Sdz.9:8-9). To drzewo należy do wiecznie zielonych i dlatego stało się pięknym symbolem niezmiennego dobrobytu i Bożego błogosławieństwa. Lecz ja jestem jak oliwka zielona w domu Bożym – mówi psalmista (Ps.52:10). Młode odrosty pięknie rozrastały się wokół od korzeni starych drzew oliwnych, i oto psalmista śpiewa: Dzieci twoje jak sadzonki oliwne dokoła stołu twego (Ps.128:3). To ciągle zielone, gałęziste drzewo zawsze jest piękne. Prorocy często wskazują na jego piękny wygląd: Zielonym drzewem oliwnym zdobnym w piękne owoce nazwał ciebie Pan – mówi prorok Jeremiasz (11:16). Pędy jego rozrosną się (Izraela) i będzie okazały jak drzewo oliwne (Oz.14:6). Ono było jednym ze źródeł cennego handlu, a brak owoców na drzewach oliwnych nierzadko było przyczyną głodu (Hab.3:17). Oliwna gałązka wszędzie uważana była za emblemat pokoju i odnowy. Gołębica wróciła do niego pod wieczór, trzymając w dziobie zerwany świeży liść z drzewa oliwnego – mówi autor 1M. w opowiadaniu o potopie (1M.8:11). Kwiaty drzewa oliwnego mogą opadać i być strząśnięte, dlatego Job też mówi o bezbożnych: Jak krzew winny odrzuci niedojrzałe swoje grona, jak drzewo oliwne zrzuci swój kwiat (Job.15:33).

Drzewo oliwne
Owoce niekiedy spadały na ziemię niedojrzałe (5M.28:40). Gałęzie tego drzewa używano do budowy szałasów w Święto Namiotów (Ne.8:15). Cheruby w świątyni Salomona były wykonane z drzewa oliwnego (1Krl.6:23). Dzikie drzewa oliwne (Rz.11:17) i obecnie rosną. Są mniejsze i ich owoce są niższej wartości. W przytoczonym wersecie (Rz.11:17) rozumie się pogan, którzy z łaski Bożej, przez wszczepienie do szlachetnego drzewa oliwnego – Chrystusa, stali się prawdziwymi członkami Kościoła Chrystusowego. Ogrody oliwne w Palestynie mieli nie tylko zwykli obywatele, ale też królowie. Prawie każdy, uprawiający ziemię, miał swój ogród oliwny. Dawid miał specjalnych nadzorców nad sadami oliwnymi (1Krn.27:28). Drzewo oliwne nie wymaga szczególnej gleby, dlatego sady oliwne rozpościerały się i na suchej piaszczystej glebie, i w górzystych miejscach. Żeby wyprodukować lepszy rodzaj oliwy, zbierano najdojrzalsze oliwki; omywano je w wodzie, później sypano je do tłoczni lub prasy, albo tłuczono je w moździerzu. W wyniku tego otrzymywano mętną i gęstą oliwę, która musiała odstać. W wyniku tego na powierzchni zbierała się czysta oliwa. Była ona dwojakiego koloru: żółtego, z dojrzałych oliwek, i zielonego, z niezupełnie dojrzałych oliwek. Święty olej do namaszczania arcykapłanów i królów była najcenniejsza, zawierała cztery składniki: mirra, cynamon, wonna trzcina, kasja. Mieszano to z oliwą z oliwek.

DRZEWO ORZECHOWE (PnP.6:11). Ojczyzną drzewa orzechowego jest Persja, stąd przywędrowało ono do Palestyny, Grecji i Italii. W czasach Józefa Flawiusza dużo drzew orzechowych rosło na brzegach jeziora Genezaret. Pień tego drzewa jest mocny i piękny, jest cennym materiałem w stolarstwie. Z orzechów wyrabia się dobrze znane masło orzechowe.

Orzechy fistaszkowe

DRZEWO POZNANIA DOBRA I ZŁA (1M.2:9). Drzewo w ogrodzie Eden, którego owoce pierwszy człowiek nie mógł jeść, gdyż Bóg mu zabronił. Nazwane tak dlatego, że człowiek przez zjedzenie owocu z niego, wbrew zakazowi Bożemu, poznał jakie dobro zawierało się w posłuszeństwie woli Bożej i jakie zło w sprzeciwianiu się jej.

DRZEWO SANDAŁOWE (1Krl.10:11-12; 2Krn.9:10-11). W czasach Salomona drzewo sandałowe przywożono w dużych ilościach z Ofiru statkami Churama, razem ze złotem i drogimi kamieniami. Użyte ono było do budowy świątyni i pałacu oraz do wyrobu instrumentów muzycznych. To drzewo było wysoko cenione na Wschodzie za swoją twardość, piękny kolor i błysk po wypolerowaniu.

DRZEWO TUJOWE (Ob.18:12). Piękne i aromatyczne drzewo, z rodzaju wiecznie zielonych, podobne do cedru, który był wysoko ceniony ze względu na swoją aromatyczność i dobrą obróbkę. Drzewo tujowe w starożytności było ważnym przedmiotem handlu na równi ze złotem, srebrem, drogimi kamieniami, purpurą itp.

DRZEWO ŻYCIA (1M.2:9; 3:22; Ob.2:7). Drzewo rosnące w środku ogrodu Eden. Karmiąc się jego owocami, człowiek żyłby bez chorób i byłby nieśmiertelny. Było ono obrazem naszego błogosławionego życia w Panu Bogu, Jezusie Chrystusie; tylko w Nim trwając i z Nim łącząc się, człowiek może mieć życie duchowe w sobie. Owoce drzewa życia po upadku w grzech i wygonieniu z Edenu były nieosiągalne dla człowieka i nie mógł już ich jeść.

DUCH. Słowo duch w Biblii użyte jest w różnych znaczeniach. Tak np. w znaczeniu wiatru, powiewu – cichego lub gwałtownego (1M.8:1; Kzn.11:5; J.3:8), niekiedy w znaczeniu życiodajnego oddechu, początku życia, tchnienia życia (1M.6:17; 7:15; Kzn.3:21). Niekiedy tym słowem określa się duchy bezcielesne, obdarzone umysłem, wolą, potęgą (Dz.22:8;Ef.2:2; Hbr.1:14), niekiedy duszę ludzką (1M.2:7; Kzn.12:7), niekiedy istotę Boga, duchową naturę Bożą ze wszystkimi jej atrybutami (J.4:24); niekiedy różne uzdolnienia, usługiwania i działanie od Ducha Bożego (1M.41:38; 4M.11:25; 2P.1:21 i inne) i szczególnie dary, dokonujące nowe życie w człowieku, służbę na rzecz jego uświęcenia i zbawienia (J.3:5-8; Dz.2:38; Rz.8:2; 1Kor.2:12-14; 1Tm.3:4-7 i inne).

DUCH ŚWIĘTY. Trzecia osoba trójcy. On jest Bogiem (Dz.5:3-4), ożywiającym (J.3:5), wychodzącym od Ojca (J.15:26). Należy się Mu cześć i uwielbienie na równi z Ojcem i Synem (Mt.28:19), On przemawiał przez proroków (2P.1:21), przez apostołów (1P.1:12), objawił się niektórym ludziom w szczególny sposób przez zstąpienie na apostołów w postaci ognistych języków w pięćdziesiątym dniu po zmartwychwstaniu Chrystusa (Dz.2:34), i obecnie jest obecny we wszystkich prawdziwych chrześcijanach (1Kor.3:16), udzielając darów duchowych (1Kor.12:4-11).

DUDEK (3M.11:19). Bardzo piękny ptak, nieczysty według zakonu Mojżeszowego. Na Wschodzie gniazda dudków bardzo często spotyka się w ziemi, w pobliżu przejezdnych dróg, i wskutek tego mniej jest narażony na drapieżne zwierzęta.

DUMA (martwa cisza). Imię i nazwa miasta:
  1. Duma (1M.25:14) - jeden z synów Ismaela;
  2. Duma (Joz.15:52) - miasto w ziemi plemienia Judy niedaleko Hebronu.

DURA (kłopoty, udręka, ciężkie położenie – Da.3:1). Rozległa równina w Babilonii, gdzie Nebukadnesar postawił złoty posąg.

Równina Dura

DWUDRACHMA (dwie drachmy – Mt.17:24). Grecka srebrna moneta. Była równa połowie sykla i pobierana według zakonu Mojżeszowego na świątynię od każdego Żyda od dwudziestego roku życia (2M.30:11-16).

DYBY (Job.13:27). Nazwa szczególnego drewnianego przyrządu, w którym zakuwano ręce i nogi przestępcy. Strażnik więzienny w Filippi, któremu zostali oddani pod straż Paweł i Sylas, nie tylko zamknął ich w więzieniu, lecz i zakuł ich nogi w dyby (Dz.16:24).

DZIAŁ PLEMIENIA NAFTALEGO. (Joz.19:32-39). Znajdował się na samej północy Palestyny, na południu graniczył z plemieniem Zebulona, na zachodzie z plemieniem Asera i oddzielony był od połowy plemienia Manassesa na wschodzie górnym Jordanem. Obszar udziału plemienia Naftalego był nadzwyczaj różnorodny: były góry, doliny, równiny. Miasta plemienia Naftalego wyliczone są w księdze Jozuego (19:32-39).

DZIECI. To słowo ma w Biblii szerokie znaczenie. Pierwotnie ono oznacza naturalne pokrewieństwo i w tym znaczeniu nie tylko najbliższych potomków człowieka, lecz i dalsze jego potomstwo. Nie tylko całe plemiona, lecz i narody nazywane były synami i dziećmi swojego protoplasty, jak np. synowie Izraela, Edomu itd. Drugie znaczenie tego słowa jest wyłącznie duchowe: Wierzący nazywają się synami lub dziećmi Bożymi poprzez wiarę w Jezusa Chrystusa i z łaski nowonarodzenia (J.1:12-13). W starożytności wydawano wielką ucztę, kiedy dzieci odstawiano od piersi. Abraham wydał wielką ucztę w tym dniu, kiedy Izaak, jego syn, został odstawiony od piersi (1M.21:8). W Izraelu rodzice byli obdarzeni znaczną władzą nad swoimi dziećmi, gdyż nawet mogli sprzedać swoje córki w niewolnictwo, chociaż z pewnymi ograniczeniami (2M.21:7-8). W 2Krl.4:1 i Mt.18:25, widzimy że każdy wierzyciel mógł wziąć dzieci dłużnika w niewolnictwo jako spłatę długu. Rodzicielska władza nie tylko była gwarantowana przez zakon (2M.20:12), lecz on nawet żądał kary śmierci dla dzieci, które ośmieliłyby się zlekceważyć swego ojca lub matkę (5M.27:16).

DZIEDZICTWO (1M.31:14). We współczesnym znaczeniu tego słowa ono oznacza majątek lub mienie, które dziedziczą dzieci po śmierci swojego ojca i które wskutek tego nazywają się dziedzicami lub spadkobiercami. Przy czym w krajach Wschodu dziedzictwo dzieciom często dawano jeszcze za życia ich ojca. U Hindusów ojciec był zobowiązany równo podzielić swoja własność między dziećmi, jakie by one nie były. Oto dlaczego ojciec, wspomniany przez Pana w przypowieści o synu marnotrawnym, mający dwóch synów, na prośbę młodszego z nich podzielił między nimi majętność (Łk.15:12). Słowo dziedzictwo używa się w ogólniejszym sensie do oznaczenia własności lub działu w dziedzictwie (Dz.7:5). Prawa o dziedzictwie według zakonu Mojżesza były bardzo proste. Ziemię można było zastawić, lecz nie można było jej sprzedać całkowicie. Najstarszy syn lub pierworodny otrzymywał podwójną część dziedzictwa (5M.21:15). Poboczne dzieci nie miały żadnego udziału w tym dziedzictwie, zadowalając się tylko prezentami od ojca i jeszcze przed podziałem majątku wyprowadzały się z domu, albo byli oddalani przez prawowitych spadkobierców (1M.20:10 i dalej). Córki miały prawo do korzystania z ojcowskiego majątku do swego zamążpójścia, a przy wyjściu za mąż otrzymywały niekiedy posag (Joz.15:18). Jeśli ktoś nie miał dzieci, to jego majątek przechodził na jego braci, a gdy nie było braci, na braci ojca. Jeśli zaś ich też nie było, to na najbliższych krewnych (4M.27:8-11). Porządek dziedziczenia był następujący: jeśli ktoś umarł nie mając syna, to udział przechodził na jego córkę; jeśli zmarły nie miał córki, to dział przechodził na jego braci; jeśli nie miał braci, to dział przechodził na braci jego ojca; jeśli nie było braci jego ojca, to dział przechodził na najbliższego jego krewnego (4M.27:8-11). Pozostająca wdowa nie miała żadnej części w dziedzictwie i musiała otrzymywać utrzymanie od swoich dzieci lub od spadkobierców (Mt.15:4-6; 1Tm.5:4-8). Niekiedy wdowy wracały do domu swoich rodziców (1M.38:11; Rut.1:13).

DZIEJE APOSTOLSKIE. Piąta księga w kanonie ksiąg nowotestamentowych. Historyczna księga NT. Zawiera 28 rozdziałów. Wszyscy starożytni pisarze chrześcijańscy świadczą, że autorem tej księgi jest ewangelista Łukasz. Ta księga mówi o wylaniu Ducha Świętego na apostołów i rozprzestrzenianiu się przez nich Kościoła chrześcijańskiego. Szczególnie dokładnie opisuje się w niej działalność i cuda apostoła Piotra i Pawła.

DZIEŃ. (Patrz Biblijny pomiar czasu). W Biblii mówi się o różnych porach dnia:
  1. Świt (Mt.28:1) - czas przed pojawieniem się słońca. W tym czasie zmartwychwstał Pan;
  2. Wschód słońca (2Sm.23:4);
  3. Najgorętsza pora dnia (1M.18:1 BT) - około 9 godziny rano – najgorętsza pora dnia;
  4. południe (1M.43:16);
  5. Orzeźwiający chłód (1M.3:8 BR) - czas przed zachodem słońca;
  6. Wieczór. Żydzi mieli dwa wieczory. Pierwszy zaczynał się około godziny 3 po południu, a drugi około 5 godziny po południu.
Zbawiciel oddał ducha na krzyżu na początku pierwszego wieczoru, a na początku drugiego został zdjęty z krzyża. Różnica między najdłuższymi dniami (21-22 czerwiec) i najkrótszymi dniami w Palestynie (21-22 grudzień) wynosi cztery godziny i parę minut. Pierwszy trwa około 14 godzin i 10 min., a drugi 9 godzin i 50 minut.

DZIEŃ DROGI (1M.30:36; 31:23; 2M.3:18; 4M.10:33; Łk.2:44). W starożytności powszechna miara określająca odległość: dzień drogi, dwa dni drogi, trzy dni drogi. A że dzień jest różny i szybkość chodu lub jazdy często zależy od różnych warunków, dlatego dzień drogi rozumiano różnie: od 6 do 8 i 10 godzin.

DZIEŃ PAŃSKI (Ob.1:10). Obchodzony jest od czasu zmartwychwstania Chrystusa. W Dziejach Apostolskich mówi się o zgromadzeniu uczniów, tj. chrześcijan, pierwszego dnia po sabacie, tzn. pierwszego dnia tygodnia, na łamanie chleba (Dz.20:7).

DZIEŃ POJEDNANIA (3M.16:2-34; 23:26-32). Dziesiąty dzień siódmego miesiąca (około 10 września), połączony był z postem i pokutą za grzechy. W tym dniu arcykapłan składał ofiarę za siebie, stawiając przed przybytkiem dwa kozły, według losów jednego zabijał i składał w ofierze za grzechy całego ludu; w chodził parę razy do miejsca najświętszego, kadził i skrapiał krwią ponad wiekiem ku wschodowi, a później mazał rogi ołtarza i też go skrapiał. Zaś nad drugim kozłem wyznawał grzechy całego ludu i nakazywał wygonić go na pustynię. Wszystko zaś kończyło się ofiarą całopalną. Ten obrzęd był niewątpliwie praobrazem odkupieńczej, oczyszczającej i miłościwej ofiary Chrystusowej (Hbr.11:11-14).

DZIEŃ PRZYGOTOWANIA (Mk.15:42; Łk.23:54; J.19:14; Mt.27:62). Tak nazywał się dzień przed sabatem, który Żydzi poświęcali na przygotowanie do sabatu. Te przygotowania rozpoczynały się około 9 godziny rano i trwały zwykle do 3 godziny po południu i polegały właściwie na przygotowaniu pożywienia na sabat (2M.16:5-23), odzieży odświętnej, nakrycia stołu i zapalenia świeczników. Inne świąteczne dni też były poprzedzane dniem Przygotowania.

DZIESIĘCINA (1M.14:20). Rodzaj daru, znany Hebrajczykom jeszcze długo przed czasami Mojżesza. Ta ofiara, będąca darem dla Boga, składała się z dziesiątej części płodów ziemi, trzody itd. i była zatrzymywana przez Lewitów, nie mających ziemskich działów i dlatego potrzebujących środków do utrzymania. Jedną dziesiątą część z tej dziesięciny Lewici z kolei wnosili na utrzymanie arcykapłana (4M.18:21-32). Pozostające dziewięć części Izraelici dzielili znowu na dziesięć i z drugiej dziesiątej części urządzano święto z jedzeniem na dziedzińcu przybytku. Przy czym, jeśli nie można było wnieść dziesięciny w naturze, to można było spieniężyć ją. Za te pieniądze kupowano potrzebne jedzenie na święto i w miejscu, gdzie Pan wybrał sobie za mieszkanie, spożywano je (5M.14:22-27). Co siódme święto goszczono swoje rodziny, przyjaciół i Lewitów. Na podstawie słów 5M.14:28-29, można przypuszczać, że co trzy lata żądano od Izraelitów jeszcze trzeciej dziesięciny na rzecz ubogich i Lewitów, obcych przybyszy, wdów i sierot. Trzodę składano jako dziesięcinę w następujący sposób: Wypuszczano z obór lub chlewów pod laską, trzymaną przez kogokolwiek, i tą laską dotykano każdą dziesiątą sztukę, po czym to zwierzę stawało się własnością Lewitów i zamienić go już nie można było (3M.27:32-33). Nie wiemy, czy była dziesięcina od roślin i ziół. Wiadomo tylko, że faryzeusze dawali dziesięcinę z mięty i kopru, i kminku (Mt.23:23).

DZIESIĘCIOGRÓD (gr. Dekapol – Mk.5:20). Dziesięciogrodzie było związkiem 10 miast na wschodnim brzegu Jordanu (w Zajordaniu). Zwykle mówi się o okręgu połowy plemienia Manassesa. W czasie ziemskiego życia Pana Jezusa te miasta zamieszkane były przede wszystkim przez cudzoziemców. Przez to można wyjaśnić tę okoliczność, że Gadareńczycy mieli duże stada świń (Mt.8:30-33), chociaż zakon żydowski zabraniał takiego zajęcia. Słowo: dziesięciogród spotykamy w Biblii, właściwie w NT, tylko trzy razy: Mt.4:25; Mk.5:20; 7:31.

DZIK (Ps.80:14). Zwierzę dwukopytne, odznaczające się siłą. Wskazanie psalmisty w powyższym wersecie na dzika leśnego wyjaśnia się przez to, że dzik zwykle ryje ziemię, pozyskując korzenie jako pożywienie, i w ten sposób szkodzi drzewom w lesie oraz uprawnej ziemi. Zwierzę nieczyste według zakonu Mojżeszowego.

Dzik

DZIKIE OGÓRKI (2Krl.4:39). Z rodziny dyniowatych, ich liście i pnącza podobne są do prawdziwych ogórków i ścielą się po ziemi. Ich owoce, mające wygląd i wielkość jajka, w smaku są bardzo gorzkie, szkodzą zdrowiu i mogą być niebezpieczne dla życia, jak widzimy to w przypadku z czasów proroka Elizeusza (2Krl.4:40).